top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adéla Hanková

Autor(ka):

fakulta:

Adéla

Hanková

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adéla je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adéla

Matematicko-fyzikální fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Kiel

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na rozdíl od Karlovy Univerzity je většina jejich prostor soustředěna v jednom kampusu. V hlavním kampusu i ostatních lokalitách tvořily centrum studentského života menzy. Studenti zde nejen jedli, ale i trávili volný čas mezi hodinami, hráli kulečník nebo fotbálek nebo probírali domácí úkoly. Prostory se jinak velmi podobaly našemu stylu, až na to, že budovy byly novější a chyběl jim tak půvab starých budov v Praze.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestry mají stejně jako my dva, ale zimní semestr začíná až na konci října a letní na začátku dubna. Zkouškové období má 2 části. Zkoušky nevypisují vyučující, ale zkouškové kanceláře. Na většině fakult vypíší na každou část zkouškového období jeden termín
na každý předmět. Na technické fakultě, kde jsem studovala, dokonce jen jeden termín na semestr, takže některé zkoušky jsou jen v prvním období a některé jen ve druhém. Stejně jako my mají na každou zkoušku 3 pokusy, ale když potřebují zkoušku opakovat, musí třeba až v dalším semestru. Na druhou stranu nemusí kvůli nesložení zkoušky opakovat celý předmět. Většina zkoušek je vedena písemnou formou, mají totiž více studentů. Opravování pak trvá i měsíc.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků je zde hodně, např. ESN (Erasmus Student Network) nebo kulturgrenzenlos. Ty sdružují studenty ze spousty zemí světa a pořádají řadu akcí. Univerzita pořádá na začátku každého semestru orientační týden, kdy se noví, zejména zahraniční studenti seznamují s jejím fungováním. Také organizují výlety do okolních měst, které rozhodně doporučuji. K dispozici je řada kurzů německého jazyka, vždy několik skupin pro každou úroveň, kterou určí na základě vstupního online testu. Také nabízí předmět "Landeskunde Germany", který shrnuje základní informace o Německu. Výuka "Landeskunde" je německy, ale rozlišuje úroveň A2/B1, kde je k většině výuky k dispozici anglický překlad, a úroveň B2/C1, která je čistě německy.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Kdybych za celou dobu pobytu na univerzitě neřekla jediné slovo německy (kromě předmětů, které se na to přímo zaměřují a vybrala jsem si je právě kvůli tomu), nikomu by to nevadilo. Výuka byla v angličtině (ale záleží to na oboru) a všichni studenti i učitelé byli vstřícní a většinou mluvili anglicky. Velkou část mých spolužáků totiž tvořili studenti z Indie či některých států Afriky, kteří do Německa přijeli s téměř nulovou znalostí němčiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město má asi čtvrt milionu trvale žijících obyvatel. Oproti Praze je tak velmi poklidné. Nachází se přímo u moře a procházka po pobřeží je rozhodně nutnost. Přímo ve městě se také nachází několik "Tiergehege", neboli obor se zvířaty. Jsou to vlastně oplocené části lesa, kde zvířata jako jeleni nebo daňci chodí volně ve stejných místech jako lidé. Kvůli bombardování zde není k vidění mnoho historických budov. Historie severního Německa se však dá vidět v blízkých okolních městech jako Lübeck.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Díky tomu, že jsem měla možnost bydlet na studentských kolejích, se dalo se stipendiem s trochou šetření vyjít. Koleje jsou dotované a měsíční nájem přišel na 236 € (po zdražení 266 €). Celkově jsou ceny o něco vyšší než v Česku. Jízdenku po celé spolkové republice jsem měla od školy, tzv. "Semester Ticket". Dá se na ni jezdit veškerou regionální dopravou i MHD po Kielu nebo třeba v Hamburku. Tato jízdenka je součástí částky 250 Euro, kterou platí všichni studenti každý semestr při zápisu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně se vyplatí bydlet na koleji a jíst v menzách. Jsou hodně dotované státem. V menze se jídlo pohybuje od 2,50 € do 5 €. V restauraci se dá těžko dostat pod 15 €.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji poskytované univerzitou. Měla jsem k dispozici vlastní pokoj v bytě pro 3 lidi, který měl 2 koupelny a kuchyňku. Rozhodně bych toto ubytování doporučila, ač může dost záležet na tom, koho dostanete za spolubydlící. Také může být vcelku problematické se na koleje dostat, protože je o ně velký zájem. Studenti na Erasmu však mívají přednost.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Necestovala jsem příliš, spíš jen po Kielu a okolí. V tomhle směru mě dost limitovalo to, že jsem k výjezdu zvolila zimní semestr. Na cestování po severu Německa je léto rozhodně lepší.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Kdybych za celou dobu pobytu na univerzitě neřekla jediné slovo německy (kromě předmětů, které se na to přímo zaměřují a vybrala jsem si je právě kvůli tomu), nikomu by to nevadilo. Výuka byla v angličtině (ale záleží to na oboru) a všichni studenti i učitelé byli vstřícní a většinou mluvili anglicky. Velkou část mých spolužáků totiž tvořili studenti z Indie či některých států Afriky, kteří do Německa přijeli s téměř nulovou znalostí němčiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro mě byla univerzita zajímavá hlavně ze studijního hlediska. Technická fakulta má například vlastní tzv. "čisté laboratoře" na výrobu mikroelektroniky podobné těm v průmyslu, kterými naše fakulta nedisponuje. Německo jsem zvolila kvůli jazyku, což se velmi vyplatilo. Mile mě také překvapilo, jak jsou Němci otevření cizincům. Kiel je krásné, poklidné město plné zeleně. Na studium podle mého ideální.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
... hodně teplého oblečení. Je tam vcelku větrno.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
... pokud chci jet kvůli studiu, je ideální zimní semestr, pokud mi jde víc o cestování, je daleko lepší vyjet v létě.
Nejvíc mě překvapilo, že...
... semestr začíná až na konci října. První tři týdny jsem proto měla v podstatě volné. Byla to ideální příležitost seznámit se nejen s univerzitou, ale také s městem a jeho okolím, než začnou povinnosti.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
... zorientovat se v té spoustě nových tváří, ale rozhodně stálo za to se zúčastnit akcí organizovaných univerzitou i studentskými spolky.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Kiel

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page