top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Magdalena Trhlíková

Autor(ka):

fakulta:

Magdalena

Trhlíková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Magdalena je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Magdalena

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tampere university

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Magdalena hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita působila nově a moderně. Skvělá byla knihovna, ktera byla velká a měla vše, co student potřeboval. A také menza, kde si člověk mohl naložit spoustu za 2.75. Obecně zázemí bylo lepší než na, co jsem byla zvyklá.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přístup ke studentům a studium bylo podobné. Lepší byla organizace a byrokracie.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Velmi dobře fungoval Erasmácký spolek, který zařizoval mnoho akcí a událostí. Takže jsem měla v rámci Erasmu možnost jít bruslit, nebo si ozkoušet různé Finské sktivit nebo jet do Laponska nebo na chatu. Spolek fungoval za mě velmi dobře a pomohl studentům se seznámit.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve Finsku se člověk velmi dobře domluví Anglicky na univerzitě ještě síce, takže jazyk není žádný problém. Je ale fajn se naučit napřiklad Finsky pozdrav atd.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je poměrně malé, takové Brno. A je celkem klidné ale i studentské, lze tam najít hodně kaváren a hospod. Obecně si myslím, že města v severských zemích jsou klidnějšího charakteru. Určitě je tu i hezká příroda a jezera blízko města. A jinak je v Tampere určitě vše co potřebuješ.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Z penězmi ze stipendia jsem si vyšla spíš jen na nájem, který byl nějaký 400€. Já jsem bydlela kousek Lidlu, který není tak drahý a také hodně lidí využivalo menzu, kde jedli třeba na oběd a večeři a mohli si nabrat plný talíř toho, co chtěli. Takže jde ušetřit, ale za dalši věci a akce si člověk připlatí a třeba alkohol je ve Finsku hodně drahý (cca 5€ za cider nebo pivod), takže když nepiješ ušetříš. A musíš počítat s vyššími náklady na jídlo, které je prostě dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Tak určitě menza a nejlevnějši supermarket je Lidl, hodně záleži na tom jak chceš jít a jak moc si chceš vařit. Ale menzu hodně doporučuju, ta byla super.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji Pinja je více v centru a je tam větší pohodlí než třeba v Lapinkaari, kde jsem měla hodně přátel. Z osobní zkušenosti bych asi šla do Lapinkaari, páč tam byli moji kamarádi a hodně akcí, ale pokoje jsou malé a v kuchyni je často hodně lidí, takže není tak jednoduché si uvařit. Pinja má jednu kuchyň na patro, ale menší patra a samostatné větši pokoje, za mě super, a je trošku dražší než Lapinkaari a je taky více v centru, cca 13 min pěšky od školy, což je super. (Lapinkaari nějakých 20 min ale je zas u jezera)

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ja jsem jela na výlet do Laponska, za mě hrozně skvělej zážitek. Může se to prodražit, když si připlatíš za hodně aktivit. Ale příroda a teda hlavně zasněžená příroda je v Laponsku strašně krásná, takže moc doporučuju. Určitě to stálo za to.
Taky můžu doporučit jezera a les blízko Tampere, příroda je tam hezká. A já byla také na výletu v Talinnu, který byl taky super a dá se tam za levno jet trajektem. :) Byla jsem i v Helsinkách, ale za mě je třeba Talinn lepší zážitek.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve Finsku se člověk velmi dobře domluví Anglicky na univerzitě ještě síce, takže jazyk není žádný problém. Je ale fajn se naučit napřiklad Finsky pozdrav atd.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Super je možnost se všude domluvit anglicky a pak také specifická příroda a i zima a sníh. Finové maj určitě určité věci zmáklé, ale věřím že zas nejsou tak jako lidé v Jižanských státech vřelí a pro každou party. Tampere jako město za mě super.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Dobré zimní oblečeni i třeba na výlet do Laponska. Já jsem nakonec neměla moc těžkou zimu, bylo hodně teplo, ale když se rozhodneš jet do Laponska, teplé oblečení určitě potřebuješ (rukavice, termoprádlo, pohorky, oteplováky...)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi jsem věděla vše potřebné, měla jsem trochu problém s najitím koleje a štěrkem na cestách, když jsem měla kufr, to jsem mohla zvládnout lépe.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Asi že je Finsko trochu přeceňovaný, je super, ale v nějakých ohledech není tak vzdálené Česku.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Asi jen trochu cizí prostředí, na které si člověk musí zvyknout.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Tampere university

Další zprávy z regionu Finsko

zpět na katalo zpráv
bottom of page