top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Denisa Zárubová

Autor(ka):

fakulta:

Denisa

Zárubová

Fakulta tělesné výchovy a sportu

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Denisa je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Denisa

Fakulta tělesné výchovy a sportu

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Derby

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Denisa hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hned si vybavim velkou, moderní budovu. Hned při vstupu tě ohromí velká vstupní hala, kde najdeš snad úplně všechno - subway, starbucks, bankomat, menzu, obchod s jídlem a uni merchem, obchod s knížkama a papírnictvím, cestovní kancelář (nechalpu), hezkou kavárničku, prostory na sezení, vstup do knihovny a schody/uličky a výtahy do různých bloků škol.
Celá Univerzita je velmi moderní a nabízí hezká sportoviště a učebny.
Učebny a vlastně celý prostor školy má koberec, dále v nich jsou moderní hezké židle a stoly, interaktivní tabule a zásuvky u každého stolu. Jelikož různé bloky školy mají i 9.patra, nabízí tak krásný výhled na typické anglické baráčky a přírodu, takže co je víc.
Celkově jsem se v těchto prostorech cítila velmi dobře a byla to hrozně příjemná změna zažít takhle moderní prostředí oproti starým budovám Karlovy Univerzity.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Výuka je stejně jak u nás rozdělena na dva semestry.
Jinak se výuka a přístup liší asi ve všem.
Na našich školách jsme zvyklí mít xy předmětů za semestr a tam jsem měla pouze 3 (měla bych 4, ale ten jeden byl na oba semestr a já byla pouze na jeden). Z těchto tří předmětů jsem měla různě přednášky a cvičení praktický nebo semináře ve třídách.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Chodila jsem na jeden volitelný předmět, který byl udělaný pro zahraniční studenty a jmenoval se Academic writing. Takže spočíval v tom, že jsme si řikali co se má a nemá psát do esejí a dalších možných forem, které různí studenti různých ročníků a oborů měli jako ukončení předmětů či jako závěrečné práce. Předmět byl velmi obohacující a doporučuji všem.
Spolků je na univerzitě strašně moc, takže cokoliv tě zajímá, jistě najdeš co chceš - přes sporty, zájmy, náboženství a orientace.
Tyto spolky či přímo mezinárodní organizace fakulty pořádali spoustu akcí, párty i výletů. Hlavně jsem využívala výlety společným busem za 5€ (což se bez toho za tak málo nedalo sehnat) do různých měst.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jelikož jsem studovala v Anglii, tak jsem komunikovala pouze anglicky. Všichni ale byli moc nápomocní, takže se není čeho bát.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Derby je velmi studentské příjemné město. V centru potkáváte lidi v Uni mikině a s Uni klíčenkou, se kterou máte zdarma Uni bus, který jezdí po městě. Jelikož mám na Anglii nejraději anglické baráčky, ráda jsem se jen tak toulala po ulici a kochala se. Centrum města je velmi krásný, plný hezkých podniků. Krásná je i místní katedrála. Dále jsem měla ráda místní parky, ve kterých je nejkrásnější zelená tráva, stejně tak jako v celé Anglii.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Anglie patří mezi ty dražší země. Odpovídá tomu také nejvyšší stipendium, které za mě bylo 500€.
Mně to stačilo z toho důvodu, protože jsem dost ušetřila na ubytování. Neplatila jsem si totiž kolej, která vyšla na nějakých 400€, ale bydlela jsem ve spolubydlení, které mi měsíčně vyšlo na 277€. Zbylo mi tedy více na "život", což nebylo na škodu. Přesně ale nevím, jestli jsem se stipendiem byla v mínusu či v plusu, jelikož jsem stipendium měla dohromady s mými úspory. Je to ale hrozně individuální, protože každý utrácí jinak.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně bych doporučila platit Revolutkou, kterou si snadno zřídíte jen přes aplikaci. Vychází na ní mnohem lepší kurzy měn, takže s ní ušetříte. To je tip nejen na Erasmus, ale obecně na cestování.
Co se týče potravin, obecně se to říct nedá, ve městě je několik obchodů, kam jsem chodila a všude jsem po nějakým čase měla vytipováno kde co kupovat. Chodila jsem určitě do Poundlandu, kde jsem si kupovala hlavně sladkosti, takže pokud nechceš ztloustnout, nedoporučuji, Mnozí lidé doporučovali Aldi, což je supermarket, kde ceny vychází prý podobně jak u nás, ale je na kraji města a nějak jsem nebyla nikdy schopná si tam zajít/zajet.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Nebylo by to málo punk, kdybych šla lehčí cestou a zaplatila si kolej. Přišlo mi to zbytečně moc drahé, a tak jsem zvolila možnost spolubydlení. Pokoj jsem si našla přes aplikaci SpareRoom. Měla jsem vlastní pokoj v hezkém anglickém domečku, kde jsem měla manželskou postel, stůl a skříň a byl mnohem větší než měli na kolejích. Domeček jsem sdílela celou dobu s jedním klukem, ale skoro jsem ho neviděla. Nádobí z kuchyně jsem používala to, co tam bylo, přitom na koleji si až na pár věcí museli koupit. Domeček byl asi 5 minut chůze od koleje, kde jsem měla kamarádky, takže jsem často chodila k nim na filmy nebo společné vaření, takže mi určitě nechyběl kontakt.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě jsem nejvíce využila výletů, které pořádala škola, kolej nebo spolky. Cesta autobusem vyšla na 5 euro, což většinou nevyšlo ani na jednosměrnou jízdenku. Díky tomu jsem viděla spoustu měst (například Londýn, York, Cambridge, Liverpool, Manchester, Nottingham, Birmingham) a dále jsem pak cestovala s kamarádkami nebo s rodinou, když za mnou přijela. S tou jsme půjčili auto a vyjeli. Do Londýna jsem třeba jela autobusem, do Manchestru vlakem a tak různě.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož jsem studovala v Anglii, tak jsem komunikovala pouze anglicky. Všichni ale byli moc nápomocní, takže se není čeho bát.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jelikož je Británii v programu Erasmus nejistá, nevím, jak moc je možné Anglii doporučovat. Nicméně pokud by se někdy naskytla jakkoliv studovat v Anglii, určitě bych to doporučovala. Uvidíš neskutečný přístup učitelů a celkově zajímavý koncept studia, od kterého bychom se měli učit. Dále se zlepšíš v angličtině. University of Derby je fakt krásná a moderní škola v moc hezkým městě. Další doporučení se týká jakéhokoliv Erasmu. Prostě se přihlas kamkoliv, protože všude tě čekají nekonečně zážitků a přátel na celý život.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic mě nenapadá, vyloženě mi nic nechybělo. Ale asi bych si vzala krosnu a věci do přírody a hodila bych tam nějaký ten "hajčík", což jsem v té době ještě tolik nedělala.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Hodilo by se jakékoliv informace, kterých je teď všude dost. Tím bych chtěla potleskat holkám z toho blogu, protože to lidem určitě moc pomáhá a pomůže i mě, až se budu chystat na magistru na další Erasmus.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jak jsem to zvládla, vyzkoušet si bydlet v jiné země, i když jen na jeden semestr. Jinak mě nic nepřekvapilo, věděla jsem, že zažiji skvělé věci a potkám skvělý lidi. Jsem jen velmi ráda, že mě to nepřekvapilo v opačném případě.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Objet a být sama. Vystoupení z komfortní zóny co se týče jazyku. Nikdy mi angličtina moc nešla a bála jsem se učit. Něco jsem se ve mě zlomilo a já jakožto introvertka si řekla, že jak jinak se to naučit, než skočit rovnou do volného moře, žejo. Poslala jsem přihlášku a bylo to. Nelituju a jsem na sebe hrdá a šťastná, že jsem to udělala.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Derby

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page