top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Vojtěch Pelc

Autor(ka):

fakulta:

Vojtěch

Pelc

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vojtěch je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Vojtěch

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ludwig Boltzmann Institut for Neo-Latin Studies

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ludwig Boltzmann Institut (LBI) je nezávislá organizace podporující výzkumné aktivity v řadě přírodovědných i humanitních oborů. LBI pro novolatinská studia se v současnosti nachází na konci sedmiletého cyklu, během nějž je podpora garantována. Po celou dobu sídlil v moderní budově na Langer Weg 11 (prostory v minulosti využívala banka), v době mého pobytu probíhaly intenzivní přípravy na stěhování do nové budovy innsbrucké univerzity v centru města, kam LBI v posledním roce svého cyklu přejde a poté bude personálně částečně integrován do struktur univerzity. Personální provázanost mezi členy LBI a zaměstnanci univerzity samozřejmě existuje i nyní, řada lidí z LBI na uni vyučuje, katedra klasických studií Uni Innsbruck sídlí po léta na témže patře jako LBI a bude se stěhovat spolu s ní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Všichni kolegové byli nesmírně vstřícní, jejich dveře byly (metaforicky i doslova) neustále otevřené a kromě možnosti konzultovat odborné problémy, např. při pravidelných středečních setkáváních všech členů LBI (tzv. novolatinská fóra), je zde zavedena i dobrá praxe diskuzí při společných obědech.
Stážisté se zde pravidelně střídají, není výjimkou, jsou-li zde zrovna 2-3 v témže termínu, tudíž je zdejší prostředí přímo nastaveno pro spolupráci s přijíždějícími hosty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace se zde odehrává ve vpravdě vícejazyčném módu. Vzhledem k tomu, že jak kmenoví pracovníci LBI, tak přijíždějící stážisté jsou různých národností, není nijak výjimečné, přepíná-li se zde při neformálních setkáních z němčiny do italštiny a pak do angličtiny.
Obecně je však angličtina logicky univerzálním dorozumívacím prostředkem. Platí to i pro přednášky, které stážisté obvykle na konci svého pobytu pronášejí a v nichž shrnují postup, který učinili ve svém výzkumu během zdejšího pobytu.

5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Innsbruck je studentské město. Zhruba 30 tisíc studentů tvoří skoro desetinu obyvatelstva. Charakter města je patrný na první pohled: při procházce v některém z městských parků narazíte na skupinky mladých lidí užívajících si piknik nebo některou z mnoha oblíbených míčových her.

Innsbruck je také město sportu. Ať už mluvíme o různých sportovištích (atletika, plážový volejbal, fotbal, americký fotbal, bazény), nebo o outdoorových aktivitách, je zjevné, že se tu daří kultuře pohybu.

Nejvýraznější podíl na tom mají určitě hory. Ty se zvedají po obou stranách města a lákají k vysokohorským trekům nebo k jejich obdobě, místními velmi oblíbenému trailovému běhu. Na dva nejvýznamnější vrcholy v bezprostředním okolí města, Hafelekar (2334 m) i Patscherkofel (2246) se dá vyjet i lanovkou.

Pro milovníky cyklistiky i příležitostné jezdce je pozitivní zprávou to, že město je dokonale uzpůsobeno pro pohyb na dvou kolech. Hustá síť cyklostezek je v kombinaci s rovinatým povrchem a ohleduplným chováním řidičů zárukou toho, že se na kole dostanete z jedné strany města na druhé bezpečně a do pár desítek minut.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou určitě o něco vyšší než v ČR (byť v poslední době mohutně dotahujeme...), nejvyšší položku určitě bude tvořit ubytování, vzhledem k nedostatku na realitním trhu. Hodně studentů se zkrátka rovná velký zájem o ubytování, a tím pádem se ceny šponují. Přispívá k tomu i skutečnost, že se do Innsbrucku stěhují lidé z nedalekého Bavorska. Nezřídka jde o bývalé studenty, kteří se tu usadí. Nemusejí překonávat žádnou jazykovou bariéru a ekonomicky si to často mohou dovolit.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Platí všechny obecné rady: vařit si doma, pokud má člověk tu možnost, vás rozhodně vyjde levněji než chodit do restaurací.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v soukromém bytě. Ale existuje i možnost registrace do studentského pokoje na koleji (např. https://www.akademikerhilfe.at/de/innsbruck). Potíž je, že je o ně velký zájem, tudíž je třeba jednat v dostatečném předstihu. I když se ceny mezi jednotlivými kolejemi liší, vyjdou samozřejmě všechny zhruba o polovinu levněji než bydlení soukromé. V průměru počítejte se zhruba 600 až 700 € na měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace se zde odehrává ve vpravdě vícejazyčném módu. Vzhledem k tomu, že jak kmenoví pracovníci LBI, tak přijíždějící stážisté jsou různých národností, není nijak výjimečné, přepíná-li se zde při neformálních setkáních z němčiny do italštiny a pak do angličtiny.
Obecně je však angličtina logicky univerzálním dorozumívacím prostředkem. Platí to i pro přednášky, které stážisté obvykle na konci svého pobytu pronášejí a v nichž shrnují postup, který učinili ve svém výzkumu během zdejšího pobytu.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Rakousko

zpět na katalo zpráv

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page