top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Černá

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Černá

2. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

substantianigra_

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

2. Lékařská fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Cologne

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Universität zu Köln je v podstatě celá část města Kolín nad Rýnem. Je moderní, je tam hodně zeleno a studenti tráví většinu času v okolních parcích. Moc se mi tam líbilo, takovéhle prostředí miluju!
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium není rozdělené na ročníky ale na semestry. Můžeš začít studovat jak v říjnu tak v dubnu. Na lékařské fakultě probíhá nejprve 6 týdnů přednášek, tzn. většinou od 8:15 do večera (třeba i do 18, 19 hodin). Ty jsou stejné pro celý semestr. Většinou jsou dlouhé jen 45 minut a začínají 20minutovým rozhovorem s pacientem. A poté probíhají asi 9-10 týdnů praxe - vždy týden v jednom oboru (např. týden gynekologie, týden psychiatrie). Studenti jsou rozděleni do skupinek po 15-20 a na samotnou praxi se chodí ve dvojicích, trojicích, ale někdy i individuálně. Zkoušky probíhají většinou písemně napříč celým semestrem (ústně je v klinice už jen dětské a ekvivalent našich státnic). Studenti se učí skoro výhradně z prezentací a na portálu KreuzMich, učebnici asi skoro nikdo neotevře. A ještě jedna věc: učitelé očekávají, že se studenti budou hlásit a odpovídat na dotazy, případně se ptát - nejsou-li dotazy, znamená to, že to byla špatná přednáška, nebo studenti vůbec nedávali pozor.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků bylo hned několik, ani jsem se nestihla ve všech pořádně zorientovat. Nejvíc aktivit ale pořádali místní "erasmáci". Byla také možnost sportování buď zdarma nebo za symbolickou cenu (asi 20 Euro) za semestr - to bylo moc fajn a nabídka sportů byla hooodně široká!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovala jsem v jazyce hostitelské země, tedy v němčině. Studuji lékařskou fakultu a v klinických předmětech se v zemi bez tamějšího jazyka člověk neobejde. Na některé předměty byl dokonce požadavek minimální úrovně C1 (tuším, že mezi nimi byla psychiatrie). Ale většina zaměstnanců univerzity anglicky umí. Na erasmáckých akcích však uslyšíš hodně angličtiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kolín je dost podobný Praze, možná trochu více multikulturní. Kolíňané jsou pyšní na svoji katedrálu a pivo, které pijí už od dopoledne. Nádherné jsou procházky nebo projížďky na kole okolo Rýna i v parcích v univerzitní části města. Já jsem si zamilovala park Lindenthaler Kanäle, okolí mrakodrapů Kranhäuser a "kolínskou náplavku". A i když jsem neměla moc ráda jízdu na kole, v Kolíně skoro nebyl den, kdy bych na něm nejela - je tam opravdu všechno po rovince. Navíc si jako student můžeš přes aplikaci půjčit kolo na 30 minut zadarmo a na dalších 30 minut jen za 1 Euro. Ještě jeden tip: pokud nemáš rád/a výšky a těsné prostory, rozhodně nelez na Dom - neudělalo mi to moc dobře. :D Na výhled se můžeš kouknout i ze druhé strany řeky z mrakodrapu jménem Triangle - nahoru tě vyveze výtah a pro studenty to stojí asi jen 5 Euro (mají otevřeno do 20 hod a když přijdeš třeba hodinku před zavíračkou, budeš to tam mít skoro pro sebe).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo 600 Euro na měsíc. Za bydlení jsem platila 350 Euro měsíčně. Rozhodně mi to nepokrylo všechny výdaje, ale s tím jsem počítala.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V Něměcku mají Lidl a "Lidl je levný" - určitě levnější než třeba REWE (ale tam mají zase výborný playlisty...). Na dovybavení ubytování atd. je dobrá aplikace eBay Kleinanzeigen. Na ulicích jsou často vidět krabice s nápisem "zu verschenken" - lidi se těchto věcí chtějí zdarma zbavit a občas tam najdeš hotové poklady. Na jídle ušetříš, když budeš chodit do menzy (meníčko s hlavním jídlem + salátem + dezertem za 2,60 Euro). Dopravu MHD máš "zdarma".
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Chtěla jsem bydlet na koleji, ale nepovedlo se mi to. Je potřeba zažádat opravdu hodně dopředu (pro představu: můj půlrok nestačil). Bydlela jsem v domě u studentky medicíny ještě s jedním studentem - bylo to tam krásné, ale cesta do školy mi trvala 1 hodinu. Bydlení se Kolíně bohužel shání velmi špatně. Veškeré info k bydlení najdeš tady: https://www.kstw.de/wohnen.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nabrala jsem si docela hodně předmětů, abych nemusela prodlužovat studium. Ale snažila jsem se i cestovat. V Německu se platí příspěvek cca 250 Eur za semestr, který zahrnuje hlavně jízdenku (tzv. Semesterticket) - to znamená, že jako německý student můžeš jezdit po celé spolkové zemi všemi regionálními a městskými dopravními prostředky "zdarma" (resp. v ceně Semesterticketu). Cestovala jsem tedy hlavně po NRW, ale v rámci této jízdenky se můžeš dostat například i do holandského města Entschede, kde to bylo také moc krásné. Jednou jsem využila i cestovku "Studifahrten", která pořádá zájezdy pro studenty za výhodné ceny - vyrazila jsem takto do Bruselu a Brugg - bylo to vcelku náročné (jede se přes noc) a dost intenzivní, ale určitě to za to stálo. V Bonnu určitě doporučuju Haribo shop a kvetoucí třešně! Düsseldorf je taky krásnej - připomněl mi Londýn. V jednom výletě se dá také spojit návštěva městečka Cochem s hradem a vinicemi a hradu Eltz. Münster se zámkem a botanickou je moje srdcovka - přítel tam byl také na Erasmu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v jazyce hostitelské země, tedy v němčině. Studuji lékařskou fakultu a v klinických předmětech se v zemi bez tamějšího jazyka člověk neobejde. Na některé předměty byl dokonce požadavek minimální úrovně C1 (tuším, že mezi nimi byla psychiatrie). Ale většina zaměstnanců univerzity anglicky umí. Na erasmáckých akcích však uslyšíš hodně angličtiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Kolíně nad Rýnem jsou obecně velmi vstřícní k cizincům i slušní k sobě navzájem. Nikdy se mi nestalo, že by na mě byl někdo nepříjemný. Ve městě se snoubí nové se starým a na univerzitě moderní budovy se zelení - to se mi moc líbí. Ta atmosféra je nepopsatelná - doporučuju koupit si večer takeaway, k tomu pivko nebo radler, sednout si na Rheinboulevard - Treppen s výhledem na Dom a koukat na západ slunce. Teprve pak pochopíš, co jsem se celou touhle zprávou snažila sdělit. Užij si to a pozdravuj tam ode mě!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
otvírák na pivo - ale tím tě kolínští erasmáci stejně vybaví. Kdo nemá otvírák na pivo na klíčích, jako by nebyl. :D
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
si mám o kolej zažádat dřív. A že by možná bylo lepší dát si míň předmětů a víc si to tam užívat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
že se na mnoha místech nedalo platit kartou, že jsem se německy domluvila celkem bez problémů.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
časté měnění studijní skupinky a spolužáků - to byla daň za to, že jsem chtěla stihnout (a stihla) 6 předmětů. Někteří mě mezi sebe vzali hned, jiní mě přijali hůř.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Cologne

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page