top of page
Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
pro uvodni slider (6).jpg
foto: Canva
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (ústav světových dějin, Český egyptologický ústav, ústav politologie), MFF a PřF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita Jyväskylä (nebo také JYU, pokud se chcete vyhnout tomu obtížně vyslovitelnému slovíčku) je skutečně pozoruhodnou institucí. Zaujme nejen skutečně skvělými recenzemi od vyjíždějících studentů, ale také poklidnou atmosférou ryze studentského města, citlivým zasazením kampusů do okolní přírody a světově významným designem svých prostor.

 

JYU píše svou historii už od roku 1863 kdy se zde pro skupinku pouhých 43 studentů otevřel seminář pro učitele finštiny, vysoká škola tu byla oficiálně založena roku 1934 a dlouhou dobu, konkrétně až do roku 1958, byla zaměřena pouze na pedagogiku, má tedy v této oblasti opravdu bohatou tradici. Nese rozhodně svůj nemalý podíl na vývoji a neustálém zdokonalování finského školského systému, který bývá často označován ze nejlepší na světě. Pokud studujete Pedagogickou fakultu nebo Fakultu tělesné výchovy a sportu, je to pravděpodobně jedno z nejzajímavějších míst, kam vyrazit na Erasmus.

 

V polovině 20. století se univerzita začala rozrůstat i o další fakulty, a tak dnes ráda přivítá i studenty z mnoha dalších odvětví – můžete studovat celkem na šesti fakultách:

 

Fakultě pedagogiky a psychologie,

Fakultě humanitních a společenských věd,

Fakultě informatiky a technologie,

Fakultě matematiky a přírodních věd,

Fakultě sportu a zdravotních věd,

a na univerzitní škole bussinesu a ekonomiky.

 

1.png

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

zdroj: University of Helsinki

Univerzita a YouTube

Univerzita v Jyväskylä má kanál v angličtině, který si rozhodně stojí za to prohlédnoutDoporučujeme ale mrknout také na vlogující zahraniční studentku JYU která vystupuje pod přezdívkou hazalophyV jejích videích najdete spoustu záběrů univerzity, kolejí, města i výletů a samozřejmě i nějaké ty tipy a doporučení.  O studentském životě ve Finsku - cenách, možnostech ubytování a dalších užitečných věcech vás poučí OliverR, jehož kanál se přímo zaměřuje na praktické tipy a obsahuje i četné odkazy na další zdroje informací

Bez%20na%CC%81zvu_edited.jpg
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita 

University of Jyväskylä byla tou nejlepší volbou. Škola disponuje perfektně vybavenými učebnami, v průběhu studia jsem také měla možnost absolvovat několik praxí v institucích (mateřské školy), se kterými univerzita spolupracuje. Praxe člověka naučí nejvíce, proto oceňuji že i nám (erasmákům), dali příležitost nahlédnout do míst, kde rozdíly vidíme nejvíce (porovnání české a finské mateřské školy). Každá budova školy nabízí jídelnu, kde vaří opravdu výborně za velmi dobré ceny, moc doporučuji! Knihovna byla další perfektní místo, nejen že byla esteticky příjemná, ale nabízela i velké množství odborných titulů. Co se týče města Jyväskylä, tak je naprosto perfektní. Jezera, lesy, cyklostezky, sjezdovka, pěkné centrum (obchody, restaurace, bary), nemám absolutně co vytknout.

Přístup ke studentům ve Finsku byl velmi vstřícný a otevřený. Učitelé se hodně zajímali o náš vlastní názor, chtěli abychom argumentovali, abychom se dělili o své zkušenosti. Výuka je hodně založená na diskuzích, což mi v u nás někdy poměrně chybí. Vybavení školy bylo naprosto perfektní! Třídy nabízely moderní technologie, učebny týkající se výtvarné nebo hudební výchovy nabízely velké množství didaktických pomůcek. Ovšem nejvíce mě překvapila sauna, která se nacházela v budově školy a byla zdarma pro všechny studenty! Když jsem měla například mezi přednáškami hodinovou pauzu, byla sauna jasnou volbou!

Kateřina
další recenze

Vybavení fakulty bylo naprosto perfektní, měla jsem přístup do laboratoří pohybu a sami jsme v rámci studia na sobě prováděli různé pohybové testy, například stress test na ergometru ve třídě, venku (v prosinci kdy bylo - 10 a silně sněžilo) a v sauně (už jenom představa šlapat na kole v sauně je vyčerpávající), a takových to možností jsme měli spousty. To, co nám nabídla škola jako studentům se nedá srovnat se studiem v ČR. Přístup učitelů byl velmi milý, všichni jsou hodně přátelští a snaží se pomoct.

Za mě to byl nejlepší semestr v mém studiu na vysoké škole. Líbilo se mi snad opravdu vše.

Překvapili mě studentské "menzy". Veliký výběr z jídel (pro mě velké plus i z jídel vegetariánských a veganských, hodně různých salátů, tmavého pečiva a ořechů).

Lenka

Vybavení naprosto převyšovalo standardní vybavení na fakultách UK. Byl patrný důraz na poskytnutí velkého množství pomůcek a materiálů ke studiu. Knihovny, studovny, relaxační místa, klubovny, sportoviště, IT prostředí, ... Všechno na vysoké úrovni poskytující komfort pro studenty. Velkým rozdílem bylo kladení nároků na praktickou využitelnost studované látky. To znamená, že studijní okruhy či témata byly vyučujícím představeny, nicméně posléze došlo na samostatnou či skupinovou práci s velkým prostorem pro interakci s ostatními nebo kantory. Případové studie a prezentace vlastních výstupů s následnou diskuzí byly na denním pořádku.

Šimon

Studium ve Finsku je více prakticky zaměřené, téměř všichni umí výborně Anglicky a snaží se vyjít vstříc. Studium je poměrně snadné pro zahraniční studenty, ale z mojí zkušenosti se dělá víc projektů a seminárních prací.

Škola je moderní a má moc pěkný kampus. Přístup učitelů je velmi přátelský a není problém se na čemkoliv domluvit. Nemám prakticky žádné výhrady.

 

Přístup ke studentům se liší opravdu hodně, první informace, co student od vyučujícího dostane je, že je tu vyučující pro nás, a že bude vděčný za jakékoli dotazy, návrhy do diskuze a feedback, což je nesmírně sympatické a dodá pocit, že je student opravdu součástí výuky a ne jen pasivním článkem. Ve škole je podstatně víc "chill zón" například pingpongové stoly, místa na strávení volného času a místa ke studiu. Rozdíl je i v rozvržení semestru - semestr není jednotný, ale má 3 části a v každé části jsou jiné předměty, které jsou většinou i ukončeny zkouškou nebo seminární práci nebo projektem, poté se přechází do druhé části kde jsou zase jiné předměty.

 

Moje zahraniční univerzita mě ještě před příjezdem příjemně překvapila komunikací a dostupností různých informací, hned po příjezdu jsem velmi ocenila naprosto skvěle fungující tutorský systém. Všechny kampusy univerzity jsou navrženy slavným finskym architektem Alvarem Aalto a jsou to opravdu krásné, vzdušné prostory, které mě nikdy nepřestaly bavit. Oblíbené místo byly určitě útulné školní menzy, které servírovali skvělé zdravé jídlo s bohatým salátovým barem za velmi nízké ceny a byly zároveň takovým společenským centrem. Dále spousta dostupných sportovišť a různých fitness lekcí. I přesto, že jsem byla zaměřená na Health Science tak mě hodně bavily jazykové předměty, velmi zábavný byl kurz Survival Finnish. Také jsem ocenila, že spousta předmětů byla dohromady s finskymi studenty, takže jsme nebyli jen v kruhu zahraničních studentů.

Eliška

Důležité je, že na plnění předmětů typicky nejsou potřeba primárně znalosti/schopnosti. Podmínkou splnění předmětu bylo většinou poměrně hodně relativně myšlenkově nenáročné práce (např. sumarizování článků, psaní esejí a podobně)

Viktor
Daniel
zavřít

O městě

Jyväskylä patří mezi menší města – má asi 150 000 obyvatel a leží v centrálním Finsku v oblasti Finské jezerní plošiny. Omývají ho vody hned několika menších jezer a jednoho opravdu velkého jezera Päijanne, které je druhým největším jezerem ve Finsku. Město je obklopené zalesněnými kopci. Pocítíte zde působení polárního dne a noci. V zimě tu slunce svítí pouhých pět hodin, v létě pak zažijete bílé noci a půlnoční stmívání. Během letních měsíců se teplota šplhá maximálně ke dvaceti stupňům, v zimě běžně klesá pod mínus deset. Nemusíte se ale bát – správné oblékání je jednou z důležitých položek v programu univerzitního adaptačního kurzu pro zahraniční studenty.

4_edited.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaké je město

Rozhodně studentské – je to znatelné na spoustě věcech – budovy kampusu po městě, studentské happy hours v hospodách apod. Jinak je Jyväskylä spíše klidnější město. Je to 7 největší město ve Finsku, ale na české poměry by to člověku vůbec nepřišlo, centrum je poměrně malé, obyvatelé jsou různě po předměstích, přilehlých lesích. Infrastruktura měst je obecně diametrálně odlišná od českých. Malé centrum a rozlehlé předměstí s lesy.

Linda
další recenze

Město Jyväskylä bylo hodně studentské, v čemž vidím obrovskou výhodu, získáte plno přátel z celého světa. Město nabízí spoustu jezer, saun, cyklostezek, klidných míst, ale i příjemné centrum s obchody, bary, restauracemi.

Kateřina

Krásné, studentské město s dobrou dostupností všech možných služeb. Velikostí je Jyväskylä srovnatelná s Pardubicemi. Nejraději jsem trávil čas v přírodě. Jezero jsem měl asi 100 metrů od kolejí a nedaleko byl les, kde se dalo sportovat i jen tak trávit čas s přáteli. Centrum bylo útulné s množstvím restaurací i barů. Oblíbil jsem si také přístav v blízkosti centra.

Daniel

Jednoznačně studentské město a velmi klidné. Milovníci architektury pravděpodobně nadšení nebudou, ale milovníci přírody rozhodně ano.

Jyväskylä je středně velké, poklidné město. Přezdívá se mu Finské Atény, protože je tu hodně vysokých škol. Kdo ale holduje tepu velkoměsta, tak to nejspíš nebude místo pro něj. Naopak milovníci přírody se tu určitě najdou. Okolní jezera, krásné lesy, pár kopců… a navíc všudy přítomné BBQ places, kde se dají strávit dlouhé jarní večery s kámošema, jsou prostě boží.

Eliška
Šimon
zavřít

Alvar Aalto

V Jyväskylä od dětství žil světoznámý finský architekt Alvar Aalto, který si zde po studiích v Helsinkách otevřel svou první kancelář. Jeho stavby najdete nejen na univerzitě, ale i jinde po městě. Celkem zde stojí 29 Aaltových projektů, od malých rodinných domů po Muurame Church nebo Säynätsalo town hall. Jeho budovy rozhodně dodávají městu unikátnost a osobitý styl

104706985_146961043651924_15853562012937

KAM DÁL?

IInternational office
international-office@jyu.fi
040 805 4345 (Po-Pá 9-15)

webové stránky pro erasmáky na JYU

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  FINSKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
3_edited.png
University-of-Pisa.jpg

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Itálie

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

34 000

6

383

1343

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Toto jsou další finské univerzity, které zatím na Charles máme

bottom of page