top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Novotná Jaroměřská

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Novotná Jaroměřská

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Department of Environmental Science and Policy

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 1 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Do Milána jsem jela na měsíční traineeship v rámci Erasmus+ do laboratoře ledovcové ekologie. Moje pracoviště se nacházelo na via Celoria, Department of Environmental Science and Policy, University of Milan. Celá sekce, ve které jsem pracovala, se bude za pár let přesouvat do jiných prostor, tomu tedy odpovídal i stav budov. Laboratoře jsou však na dobré úrovni. Jen většina nemá žádného laboratorního technika, a tak je to občas trochu punk. Co mě trochu překvapilo, tak byla absence umyvadel na pracovišti. Např., pro vodu se chodilo až dolu na kampus nebo na záchod. Učebny jsou podobné jako v Čechách, na via Celoria je zásuvek v učebnách (alespoň, kde jsem měla možnost být) dostatek.

Pobyt jsem absolvovala i se svými dvěma syny (8 měsíců a 2,5 roku) a manželem na „mateřské“. Závěrečnou zprávu tomu trochu uzpůsobím. Třeba se bude někomu s podobným plánem hodit😊.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Se skupinou v Milánu spolupracuji již déle, a tak jsme pokračovali v rozdělané práci, jen v osobním kontaktu. Nevnímala jsem velké rozdíly oproti jiným stážím. Měla jsem svou přístupovou kartu a klíč od kanceláře, kde jsem měla své vlastní místo po dobu pobytu. Stejně jako ostatní doktorandi. Všichni byli moc milí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Byla jsem na praktické stáži.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v angličtině byla bez problémů. Samozřejmě ne vždy a všude se dalo anglicky domluvit, ale kombinace trochy italštiny, španělštiny, rukou a nohou vždy fungovala😊.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nejsem příliš městský typ a Miláno je metropole se vším všudy. Jak říkají Italové, přírodu mají mimo města, a tak také Miláno působí. Dá se tam však najít vše potřebné, včetně klidu v parku. Italové obecně nejsou příliš pořádní, a tak si člověk musí dávat velký pozor, kam šlape. Obecně je město dost špinavé. S dětmi jsme často chodili na různá hřiště, těch je v Milánu dostatek, jen, logicky a vzhledem k všudypřítomným psím hovínkům, nemají pískoviště. Pro děti také doporučujeme knihovny, mají vyčleněná místa pro děti 0 až 3 roky, kde se dá setkávat se dalšími dětmi podobného věku a zároveň si přečíst a prohlédnout spoustu jiných knížek. Dalším místem pro děti jsou Oratoria u kostelů. My jsme však na jedno blízko našeho bydliště narazili až poslední týden, a tak jsme ho moc nevyužili. Také moc doporučujeme navštívit soboty České školy v Milánu. Je to pro děti fajn socializace, kde se mluví jejich rodným jazykem.
Z památek toho ve městě není mnoho, samozřejmě Duomo a poté hrad Sforzesco, za vidění stojí také historický systém městských kanálů, Navigli. Ve městě jsou pěkná muzea, asi nejlepší z námi navštívených je kromě skvělého dětského muzea MUBA také Muzeum vědy a techniky Leonarda da Vinci.
Užívali jsme si italskou čerstvou zeleninu a ovoce ze Sicílie.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?

Stipendium nám zaplatilo ubytování a trochu výdajů. Myslím ale, že i kdyby jel člověk sám, tak s ním vystačí složitě. S dětmi jsme nakonec skončili přibližně na trojnásobku stipendia za výdaje. Měli jsme ale větší ubytování, než kdyby jel člověk sám a o víkendech (občas i v týdnu) jsme cestovali po okolí, případně jezdili lyžovat.
Obecně je v Milánu docela draho, potraviny srovnatelné nebo dražší, dětská výživa a plíny srovnatelné s cenami v ČR, ale výběr je menší. Ovoce a zelenina se dají sehnat ve vysoké kvalitě za dobrou cenu v malých zelinářstvích.
Bazény pro děti jsou drahé a je potřeba potvrzení od lékaře (manžel je lékař, tak jsme to naštěstí byli schopni vyřešit na místě), jinak na to chce myslet dopředu. Státní muzea jsou srovnatelná s cenami u nás. Výstavy pro děti (MUBA, Space Dreamers Milano) se pohybují okolo 20 euro za dospělou osobu. Děti pod 2 roky většinou vstupy neplatí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Najít levnější ubytování (my ale na nic levnějšího nenarazili, místní doporučovali přes kontakt na místě, tedy zkuste kontaktovat, pokud někoho v Miláně znáte), vařit si doma z lokálních surovin. Manžel se syny také chodil do univerzitní menzy na obědy, které stály okolo 7 euro za celé menu (polévka/pasta, hlavní jídlo, ovoce) a byly poměrně dobré. Jezdit na kole nebo chodit pěšky. Obhlédnout si supermarkety v okolí, u nás byla nejbližší Esselunga výrazně dražší než třeba Lidl o kousek dál.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Ubytování jsme měli přes AirBnB, kde jsme zvolili levnější variantu v naší lokalitě. Byt byl dostatečný, ale bohužel jsme přijeli do špinavého a první večer a celý druhý den jsme strávili jeho čištěním. Jinak bylo bydlení v bytovém domě na dobré úrovni. Fajn byly shozy na komunální odpad v každém patře na balkónu, s recyklovaným se muselo chodit na dvorek. Bytové domy mají kolárnu, my jsme ale kočár vozili výtahem do patra a nechávali jej na chodbě. Nic se nám neztratilo, ale dům byl docela hlídaný (zámky, kamery, kontrola kustodem). Rozhodně doporučujeme vše si při příjezdu vyfotit a kdyžtak reklamovat kvalitu. Případně se domluvit s pronajímatelem dopředu.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jeli jsme do Milána autem. Jinak jsme se přepravovali mhd, případně vláčkem. Vše v pohodě. S kočárem není problém se dostat všude, jen doporučujeme užší varianty kočárů (např. v tramvajích jsme se občas nevešli do dveří).
Pravidelně jsme jezdili na Piani do Bobbio s dětmi lyžovat, je to hodinku cesty z Milána a je to levnější středisko, jen ho určitě nedoporučujeme o víkendech (kvůli davům lidí). Také jsme si moc užili výlety k moři do Camogli (u Janova). Dále moc doporučujeme Lago di Como, Varennu, lyžarské středisko Aprica, ale možností výletů je spousta. My si hodně užívali blízkost Alp na lyžování a moře a neměli jsme potřebu cestovat do vzdálenějších destinací. Vyjet z Milánského smogu bylo však vždycky fajn.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v angličtině byla bez problémů. Samozřejmě ne vždy a všude se dalo anglicky domluvit, ale kombinace trochy italštiny, španělštiny, rukou a nohou vždy fungovala😊.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

S vědeckou skupinou spolupracuji. Jinak bych do Milána potřebu jet neměla. Příjemná byla blízkost hor i moře, umožňující i jednodenní výlety.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Dětské noční kalhotkové plíny, v obchodech jsme narazili pouze na velikosti pro děti nad 4 roky. Jinak nám nic jiného v Milánu nechybělo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Miláno je neustále pod smogovou pokličkou, je to velmi špinavé město a že naše ubytování bude trochu problematické.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Asi nic kromě již zmíněného.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

Smířit se s všudypřítomnou špínou, nepořádkem a špinavým bytem.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Itálie

zpět na katalo zpráv

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page