Vyhledat

Ubytování a finance

Jako dvě hlavní možnosti ubytování po čas Erasmu v Derby je ubytování v Halls (dále koleje) a private accommodation. Zařizuje se před odjezdem, kdy přihlášky na koleje se uzavírají okolo dvou týdnů před odjezdem, ale to už si nejsem jistá. Sama univerzita mě informovala ohledně kolejí.


Informace ohledně Halls najdete na stránkách University of Derby. Ve městě je asi 8 kolejí, ze kterých si můžete vybrat podle preferencí, avšak všichni z Erasmu bydleli v St Christopher’s Court. Umožňuje totiž ubytovat se jen na jeden semestr. Následně bych ti v bodech představila obě varianty bydlení a je jen na tobě, jak se rozhodneš.Halls of residance


 • Cena: £123.04 za týden – cca £493 za měsíc

 • Prostory: samostatný menší pokoj s umyvadlem, s postelí pro jednoho člověka a s veškerým potřebným nábytkem. Společná kuchyň a koupelna pro 6 lidí (nerozlišeno na pohlaví), společný prostor pro všechny obyvatele koleje (kulečník, křesla, televize, knihovna).

 • Vybavení kuchyně: základní se dostane (talíř, příbor, hrníček, sklenička, miska), zbytek koupit (nůž, pánev a další)

 • Poloha: mezi centrem a školou, hned u koleje zastávka Uni Busu

 • Společná prádelna: do pračky se hází mince


Private accommodation


Znamená to spolubydlení. Já volila private accommodation kvůli velkému rozdílu ceny, ale každý má jiné priority. Ubytování jsem hledala pres aplikaci SpareRoom a následující parametry uvedu na moje konkrétní ubytování. Bydlela jsem v ulici, kde byli malé patrové cihlové anglické baráčky, takže neber to. Se spolubydlícíma jsem se moc nepotkávala a nebavila, tudíž pro kontakt s kamarády jsem musela dojít na kolej. Ale jelikož jsem introvert, tak mi to vyhovovalo a šla jsem za nimi, když jsem na to měla zrovna náladu.


 • Cena: £270 za měsíc (takže vlastně skoro polovina)

 • Prostory: měla jsem cca třikrát větší pokoj než na koleji s manželskou postelí a veškerým potřebným nábytkem. Jen na pokoji nebylo umyvadlo. Musela jsem si koupit lůžkoviny – v Primarku za pár liber. Bydlela jsem se dvěma kluky, kteří pracovali. Společná kuchyň, koupelna a obývák.

 • Vybavení kuchyně: veškeré vybavení v kuchyni bylo. Pravděpodobně to bylo těch kluků, ale já si to celý tři měsíce půjčovala – moc jsem je nepotkávala, takže to asi nevadilo :D

 • Poloha: tohle bylo moje největší štěstí a ani jsem to neplánovala. Bydlela jsem totiž asi 5 minut chůze od zmiňované koleje, kde jsem měla Erasmus kamarády. Takže jsem pravidelně docházela pokecat, na společné movie nights nebo jsme si dost často společně vařili. Zastávka UNI Busu byla asi 2 minuty chůze.

 • Pračka: byla v baráku, tudíž zdarma.


Kdybych jela na Erasmus zas, což bych chtěla, volím zase private accommodation. Spoustu lidí tuto možnost nevolí, protože se jim nechce nic zařizovat a riskovat. Nikdy totiž nevíte, na jaký byt a jaké lidi u private accommodation narazíte. Zařizování Erasmu není lehký, tedy u mě nebylo. Nejhorší na tom bylo právě hledání ubytování. Nebyla bych to já, kdyby to zas nebylo trochu na punk. Přes nějaké fb skupiny studentů v Derby jsem si našla jeden pokoj, se kterým jsem už počítala. Následně se i uzavřeli přihlášky na koleje, takže nebyla cesta zpět. Bylo asi týden do odjezdu a najednou se mi ozval majitel baráku s tím, že nechce nikoho jen na tři měsíce, ale na celý rok. Aha, díky. To je obecně asi velký oříšek a uváděla jsem to vždy hned v první zprávě, když jsem měla o nějaký pokoj zájem. Už jsem si myslela, že odjedu jako bezdomovec, ale našla jsem pokoj i na tři měsíce a byl to osud, protože lepší místo na bydlení už neexistovalo.


FINANCE

Anglie je drahá, tudíž spadá do 1. skupiny, což znamená 500 euro na měsíc. Kolik člověk potřebuje svých financí, se odvíjí od ceny ubytování, což je největší výdej. Pokud bydlíte v halls, stipendium vám pokryje vlastně jen ubytování. Já platila za ubytování polovinu, tudíž jsem na tom dost ušetřila. Jídlo také není nejlevnější, ale po nějaké době zjistíte, jak moc jsou cenově rozdílné různé menší a větší obchody a kde co nakupovat. Na kraji města je i Aldi, o kterém se říká, že je nejlevnější řetězec. Já nakupovala v Tescu, Poundlandu a menším obchůdku kousek od baráku. Pak už je jen na tobě, kolik utratíš. Jak moc utratíš za jídlo, zábavu a nákupy oblečení atd.


Pokud je něco, na co by ses rád/a zeptala, neváhej a piš :)

19 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
 • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png