top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Petr Vaško

Autor(ka):

fakulta:

Petr

Vaško

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Petr je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Petr

Pedagogická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

USN

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Petr hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je umístěná na vysokém bodě kousek od města, hraničí s lesem což je perfektní pro můj obor co jsem studoval. Moderně vybavená, učebny jsou skvěle vybaveny co se týče technologii (dataprojektor, ozvučení, počítače) tak i nábytku. Občas je složité se učit když z okna můžete pozorovat krásu hor a přírody, nicméně často se zatáhly žaluzie a to pomohlo plné soustředěnosti na výuku.
Škola se činí obrovskou knihovnou s prosklenou střechou a poměrně drahou kantýnou. Součástí budovy byl i bazén společně se saunou, která byla každý večer otevřená pro studenty (zdarma). Člověk mohl tedy každý večer zrelaxovat a připravit se na další den. Umístění univerzity mi vyhovovalo, že to není uprostřed města, není tam takový ruch a je obklopená přírodou. Byla to tedy univerzita přesně dělaná pro mě. Laicky řečeno: Univerzita na vesnici.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia byl naprosto výjimečný. Před začátkem semestru jsme museli nahrát své fotografie obličeje na školní web, kvůli kartám se kterými jsme měli přístup do školní budovy, knihovny a bazénu (něco jako isic). Součásti toho obrázku byla totiž i listina studentů, kteří semnou studovali. Naši učitelé na zahraniční fakultě tedy mohli prostudovat jména a obličeje studentů. Takže první věc co jsem přijel na fakultu tak, že mě zastavil nějaký neznámý člověk a zeptal se zda nejsem Petr. Byl jsem překvapený, jelikož se jednalo o našeho třídního učitele. Takhle si nás prakticky všechny získal a snažím se toto gesto vkládat i do své praxe, když například učím děti, tak si co nejrychleji zapamatovat jejich jména. Druhá věc co byla naprosto skvělá, že jsme se učili děláním "you are learning by doing" tedy, že jsme nešli do školy na přednášku a učili se jak běžkovat, šli jsme hned na věc a s hromadou pádu na lyžích jsme se učili jak vlastně běžkovat. To samé s přespáním venku, vše se nám prakticky ukázalo a poté jsme si "šli posvém" a museli si časově rozložit co dřív, zda postavit stan, přinést dřevo na oheň nebo už chystat večeři.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě byl skvělý, nejsem úplně fanoušek spolků, takže jsem nic takového nevyhledával, co se týče volitelných předmětů, tak se jednalo pouze o praxe (0 kreditů), které byly ohromným přínosem, byl jsem týden ve škole a vyprávěl o své rodné zemi, učili jsme se společně s dětmi angličtinu, jeli na výlety atd... Součást praxí byly i jednodenní účasti ve školách, vyzkoušeli jsme si nejen jednu školu, ale asi 4 další různé školy z okolí, jedna byla i s montessori přístupem. Studijní pobyt jsem měl během covidu, mezitím co se v ČR vše zavíralo a jelo se vše online v Norsku se žilo božsky, roušky byly pouze doporučené, výuka probíhala prezenčně. Měli jsme však i velké štěstí. Abych navázal na covid, přeci jen to mělo jedno omezení, neměli jsme žádné hodiny s norskými studenty, přišli jsme tedy o výuku jejich jazyka. Pokud jsme však společenský typ, tak se najde spousty lidí co Vás rádi nějaké základní slovíčka naučí. Norština mi přišla jako poměrně jednoduchý jazyk na naučení, Duolingo Vás naučí poměrně dost frází, která Vám bude stačit do hospody, nebo ke koupení lístku atd... Nicméně 98% populace v Norském království mluví plynule anglicky. O kulturu bylo postaráno hned na začátku výuky, dozvěděl jsem se spousty zajímavých věcí z dob Vikingů, královské rodiny, bohatství země a překrásné přírody. O volnočasové aktivity se postaral náš Buddy, například vyšlap na nějaké vrcholky, ukázka města a hlavně časté grilování po setmění. Grilování vždy prolínalo hraní společenských her, které jsem nikdy nehrál a byly naprosto super. Jak se spojí více národů takto dohromady, člověk pozná spousty nových her.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S angličtinou nemám žádný problém, pohybuji se na úrovni B2 až C1. Myslím, že i jednou z podmínek bylo splnit jazykovou zkoušku na B1 nebo B2. Nicméně jsem žasl, že někteří studenti měli úroveň angličtinu úrovně A2. Abych je však nekritizoval tak se každým dnem lepšili, až neuvěřitelné pokroky, že jsem opravdu žasl. Hold když jste "vhozeni" do vody, nezbývá Vám nic jiného než plavat. Takto to bylo krásně vidět s jejich úrovní jejich angličtiny. Já osobně jsem se naučil pouze pár nových anglických slovíček, spíše jsem se věnoval samostudiu norštiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Notodden je menší město vedle nádherného jezera. Během dne je to poměrně hezké a poklidné město. Během noci o víkendu se mění na trošku rušnější čtvrť, jedná se však pouze o centrum. My studenti jsme bydleli asi 20 minut od centra, nebylo tedy nic slyšet ani poznat, že se "dole" něco odehrává. Oblíbených míst jsem měl spoustu, od místa bydlení po univerzitu tak i po okolní túry. Nejznámnější atrakcí je však jednoznačně kostelík Heddal stave church. Jedná se o největší kostel z dávné historie (13. století).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Co se týče stipendia, nikdo Vám neřekne, že pokryje celkové náklady na žití v Norsku. Každý vím, že se jedná o jednu z nejdražších zemí v Evropě. Soustředil jsem se, aby mi hlavně pokrylo ubytování a část stravy. Měl jsem něco naspořeno (asi 30 tisíc) a případně jsem měl jako plán B rodiče. Plán B jsem využíval asi od 2-3 měsíce pobytu, jelikož jsem chtěl objevoval okolí a nechtěl jen sedět na zadku. Rodičům bych chtěl tímto velmi poděkovat, že mi dali tu možnost! Mám vás strašně rád a nezapomenu na to, co jste pro mě v životě udělali! Ceny v zemi jsou poměrně vysoké asi 2,5x vyšší než v Česku. Chléb stojí například 30 - 70 Kč. Alkohol je extrémně drahý. Točené pivo do 0.4L je asi 225 Kč. Případně pak objeví jiné alternativy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V obchodech lze najít spousty slev na produkty před dnem minimální trvanlivosti. V Norsku je i velký trend "dumpster diving" přeloženo do češtiny - vybírání popelnic. Je to jako hazardní hra, někdy tam člověk něco najde, někdy ne. Já jsem tento způsob využíval co to šlo a ušetřil jsem hromadu peněz, které jsem pak využil na cestování. Občas jsem tam našel opravdu drahé věcí, které byly den prošlé, tak jsem je zamrazil a dali se v pořádku jíst další dny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jako nejlepší kolej jsem zvolil dům pro 8 lidí na stráni, kde je pohled na fjord, město a hory. Skoro každý večer jsme pozorovali západ slunce. Domy dělí i okolní čerstvý les. Høgås Notodden je podle mě nejlepší varianta, kdo chce ušetřit nejvíce na ubytování, tak toto je nejlevnější ubytování (cca 8000 Kč). Má to však své "proti" jste dál od města, to znamená i dál od fakulty a je to na kopci, což pro některé jedince je velký problém... V domě najdete 8 stejných pokojů které mají sdílenou kuchyň a koupelnu. Tzn. 2 pokoje, 1 kuchyň. Jelikož se jedná o nejlevnější bydlení, nečekejte nějaké moderní vybavení, např. myčku a nějakou lepší kuchyňskou linku, avšak i přes to, je to skvěle vybavený dům, který má společenskou místnost (skvělé na párty) a sklad, my tam měli schované kufry, lyže a dřevo na oheň.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování během covidu bylo o něco složitější, museli jsme dávat pozor, abychom něco nepřivezli do školy a musela by se zavřít například celá škola, to jsem popsal zrovna ten nejhorší scénář, ale toto se opravdu na ostatních kampusech stalo. My měli opravdu velké štěstí. Jako dům jsme cestovali spolu, pronajali si dodávku pro 9 lidí a cestovali po okolí, našli jsme vždy místo na přespání někde v lese, nebo u jezer, spali jsme pouze ve stanech, které nám propůjčila zahraniční univerzita + nám půjčila ještě věci na vaření na ohni, pilku, sekyru atd... Jako nejlepší cestovatelský zážitek je pravdu složité vybrat ale asi bych řekl jak beru tu lehkost bytí, člověk si uvědomí opravdu podstatu žití, camping, slunce, moře, jezera, túry, spaní pod širákem, vaření na ohni, vztahy mezi ostatními. Byla to moje nejlepší část života.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S angličtinou nemám žádný problém, pohybuji se na úrovni B2 až C1. Myslím, že i jednou z podmínek bylo splnit jazykovou zkoušku na B1 nebo B2. Nicméně jsem žasl, že někteří studenti měli úroveň angličtinu úrovně A2. Abych je však nekritizoval tak se každým dnem lepšili, až neuvěřitelné pokroky, že jsem opravdu žasl. Hold když jste "vhozeni" do vody, nezbývá Vám nic jiného než plavat. Takto to bylo krásně vidět s jejich úrovní jejich angličtiny. Já osobně jsem se naučil pouze pár nových anglických slovíček, spíše jsem se věnoval samostudiu norštiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita je Výjimečná jak posazením, tak formou výuky, velkou část také tvoří učitelé, kteří přidávali pobytu neuvěřitelně skvělou atmosféru. Své kamarády jsem už poslal do místa kde jsem studoval a moc si to chválí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Vzal jsem vše co jsme potřeboval, jako jediný čech jsem si však nechal poslat českou vlajku a norskou vlajku, nechal si je podepsat od všech z Erasmu.
Jako nejdůležitější věc co jsem zapomněl byly přezůvky.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Rád bych věděl, že na baráku je vybavení co se týče kuchyňských potřeb (hrnce, pánev, hrnky atd.).
Rád bych taky věděl, že mi škola propůjčí veškeré vybavení co se týče lyžování (běžky, snowboard).
Nejvíc mě překvapilo, že...
jak mi Norsko a lidé z Erasmu přirostli k srdci, jsme stále v kontaktu a už plánujeme kde se jak uvidíme. Sdílíme spolu opravdu moc.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Jet domů a loučení...

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

USN

Další zprávy z regionu Norsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page