top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Daniela Kebertová

Autor(ka):

fakulta:

Daniela

Kebertová

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Daniela je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@_dan1ke

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Daniela

Přírodovědecká fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Cagliari

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Daniela hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla rozprostřená po celém městě, přičemž moje Fakulta ekonomie, práva a politických věd se nacházela zejména ve dvou místech (pův. Campus Aresu, který byl v mém akademické roce přejmenován na Campus San Guglielmo, a budovy na Via Sant'Ignazio), které jsou do sebe cca 20 min chůze. Vybavení a prostředí bylo "klasické", ani ne staré, ani moderní, ovšem některé třídy byly poměrně historického rázu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na rozdíl od PřF má UniCa již předem daná data zkoušek od sekretariátu, se kterými ani vyučující často nemohou nic dělat. Tato data by měla být dostupná na začátku roku na stránkách jednotlivých studijních programů (např. https://www.unica.it/unica/en/crs_11_80_17.page), což se hodí zejména pro Erasmus smlouvu a naplánování povinností. Stejně jako na UK se na zkoušky má chodit ve formálním oblečení a přítomnost na zkoušce se předem zapisuje do systému ESSE3.

Známkování je jiné, student může za zkoušku dostat maximálně 30 bodů, minimum pro splnění předmětu je 18 bodů.
Na rozdíl od PřF jsem u vícera předmětů zažila strategii "práce během semestru", kdy jsme za svou aktivitu mohli sbírat body, probrané učivo si procvičit například na case studies a díky nasbíraným bodům jsme místo zkoušky (aka zapamatování učiva celého semestru) mohli zvolit způsob aplikace naučených vědomostí skrz vypracování projektu a jeho odprezentování. Některé předměty byly vyučovány jen do poloviny semestru s tím, že byly např. třikrát v týdnu za sebou, zkouška z nich se pak mohla dělat na konci poloviny semestru, nebo až v oficiálním zkouškovém období po skončení semestru.

Vyučování jako takové bylo dobré, ovšem přístup zahraniční kanceláře byl občas poměrně laxní a některé zaměstnance, které zrovna jako Erasmus studenti potřebujete kontaktovat, občas nebylo možné sehnat ani po telefonu, ani nebyli k zastižení v Erasmus kanceláři.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Jediný studentský spolek, jehož aktivity jsem měla možnost navštívit, bylo ESN (Erasmus Student Network), který pořádal Welcome Week pro Erasmus studenty a pár další "socializačních" eventů během semestru. Welcome Week se jim povedl asi nejvíc, součástí byl třeba i sportovní den na pláži, zbytek pořádaných akcí byl jednotvárný a neodrážel potenciál Sardinie (např. poznávací výlety do okolí, jako je tomu zvykem u Erasmus klubu PřF, nebyly žádné, což byla velká škoda). Univerzita žádné volnočasové aktivity nenabízí.

Zahraniční kancelář UniCa pro Erasmus studenty pořádala kurzy italštiny (můžete se na ně přihlásit, i když student nejste) o délce 80 h. Tento kurz běžel pro některé skupiny online, pro jiné prezenčně a studenti neměli možnost ovlivnit, do jaké skupiny je pošlou, i když předem bylo avizováno, že vše bude online. Kurz jako takový byl kvalitní a doporučila bych ho.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě lze bez problému komunikovat v angličtině, anglických předmětů je též dostatek. Ovšem pro každodenní život (nákupy, vyřizování dokumentů, menza, hledání bytu) jsou alespoň základy italštiny opravdu potřeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Cagliari je krásné město zhruba o velikosti Plzně, v rámci centra se lze bez problému pohybovat pěšky a všechny důležité body jsou dosažitelné v rámci cca 30 minut. Hromadná doprava zde funguje na jedničku, je ovšem nutné zvyknout si na jiný systém (zastávky pouze na znamení). Celkově je to místo velice přívětivé pro život. Obchody, které potřebujete, jsou na každém rohu, a je též takovým pravidlem, že každý blok nebo čtvrť má svojí "sousedskou" pizzerii (nebo hned několik). Nejvíce se mi líbila dostupnost mnoha parků k procházkám (z parku Monte Urpinu je ohromující výhled na západ slunce přímo). Zhruba 30 min jízdy autobusem z centra je rozhlehlá městská pláž s možností využití volejbalových sítí.
K mým dalším oblíbeným městským místům patřilo Bastione Sant Remy, promenáda mezi přístavy, hrad San Michele a univerzitní botanická zahrada, kam mají studenti UniCy vstup zdarma.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem v akademickém 2021/22 šlo vyjít tak akorát – pokud člověk žil velmi úsporně a využil ho pravdu jen na život ve městě. Mně osobně to pokrylo náklady na nájem, jídlo i městskou dopravu, ovšem různé další výlety v rámci Sardinie nebo návštěvy kontinentální Itálie (a aperoly) jsem musela dotovat mimostipendijně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nákupy v CAG jsou dražší, než v Česku, ale je hodně způsobů, jak ušetřit:
1) nákupy potravin – tady byl zachráncem Lidl, který byl oproti řetězcům jako je např. Conad nebo DeSpar výrazně levnější a daly se tam sehnat výhodná velká balení a nejbližší varianty k českému pečivu
2) studentská kartička na MHD (CTM) – 8 € za měsíc, oproti jednotlivých jízdenkám to vyšlo mnohonásobně levněji a to papírování v italštině za to stálo
3) menza – obědy i večeře, jedna návštěva = 3 €, s tím, že dostanete nejen jídlo, ale odnesete si i housku, jogurt, nebo ovoce (takže máte i na svačinu a snídani vystaráno) – s nadsázkou řečeno, když chodíte do univerzitních menz, není potřeba chodit nakupovat

> Menza byla pro mě i většinu Erasmus kolegů místo, které bylo hodno uctívání, neboť tak geniálně uvařená jídla v takovém množství, které dávali tam, to byl prostě kulinářský zážitek… nabízeli jak bezlepkové, tak vege jídla, a vše bylo skvěle dochucené a prostě skvostné (občas bylo možné narazit i na čerstvé ryby nebo chobotničky, které by vás v restauraci byli na 10× tolik… a ani byste k nim nedostali svačinu). <
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování na koleji pro Erasmus studenty nebylo možné, každý se musel sehnat vlastní byt. Osobně jsem ho měla zařízený skrz Facebook skupinu už 2 měsíce před odletem (skupina ERASMUS ACCOMODATION CAGLIARI), někteří sháněli byt až na místě. Ceny se pohybovaly od 250 € až k 600 € dle lokace bytu a množství lidí v něm. Ubytování byla dosti individuální záležitost, ale jedna důležitá rada je vždy psát Italům aktivně přes WhatsApp (na nic jiného moc nereagují, kdo nemá WhatsApp jako by v Itálii nebyl)! Je lepší psát rovnou v italštině (Google Translator je dobrý kámoš).
UniCa na stránkách deklaruje, že spolek ESN vám pomůže s hledáním bydlení na místě, ovšem reálně se na ně nedá moc spolehnout. Stránky, přes které lze hledat ubytování jsou např. www.subito.it nebo www.easystanza.it, někteří měli ubytování i přes Airbnb. Dobré je myslet na to, že v bytech většinou nemají zavedené topení jako my v Česku, a proto to v zimních měsících může být docela nepříjemné.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V rámci pobytu jsem navštěvovala zejména Itálii, přičemž je samozřejmě nutné na kontinent doletět letadlem. Na Cagliari je ale skvělé to, že lety v rámci Itálie jsou velmi levné (na podporu sardinského turismu), takže se prakticky za pakatel dostanete přímými spoji např. do Milána, Bari, Pisy nebo Kalábrie. Obecně vzato do jižních států v blízkosti Sardinie existuje spousta levných nízkonákladových letů.

Na Sardinii se určitě vyplatí jít do hor, které jsou jednoduše dechberoucí a kdo je kdy by je nenavštívil, nedosáhl by celého potenciálu ostrova. Nutno ovšem podotknout, že je potřeba si dávat pozor na psy, kteří se běžně volně potulují kolem sadů a vesnických domů bez plotu. Ne vždy jsou agresivní, ale poslušné roztomilé dobře vychované chlupáče nečekejte. Zároveň se ale občasnými setkáními se psy nenechte odradit, protože výstupy na hory za to opravdu, ale opravdu stojí.

Po Sardinii se dá víceméně v pohodě cestovat veřejnou dopravou, ale je lepší půjčit si auto – protože spoje nejsou vždy ideální a např. do centra Sardinie je někdy takřka nemožné se dostat. Půjčit si auto je nejlepší mimo sezónu, protože od června jsou ceny mimo možnosti běžného českého studenta. Celkově cestování (resp. túry/hikování) po ostrově doporučuji spíše mimo období prázdnin, protože s létem přichází i velká horka a kvůli častému vzniku požárů není bezpečné pohybovat se v horách.

Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě lze bez problému komunikovat v angličtině, anglických předmětů je též dostatek. Ovšem pro každodenní život (nákupy, vyřizování dokumentů, menza, hledání bytu) jsou alespoň základy italštiny opravdu potřeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Proč právě sem? Protože Sardinie má všechno. I přes rozdílnou mentalitu Čechů a Italů se rozhodně vyplatí navštívit tento skorozapomenutý ostrov a poznat fenomenální italskou kuchyni (a místní menzu!), kvalitní kávu, azurové moře, vysoké hory, historické památky a fascinující přírodní scenérie, které Sardinie nabízí. Přímo ve městě se nachází pláže, do hodiny cesty autobusem se člověk ocitne v horách. V létě si můžete půjčit loď, naučit se surfovat nebo se projet na kajacích v mořských jeskyních. A právě proto to za to stojí. Cagliari je spíše pro lidi, kteří chtějí zažít Itálii, ale zároveň nechtějí strávit celý pobyt v obrovských městech, či spíše tíhnou k poklidnému pobytu s přírodou za humny.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Více oblečení na zímní období – trika s dlouhým rukávem a více mikin, v březnu bych to opravdu využila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že autobusy jsou v CAG pouze na znamení a ani zamávat nestačí, musíte umět jejich speciální gesto.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Třídění odpadu berou extrémně vážně – každý byt má své vlastní minipopelnice se specifickým kódem, takže když popeláři najdou něco, co do minipopelnice nepatří, naskenují kód a vědí, komu dát pokutu.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Komunikace s Italy v prvních měsících, kdy jsem neuměla pořádné místní jazyk a cítila se vždy poměrně nekompetentně. Zvyknout si, že se v Cagliari dává plast do modrého kontejneru a papír do žlutého :D.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Cagliari

Další zprávy z regionu Itálie

zpět na katalo zpráv
bottom of page