top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Svátková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Svátková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Pedagogická fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Casa da Horta

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Casa da Horta je přátelská malá nezisková organizace, která nabízí kulturní program workshopů, koncertů, promítání a přednášek (a taky veganské jídlo). Program je daný hodnotami organizace: ekologie, umění, sociální spravedlnost. Sídlí přímo v historickém centru Porta, v přízemí jednoho ze starých domů. Vybavená není nejmoderněji, ale je tam vše, co člověk může potřebovat.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace nemá žádnou oficiální hierarchii. V praxi jsou v ní dva druhy pozic: stálí členové, kteří se více starají o dlouhodobou praktickou organizaci, a stážisti, kteří jsou vedeni k realizaci kulturního programu dle svého zaměření a pole zájmu. Jejich počty jsou zhruba vyrovnané. Každé důležité rozhodnutí prochází hlasováním a hledá se konsenzus napříč týmem. Každý stážista má mentora z řad stálých členů, který stážistovi pomáhá dosáhnout jeho cílů. Od stážistů se čeká, že sami přijdou s nápady ohledně toho, co chtějí v Casa da Horta organizovat a čemu se věnovat, nebo že se přidají do jednoho z projektů, který už běží.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byla jsem na stáži.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S týmem jsem komunikovala v angličtině, zároveň se mi ale i velmi hodila španělština při realizaci workshopů i v běžném životě (portugalsky jsem neuměla.)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Porto je živé, příjemně velké město blízko oceánu. Je velmi kopcovité, takže nabízí krásné výhledy. Nejradši jsem trávila čas okolo řeky a mostu nebo v zahradách Palacio do Cristal. Vlakem se taky dalo jezdit na krásná místa na pobřeží, kde vedou pískem laťové chodníčky pro snadnější pohyb.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Portugalsku jsou ceny v supermarketech i restauracích nižší nebo podobné. Ubytování lehce levnější než v Praze (což ale znamená, že poměrně drahé - jistě jsou i levnější destinace.) Portugalsko celkově prošlo v posledních deseti letech velkou vlnou zdražování, ke které přispěl i příliv digitálních nomádů. Platy Portugalců se ale příliš nezvedaly. Životní úroveň průměrného obyvatele Porta je nižší než v Česku.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Lze ušetřit tím, že člověk žije víc jako local a ne jako turista - chodí do podniků pro Portugalce, které třeba nevypadají nejatraktivněji a asi ho tam čeká i jazyková bariéra, jídlo je tam ale levnější (nejlevnější je samozřejmě vařit si sám.) Když člověk shání něco velmi specifického jako např. nahřívací lahev, v tzv. lojas chineses (čínských obchodech) se dá sehnat úplně všechno.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vyjeli jsme v páru a pouze na tři měsíce (a celkem narychlo), sháněli jsme ubytování přes mezinárodní realitku Spotahome. Nakonec jsme bydleli v 2+kk bytě v centru za 900 eur/měsíc + energie a poplatky (podzim 23). V ideálním případě bychom si zaplatili ubytování na týden a pak sháněli trvalejší možnost přes inzeráty na FB Marketplace nebo v různých facebookových skupinách a chodili na prohlídky (podle předchozí zkušenosti se vyplatí i napsat inzerát "hledám," ne jen reagovat na inzeráty nabízející ubytování), ale většina inzerátů je na 6 měsíců a déle. Pokoj v širším centru se pohybuje mezi 300 a 400 eur.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Okolí Porta je také krásné. Na to, aby člověk viděl přirodní krásy typu národní park, je potřeba auto, ale vlakem se dá dostat do krásných měst, jako např. Aveiro (známé pro vodní kanály, secesi a saliny), Guimaraes (hrad) a Braga (křížová cesta). Také jsme jeli vlakem vyhlídkovou trasou podél řeky Douro až do vesnice Pocinho, kde nic není, ale samotná cesta vlakem byla moc krásná. Stavili jsme se také ve městě Peso da Regua, ve kterém je moderní muzeum regionu Douro a tamní produkce vína. V neposlední řadě jsou z Porta levné letenky na Azory a Madeiru - my navštívili Sao Miguel a doporučuji.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S týmem jsem komunikovala v angličtině, zároveň se mi ale i velmi hodila španělština při realizaci workshopů i v běžném životě (portugalsky jsem neuměla.)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je to tam úplně jiné a město je nádherné. Casa da Horta doporučuji jako jedinečné přátelské místo, kde se člověk hodně naučí a je možné tam zrealizovat spoustu různých věcí. Zároveň zjistí, jak mohou fungovat malé organizace a naučí se práci v týmu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník, nepromokavé boty, nepromokavý kabát, vrstvy.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
3 měsíce jsou málo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
nic mě výrazně nepřekvapilo.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
pracovat ve velmi různorodém týmu.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu