top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Klára Plachetková

Autor(ka):

fakulta:

Klára

Plachetková

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Klára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

klaraplachetkova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Klára

Právnická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Université Côte d'Azur

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Klára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Právnická univerzita Univerzity Côte d'Azur se zrovna v době mého ročního studijního pobytu zvenku rekonstruovala, tedy hned v září zavřela knihovna, několik seminářů probíhalo online, i prezenční výuka však byla zachovaná, takže jsem měla možnost strávit čas v kampusu. V červnu už se rekonstrukce pomalu dokončovala, pro budoucí pobyty se tak můžete těšit na opravený kampus, který se skládá z hlavní budovy, cca dvou dalších menších s přednáškovými sály a z vícepatrové knihovny, která disponuje stoly a dá se v ní učit na zkoušky. Samotný kampus je na kopci nad tramvajovou zastávkou Magnan a hned vedle něj je menza, takže na oběd to nemáte daleko.

Vnitřní prostory právnické fakulty jsou relativně přívětivé, i když některé části by již také bezesporu uvítaly renovaci. V prostoru mezi přednáškovými místnostmi je možné posedět v křesílkách, obdobu coffeebreaku na pf uk byste tam však hledali marně, na občerstvení mezi semináři stojí studenti frontu u automatů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zimní semestr začínal hned na začátku září, konkrétně 5. září přednášky a 19. září semináře. Poslední přednášky proběhly 25. listopadu, semináře končily 3. prosince. Zkouškové probíhalo od 12. do 20. prosince, po Vánocích pak od 4. do 11. ledna. Letní semestr začínal 16. ledna (opět nejdřív přednášky, o dva týdny později semináře) a končil 15. dubna, zkoušky v letním semestru probíhaly od 24. dubna do 13. května (zkouškové pro opravné termíny bylo 12.-28.června).

První semestr si erasmus studenti mohli zapsat pouze předměty ve francouzštině, v letním semestru jsem měla možnost si zapsat i 3 předměty vyučované v angličtině. Před začátkem semestru jsme obdrželi seznam předmětů, ze kterých můžeme vybírat, jednalo se buď o přednášku se seminářem nebo pouze o přednášku (ale i u předmětu, který měl přednášku a seminář, se dala zapsat i jen přednáška). Bylo nám doporučeno si zapsat maximálně 2 semináře na semestr z důvodu náročnosti přípravy na jednotlivé hodiny. Já mám osobní zkušenost pouze s přednáškami, jela jsem do Francie především zlepšit svoji nevalnou úroveň francouzštiny, takže jsem si semináře radši nezapsala.

Přednášky jsem navštěvovala společně s francouzskými studenty, stejně tak jsem s nimi psala i zkoušky, zadání jsem měla stejné, jenom jsme na archu s odpověďmi uváděli, že jsme erasmus studenti. Já měla ze zkoušek právě z důvodu svoji úrovně francouzštiny celkem strach, s jedním vyučujícím se mi povedlo domluvit, že budu odpovídat v angličtině, považuji to ale spíše za výjimku a úplně bych na to nespoléhala. Celkově mi přijde, že vyučující na této fakultě nejsou moc zvyklí na přítomnost erasmus studentů, nejvíc se nám osvědčilo s ostatními erasmus studenty přijít na prvních přednáškách za vyučujícími, sdělit jim, že navštěvujeme jejich semináře a zeptat se jich jakou formou probíhá zkouška z jejich předmětu (esej/multiple choice atd.), protože oni sami to na začátku semestru většinou neříkají.

V rámci přednášek pak není vyžadovaná žádná aktivita ani nejsou zadávány průběžné úkoly, vše závisí jenom na výsledku testu na konci semestru, ze kterého člověk musí dostat 10/20 bodů, aby předmět splnil.

Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita má opravdu široký výběr sportovních aktivit, stačí se přihlásit na této stránce https://sport.univ-cotedazur.fr/fr/

Jsou zde jak aktivity konající se každý týden (já chodila 2x týdně na tenis), tak nárazové akce jako např. výlety na lyže (do střediska Auron) nebo via ferrata.

Jinak nám fakulta uspořádala moc hezké Welcome days a to jak v zimním semestru, tak v letním, bylo nám dovoleno jet na oboje, i když jsme zůstávali celý rok. V září jsme kajakovali z Cannes na Iles de Lérins, v lednu jsme jeli do Auronu na lyže a všechno platila fakulta. Určitě doporučuju jet, všechny svoje nejlepší erasmus kamarády jsem poznala zde.

Měli jsme taky možnost chodit na kurzy francouzštiny, zajišťovalo je jazykové centrum CUEFLE a byly jednou týdně zdarma. Umím si představit i kvalitnější a efektivnější kurzy, každopádně určitě lepší než nic.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Fakulta jako vstupní podmínku požadovala úroveň francouzštiny B1, nechtěla ji doložit žádným certifikátem. S cca touto úrovní jsem na erasmus odjížděla, pro pohodlné! absolvování předmětů však určitě doporučuji úroveň vyšší. Všechny předměty budete mít s francouzskými studenty, takže je dobré počítat s tím, že potřebujete rozumět tomu, co vám vyučující říká. Zahraniční oddělení nám doporučilo, poprosit o poznámky francouzské studenty, nikde však nemáte záruku, že vám je opravdu pošlou a jaké budou kvality, takže čím lepší bude vaše francouzština, tím více „v klidu" vaše studium bude.

Se zahraničním oddělením jsme komunikovali taky ve francouzštině, anglicky jsme mluvili jen jako erasmus studenti mezi sebou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město je celkem turistické - je to holt francouzská riviéra. Zároveň jsem se v něm ale možná i právě z tohoto důvodu cítila docela bezpečně. Skvělá je ikonická promenáda, podél které vede i cyklostezka, za 30 euro na rok jsem si koupila předplatné (Vélo bleu) a jezdila po městě na kole. Pro cyklisty není sice zatím tak vstřícné jako např. města v Nizozemsku, ale situace se zlepšuje, i za mého pobytu se stavěly nové cyklostezky. Dopravovat po městě se dá i mhd - 3 linky tramvaje a autobusy. Jízdy si můžete kupovat jednotlivě nebo si pořídit měsíční jízdenku/roční. Roční v roce 2023 vychází kolem 180 euro. Jinak bych řekla, že je město hezké i na pohled, konkrétní lokality je asi zbytečné doporučovat, protože je určitě při vašem pobytu neminete. Jako studentské bych ho asi nepopsala, přestože univerzita má několik kampusů, každopádně v Nice funguje ESN (Erasmus student network), takže o studentské akce není nouze.

Nejlepší na Nice je určitě počasí, slunečno je téměř každý den, v moři jsem se koupala ještě 18. října, na jaře to opět jde cca od půlky května (nebo i dřív, pokud se rádi otužujete). Teplota se v prosinci pohybuje okolo 5-10 stupňů, tenis jsme hráli venku celé dva semestry. :)

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Francie je v tomhle ohledu jednou z nejlepších zemí na erasmus. Stipendium jsem dostala 3000 eur na semestr, tzn. 600 eur na měsíc. Bydlela jsem na kolejích (CROUS), kde jsem za pokoj platila 249 eur měsíčně + jsem si požádala o podporu CAF (https://www.caf.fr), kdy vám Francie zaplatí cca 90 eur měsíčně. Potraviny jsou drahé zhruba tak jako všude v západní Evropě, vzhledem k inflaci v čr už to pomalu vyjde na stejno. Do restaurace jsem mohla občas, jídlo začíná tak cca na 15 eurech. Každopádně zrovna ve Francii, pokud budete bydlet na koleji, podle mě se stipendiem vyjít jde.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Zařiďte si věrnostní kartičku do Carrefouru, občas se vám nasčítají body a budete mít nákup zdarma.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji (CROUS, konkrétně Les Collinettes), můj pokoj měl 9 m2 a měla jsem v něm vlastní koupelnu, kuchyň byla společná na patře. Platila jsem 249 euro měsíčně a bydlela jsem cca 100 m od školy, hned vedle menzy. Určitě doporučuju, kolej byla čistá (v kuchyni to občas bylo trošku horší, ale za to si mohli studenti sami). Pokud se na vás usměje štěstí při rozdělování pokojů, můžete mít výhled na moře.

U Crous jsem si původně o pokoj chtěla zažádat sama (dostala jsem radu, požádat si co nejdřív), v den, kdy jsme se měli přihlásit o pokoj, mi ale nešla podat přihláška. Nakonec nám přišel e-mail od školy, zda máme zájem o bydlení na koleji a pokoj nám byl zprostředkován fakultou, proto se možná rovnou informujte u fakulty, jestli bude bydlení zajišťovat.

Co se týče bydlení mimo kolej, kamarádka bydlela ve sdíleném bytě a za pokoj platila přibližně 500 euro měsíčně.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nice je ideální pro milovníky moře a hor, protože moře máte přímo ve městě (1 kilometr od koleje/školy!) a do hor se dostanete autobusem (90,91) ze zastávky Grand Arénas. Ráno v 8 sednete na autobus a za hodinu a půl jste v Alpách, tzn. na hike můžete kdykoliv. Francie má zároveň spoustu chat přímo nahoře v horách (refuges), kde si můžete zamluvit noc (na této stránce https://ffcam.fr, není problém si tak udělat i vícedenní výlet.

Na jednodenní výlet doporučuju dojet do vesnice La Colmiane a odsud jít např. na Baus de la Frema či na Mont Pépoiri. Na vícedenní výlety pak dojet do Saint-Étienne-de-Tinné a odtud např. do Refuge de Rabuons / Refuge Lacs de Vens. Moc krásný je taky Vallée des merveilles, tam se dá přespat např. v Refuge de Nice.

Jinak se dá samozřejmě vyrazit na spoustu výletů kolem Nice - Éze, Antibes, Villefranche-sur-mer, Cannes (v květnu filmový festival). Pokud máte rádi F1 nebo tenis, tak je super výlet do Monaca - na jaře Monaco Grand Prix a Rolex Masters. V Monacu mají taky skvělý oceanografický muzeum.

Do Nice jsem z Česka většinou letěla z Vídně (Wizzair), dá se ale i dojet flixbusem do Marseille (když to koupíte v předstihu, vyjde vás to třeba i do 150 Kč) a pak Ryanairem rovnou do Prahy. Do Marseille samozřejmě můžete i na výlet, klidně jednodenní.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Fakulta jako vstupní podmínku požadovala úroveň francouzštiny B1, nechtěla ji doložit žádným certifikátem. S cca touto úrovní jsem na erasmus odjížděla, pro pohodlné! absolvování předmětů však určitě doporučuji úroveň vyšší. Všechny předměty budete mít s francouzskými studenty, takže je dobré počítat s tím, že potřebujete rozumět tomu, co vám vyučující říká. Zahraniční oddělení nám doporučilo, poprosit o poznámky francouzské studenty, nikde však nemáte záruku, že vám je opravdu pošlou a jaké budou kvality, takže čím lepší bude vaše francouzština, tím více „v klidu" vaše studium bude.

Se zahraničním oddělením jsme komunikovali taky ve francouzštině, anglicky jsme mluvili jen jako erasmus studenti mezi sebou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita není žádný zázrak, ale určitě se vyplatí jet kvůli městu. Je to podle mě jedna z nejlepších destinací na Erasmus vůbec, protože prostě moře a hory najednou, krásné prostředí francouzské riviéry, kulturní akce jak v Monacu tak v Cannes, teplo celý rok, spousta možností na sport, dobré restaurace, kavárny...

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Alpy jsou tak blízko a tak lehce dostupné.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
celkově si zvyknout, že jsem tak dlouho tak daleko od domova +rozumět Francouzům.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Université Côte d'Azur

Další zprávy z regionu Francie

zpět na katalo zpráv
bottom of page