top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lívia Orlovská

Autor(ka):

fakulta:

Lívia

Orlovská

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lívia je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lívia

Přírodovědecká fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Technical University in Zvolen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lívia hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
TUZVO je menší univerzita, což sebou nese výhody i nevýhody. Menší počet studentů umožňoval velmi přátelský a všímavý přístup učitelů ke studentům i snadné získávání přátel mezi spolužáky. Naopak malá univerzita neposkytuje tolik možností ve studiu.
Univerzitní budova vypadá zvenčí dost děsivě a staře, vevnitř je ale navzdory staršímu vybavení dostatek vhodného prostoru pro studenty, nachází se tam i pěkný bufet a na chodbách jsou zajímavé nástěnky. V budově je snadné se ztratit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je organizován trochu jinak než na naší fakultě, Během posledních dvou až tří týdnů semestru před zkouškovým obdobím probíhají tzv. hlavní cvičení, tedy něco jako praktická cvičení, výjezdy, exkurze... kdy už běžná výuka neprobíhá. Snad ke každému předmětu je 1-2 dní hlavních cvičení, což potom znamená velmi nabité dva týdny exkurzí a praktických hodin, Zkoušky byly různých podob.
Studijní informační systém fungoval podobně jako náš, Přístup učitelů byl možná víc osobní, právě kvůli menšímu počtu studentů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
U univerzity se nachází internáty, na kterých naprostá většina studentů bydlí a tedy se potkávají během celého dne. Funguje tam studentský spolek na lesnické fakultě, věnují se i sokolnictví.. Během doby co jsem tam byla jsem zažila společnou stavbu máje či univerzitní dny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem ve Slovenštině, ja jsem tedy měla dobrou zkušenost, Je zde možnost studovat i v Angličtině, na což však univerzita není příliš připravená, jak jsem pozorovala u jiných erasmus studentů mluvících anglicky. Ne všichni vyučující byli schopni vést hodiny v angličtině, nebo nabídnout kvalitní výuku jinou formou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Zvolen je maličké poklidné město, kde během pracovního týdne člověk potká roztroušenou celou univerzitu, na víkend většina studentů jede domů a kromě několika turistů v centru je město prázdné. Za 10 min. je možné se dostat z internátů nebo univerzity (všechno je to u sebe) do centra města. V centru je velké náměstí u kterého je i menší obchodní centrum, kde se dá případně všechno sehnat. Hned u univerzity je park, kousek dál městský park Lanice, na kraji města je arboretum, kam se chodí na cvičení z dendrologických předmětů. Univerzita se nachází hned u Autobusového a vlakového nádraží. Na vycházku se oplatí jít podívat na Pustý hrad, což je zřícenina hradu asi 45min pěší chůzí od univerzity.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze úplně komfortně vyjít a pokrýt všechny výdaje. Ceny jsou zde nízké, zejména jelikož jde o menší město na Slovensku. Potraviny jsou za podobné ceny jako v Praze, služby a doprava je však levnější. Studenti v čase mého pobytu měli dopravu vlakem zdarma, takže je možné vidět spoustu věcí a přitom ušetřit. Zejména levné je ubytování na internátu a dotovaná strava v jídelně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Univerzita má dva internáty, kde jsou možnosti levnějšícho i dražšího ubytování. Avšak i ta nejdražší možnost je polovinu levnější než v Praze. Ubytování se tak podle míry komfortu co se týče počtu spolubydlících, koupelny či kuchyňky pohybovalo od 45-72eur/měsíc. Dá se tedy asi požádat o levnější variantu a ušetřit.
Nejlevnější možností stravování je ve školní jídelně, výjde to levněji než si vařit. Porce byly obrovské a vystačili nám někdy na oběd i večeři.
Po městě jsem se pohybovala pouze pěšky, je opravdu malé. Vlaková doprava je pro studenty zdarma, je nutné si však zařídit speciální kartičku na nádraží.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jednoznačně nejlepší a nejlevnější možností jsou univerzitní internáty. Nachází se hned u univerzity (5min pěší chúzí), jsou levné, na nových kolejích je pěkné vybavení a čisté prostory, v budově je rovnou i jídelna.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nejvýhodnější je využívat na dopravu vlaky, které jsou zdarma pro studenty. Najvíce jsme navštěvovali místa na horskou turistiku. Do hodiny je možné se autem dostat do Vysokých a Nízkých Tater.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem ve Slovenštině, ja jsem tedy měla dobrou zkušenost, Je zde možnost studovat i v Angličtině, na což však univerzita není příliš připravená, jak jsem pozorovala u jiných erasmus studentů mluvících anglicky. Ne všichni vyučující byli schopni vést hodiny v angličtině, nebo nabídnout kvalitní výuku jinou formou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jet na studijní pobyt na Slovensko není pro České studenty příliš lákavé. Myslím si, že tato univerzita nabízí zejména jiný pohled na studium environmentalistiky než přírodovědecká fakulta UK, což zajímalo mne. Významná je zde však hlavně lesnícká fakulta.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Technical University in Zvolen

Další zprávy z regionu Slovensko

bottom of page