Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
105881276_149985560016139_24700583521668
foto: Aristotle University
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (Ústav světových dějn, Ústav řeckých a latinských studií, Ústav pro klasickou archeologii), PF, 1.LF, LF Plzeň, LF Hradec Králové, PřFPedF, FHS, ETF, FTVS. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita v Soluni, nesoucí jméno proslulého antického vědce Aristotela, sice nemá tak dlouhou tradici, jako mnohá jiná vysoká učení ve Středomoří, přesto se jedná o největší univerzitu v Řecku i na celém Balkáně. Studovat v Soluni tak znamená stát se součástí největší akademické komunity široko daleko. Jedenáct fakult nabízí vzdělání v celé škále oborů od zemědělství, přes medicínu, teologii či právo až po technické vědy.

Škola v Řecku začíná o něco později než v Praze. Řecko má však už od dob předchozí fáze programu Erasmus dlouhotrvající tradici v pořádání proslulých jazykových a kulturně vzdělávacích přípravných kurzů, které dopomohou k nějakému tomu kreditu navíc a jsou mezi studenty velice oblíbené.

Hned potom se můžete vrhnout do studia celé řady předmětů, přičemž seznam pro erasmáky lze nalézt přímo na stránkách zahraničního oddělení.

4.png

oficiální video univerzity

zdroj: Aristotle university of Thessaloniki

Je Thessaloniki erasmovým městem?

Tentokrát nenabízíme na tomto místě YouTube kanál univerzity, protože publikuje poměrně málo obsahu kompletně v Řečtině (tedy alespoň v době, kdy pro vás profil připravujeme)  doporučíme vám však toto video o Erasmu v Soluni, které  hezky ukazuje studentský život, školu i město. Kanál Erasmus Tube, ze kterého video pochází, náleží Řecké organizaci ES. Je to takový řecký Honest Guide, kde najdete mnoho zajímavostí o studiu v Řecku.

Bez názvu.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita Thessaloniki

Univerzity v Thessaloniki a v Athénách si byly svou atmosférou a přístupem velice podobné. Vyučující jsou nápomocní a pokud ovládáte alespoň základy řečtiny a budete se s nimi snažit komunikovat v jejich jazyce, uvidíte, jak neskutečnou radost jim uděláte a jak si vás oblíbí. Znalost řečtiny ale samozřejmě není podmínkou - obě univerzity nabízely široký výběr přednášek v angličtině. Překvapil mne vysoký počet studentů na přednáškách - jsem z naší Filosofické fakulty zvyklá na komornější přednášky, zatímco v Soluni jsem bývala v aule s mnoha desítkami Řeků. Velmi mile mne překvapil vysoký počet kaváren v kampusu a nízká cena kávy (kolem 1,30 €) a nesmírnou výhodou bylo samozřejmě již zmíněné jídlo v menze zdarma.

V Řecku je strašně špatná organizace, takže se člověk musí obrnit a hodně si zařídit sám. Naopak mu to ale dává možnost si studium přizpůsobit sám sobě - nikomu to nevadí a pravidla zde nejsou pevná. Domluvit se dá leccos.

Martina

Největší rozdíl vnímám v tom, že v Řecku neplatí zákaz politické agitace na školách, takže se často můžete například setkat s plakáty mladých komunistů, na půdě školy také probíhají v páteční večery různé party.

Pavel
Johanna

O THESSALONIKI

Soluň, řecky Thessaloniki (Θεσσαλονίκη), leží na severu Řecka na břehu Egejského moře. Má více než 300 000 obyvatel a spolu se svými předměstími dá dohromady bezmála jeden milion Soluňanů, je proto druhým největším řeckým městem a metropolí oblasti Střední Makedonie.

Dějiny města sahají do čtvrtého století před naším letopočtem, kdy jej údajně založil makedonský král Kassandros a pojmenoval jej po své manželce Thessalonice.

Vazby Soluně na české území sahají hluboko do minulosti, konkrétně do konce devátého století, kdy odsud přicházejí věrozvěstové Konstantin (Κωνσταντίνος) a Metoděj (Μεθόδιος) na Velkou Moravu. Město bylo po staletí centrem vzdělanosti, obchodu a kultury. Po turecké okupaci na počátku 15. století však došlo k úpadku jeho významu. Turkům patřila Soluň až roku 1912. Na přelomu 20. století však začalo město opět prosperovat a stalo se velmi moderním a pokrokovým – po ulicích projížděly první, koňmi tažené, tramvaje, fungovalo tu elektrické osvětlení i telefonní spojení, rozvíjel se průmysl a postavena byla také železnice, která propojila město se středem Evropy.

 

Ve městě najdete množství antických i byzantských památek. Milovníci muzeí si zde přijdou opravdu na své - najdete tu učiněné pokladnice předmětů a příběhů, týkajících se jak starověkých, tak moderních dějin. Můžete navštívit třeba tajemnou rotundu, jejíž původní účel dodnes není zcela jasný. Pamatuje už římského císaře Galeria, který ji dal údajně vystavět a patří na seznam světového dědictví UNESCO. Na stejném seznamu je zapsán také místní kostel Hosios David, který je sice zvenčí nenápadný, jeho interiér je však zdobený úchvatnými freskami.

V Soluni vás potěší skvělá řecká kuchyně, která se vyznačuje velkými porcemi, nadvládou masa a množstvím výtečné, přímo v Řecku pěstované zeleniny. V menze jedí studenti zdarma a není vůbec špatná. Navštívit můžete ale i místní taverny, kde se scházejí sami Řekové a kde na vás kromě skvělého jídla čeká také výjimečná atmosféra. Jídlo navíc v Řecku není drahou položkou a návštěvu restaurace si může dovolit i student se stipendiem. I v Thessaloniki funguje mezinárodní organizace ESN, která pořádá seznamovací večírky i výlety.

Thessaloniki je veskrze studentským městem. Každý rok zde studuje na 50 000 studentů a všude se s nimi počítá.

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaké je Thessaloniki 

Řecká města bývají hodně hlučná, připravte se na vysoký počet aut a rušnější ulice. Budete-li studovat v Soluni, jistě vás mile překvapí, že je to studentské město a v centru budete vídat především ostatní studenty. Noční život v Athénách i v Soluni je bohatý. Na své si v Řecku přijdou jak milovníci večírků, tak milovníci kultury - Řecko kromě široké nabídky muzeí a památek nabízí i mnohá divadla a koncerty.

Soluň je rušné město plné lidí, chodí se na kafe, na drink, na party, na procházku k vodě. Je zde obrovské množství studentů.

 

Martina
Johanna

Proč na půdu školy nesmí policie a co to znamená?

Už téměř 40 let platí v Řecku zákon, který zakazuje ozbrojeným složkám vstup na akademickou půdu. Vznikl v souvislosti s tragickou událostí z roku 1973, kdy se vojenská chunta, která v té době v Řecku vládla, pokoušela potlačit povstání studentů na Athénské polytechnice a dne 17. listopadu prorazila tankem brány kampusu. Při zásahu zemřelo 23 studentů.

Umístění kampusu mimo dosah a pravomoc policie se podepsalo i na rozvoji nelegálních aktivit za jeho branami. 

Podle vyjádření našich studentů je však na kampusech bezpečno. Studenti se sice reportují, že je oslovovali drogový dealeři, kteří se na kampusech v Řecku objevují, Johana Mylonaki však píše ve svém článku, že stačilo dotyčného odmítnout a napříště už se neptal.  Není to tedy důvod, proč Řecko zavrhovat, přesto jsme považovali za správné vás na tento fakt upozornit.

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

O ubytování

Já našel ubytování tady Jedná se o byt se třemi samostatnými pokoji a společnou koupelnou a kuchyní. A jestli bych jej doporučil ostatním? Záleží, co hledají, ale spíše ne.

Výhody: milá pronajímatelka, co mi vždy se vším pomohla; cena (pouze 230€ za pokoj); parkoviště před domem (tohle bylo pro mě dost důležité, protože jsem do Soluně přijel autem a v centru je extrémně složité najít volné místo) – dům je v klidné části v kopci, kde nikdo jiný, než ten, kdo tam bydlí, neparkuje; opravdu plně vybavený byt (tzn. včetně pračky, žehličky, sušáků na prádlo, vybavené kuchyně), tedy nebylo potřeba nic dokupovat; relativně blízko do školní jídelny (12-15 minut klidnou chůzí).

Nevýhody: extrémně nestabilní a pomalý internet; chybějící klimatizace (byť je byt koncipovaný tak, že tam není takové horko, v Řecku je klimatizace standard); žádná pohovka, kde by si mohl člověk odpočinout nebo nechat přespat hosty; chybějící vysavač (pouze smeták a mop). Pokud někdo nepotřebuje parkovací místo, pak bych volil něco blíže centru, cesta do centra (Kamara) trvá zhruba 20-25 min chůze, do jídelny a do školy je to ale blíž (10-15 min chůze), problém ovšem je, že dům se nachází v kopci, takže každá cesta na pokoj znamenala výměnu zpoceného trika.

Nejlepší varianta jsou určitě sdílené byty. V Soluni není mnoho kolejí a když, tak jsou dost drahé (některé i za 450€), byť pěkně vybavené. Vzhledem k tomu, že MHD v Soluni moc nefunguje (přeplněné a nepravidelné), nejlepší je pohybovat se pěšky. Při výběru ubytování bych se tak rozhodoval, jestli chci bydlet blízko centra nebo blízko jídelny (cca 10 minut chůze od centra). Určitě bych nebral nic vzdálenějšího (například v Kalamaria).

Pavel

Ve městech, kde jsem studovala, nebyla bohužel kolej k dispozici a proto jsem zvolila pronájem bytu s dalším studentem. Doporučuji řešit ubytování co nejdříve a rozhodně ne přes aplikace jako airbnb - často existují facebookové skupiny, které se zaměřují na studentské ubytování v konkrétním řeckém městě.

Johana

Využila jsem jakési soukromé koleje - bytového domu s garsonkami a společnou prádelnou ve sklepě, kde bydlí pouze studenti. Byla na dobrém místě, v ceně byl i opravář pro případné poruchy. V bytě byla klimatizace i topení, což také v Řecku není všude.

Martina

Přečtěte si článek

Johanny Mylonaki

Strávila jsem na řeckých univerzitách celkem jeden akademický rok – semestr na Soluňské Aristotle University a semestr na Athénské National and Kapodistrian University. Musím se hned přiznat, že řecké prostředí mi není úplně cizí, jelikož jsem napůl Řekyně a do Řecka jezdím pravidelně. Na řeckou akademickou půdu jsem se ale dostala poprvé až díky Erasmu. V tomto článku bych chtěla v několika bodech shrnout pár rad a postřehů, které popisují studentský život erasmáka v Řecku obecně. 

2.png

KAM DÁL?

Aristotle University of Thessaloniki
University Campus
54124 
Thessaloniki
Greece

Tel. +30 2310 996000

web: informace o Erasmu na AUT

Univerizta na sociálních sítích

ZAUJALO TĚ  ŘECKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

PŘEJÍT DO KONTAKTŮ
3.png
  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Instagram
105895684_149985533349475_39290073040884

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Řecko

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

40 000

10

561-

570

1925

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Toto jsou další univerzity, které zatím na Charles máme