100987980_138113244536704_84922371856662

Německo

luxunsní studium u našich sousedů

BLOG
ROZLOHA
POČET OBYVATEL
HLAVNÍ MĚSTO
82 
Berlín
7.png
357 023 
km
2
ČLEN EU
Kopie_návrhu_garant_profilu_univrzity.
mil.
STÁTNÍ VLAJKA
STÁTNÍ ZNAK
PREZIDENT
18951071_452672535103809_804664648770549
Coat_of_arms_of_Germany.svg.png
MĚNA
Frank-Walter Steinmeier
STIPENDIUM
519
euro
FINANČNÍ NÁROČNOST POBYTU
STIPENDIUM POKRÝVÁ PŘIBLIŽNĚ 80 % NÁKLADŮ
STŘEDNÍ
PÁR OBECNÝCH DAT

Irsko je ostrovní stát, který se rozkládá na přesně 70 273 km2 pevniny. Je tak o desetinu menší než Česká republika, takže ani velký, ani malý, ale tek akorát. Má 4,7 mil obyvatel, Irové však v minulosti hojně migrovali do jiných států, a tak jejich početné komunity najdete všude po světě.

Státním zřízením je Irsko republika, v jejímž čele stojí prezident. Britská panovnice tu tedy nemá  žádnou, ani formální, pravomoc a to přesně od roku 1922, kdy se Irové dočkali uznání nezávislosti na spojeném království. Brzy tedy oslaví první samostatné století a čekali na něj opravdu dlouho.

Prezident tu má podobně jako v česku spíše reprezentativní funkci a Irové si ho volí na sedm let. Současný prezident se jmenuje Michael D. Higgins a jak on, tak jeho bernští salašničtí psi Bród and Síoda, se mezi Iry těší velké oblibě. Před Higginsem stály v čele Irska dvě prezidentky – nejdřív Mary McAleeseová a poté Mary Robinsonová.​

Irsko vstoupilo v roce 1973 do Evropské unie a jeho ekonomický rozvoj i životní úroveň se od té doby stále zvyšují. Dne 1. ledna 1999 přijali Irové spolu s dalšími členy evropského společenství novou měnu – euro. Nahradili jím svou irskou libru.

několik poznámek k historii

Dějiny zeleného ostrova jsou barvité a pestré. Nejstarší Irská historie je spojena s Kelty ale na ostrov velmi brzy, už v pátém století, doputovalo křesťanství a celá irská kultura je důkazem toho, jak spolu tyhle dvě větve – pohanská a křesťanská, splynuly v jednu. Nenásilné propletení Irských kulturních kořenů je vidět i na prastarých náboženských symbolech - na keltském kříži splývá křesťanský kříž s pohanským symbolem slunce – kruhem. Podle legendy jej stvořil svatý Patrik při své nenásilné a citlivé rekatolizaci Irska.

 

Irové se ve svých dějinách prakticky neustále potýkali se svým nejbližším sousedem – Anglií. Dějiny uplynulého tisíciletí jsou plné povstání, rozmachů Irské kultury a opětovaného porobení. Spory se pochopitelně týkaly i náboženství. Zatímco zbytkem Evropy cloumaly po staletí náboženské války, Irové zůstávají už patnáct set let stále přesvědčenými katolíky. Dnes se k víře hlásí přibližně 80 % obyvatelstva. Angličané jsou naproti tomu většinou protestanty.

V roce 1922 bylo Irsko po několikaletém boji uznáno nezávislým státem, jeho severní část však stále náleží ke spojenému království. Díky členství obou zemí v Evropské unii na ostrově nyní neexistuje pevná hranice. Kvůli Brexitu se však tato situace může změnit, ačkoli si to v Irsku, ani v Británii nikdo nepřeje.  

invers-logo-compressor.png
CHARLESOVA FAKTA
CHARLESOVY ZAJÍMAVOSTI
kdo to byl svatý Patrik?

Jelikož žil svatý Patrik někdy v první polovině 5. století, skládá se jeho život v podstatě spíš z legend, je ale vcelku pravděpodobné, tedy pokud můžeme věřit jeho vlastním spisům, že se narodil v dnešním Walesu a do Irska byl v 16 letech unesen otrokáři. Stal se tu pasáčkem dobytka, což byla pro člena významnější římské rodiny přece jen docela změna. Po šesti letech uprchl Patrik zpět do Anglie a vstoupil do mnišského řádu. Do Irska se ale následně vrátil jako misionář a proslul svým laskavým a trpělivým přístupem při výkladu víry prostým lidem. Jako názorná pomůcka při povídání o svaté trojici mu posloužil trojlístek, kterých jsou na Irských lukách dodnes miliardy a které se staly Patrikovým symbolem i symbolem celé země. Irsko přijalo díky Patrikovu působení křesťanskou víru velmi rychle, a proto se tu nedočkáme žádného násilí a náboženských válek.

Podle jedné z legend vyhnal Patrik z Irska hady a hle, ani jeden had se dneska v irské přírodě nevyskytuje, takže nemůžete říct, že se mu to nepodařilo. Biologové sice prohlašují, že hadi v Irsku nebyli nikdy a historikové vám zase budou tvrdit, že plazi v legendě zastupují pohanské druidy a přírodní náboženství, které Patrik nahradil svým učením, ale legenda se zdá přece jen trochu méně nenávistná, tak u ní můžeme zůstat.

Na den Patrikova údajného úmrtí, 17. března, se v Irsku pořádají ohromné oslavy. Svátek svatého Patrika je nejvýznamnějším státním svátkem a Irové si ho s sebou vzali i do zemí, kam emigrovali – mohutné oslavy tedy můžete každoročně sledovat třeba v USA a Kanadě, kde jsou irské komunity nejpočetnější, ale i jinde po světě.

JAK DO IRSKA

Přestože Irsko není velký ostrov, je tu spousta malých letišť, které se nezdráhají odbavovat i velké zaoceánské letouny. Možná se vám při vašich cestách po Irsku stane, že minete oplocenou plochu s budovou sotva větší, než bývají supermarkety, kde na plotě inzerují lety do New Yorku. Přesto ale z Prahy létá pouze pravidelná linka do Dublinu. Jednosměrný let vás při nákupu s předstihem vyjde asi na 1 500 Kč (na poslední chvíli jej pořídíte zhruba za dvojnásobek). Z Dublinu pak lze snadno pokračovat do dalších měst dálkovými autobusy, které křižují celý ostrov. Lety s mezipřistáním se většinou finančně nevyplatí. Z Dublinu na výhodě ostrova dojedete na západ do Galway i za 10 euro a cesta trvá dvě a půl hodiny, do Limericku je cesta zhruba stejně dlouhá a do Corku jen o půl hodiny delší, takže je všude poměrně blízko, což není dobrá zpráva jen pro vaši cestu do nového domova, ale i pro případné výlety, protože Irsko má takové množství zajímavých míst – středověkých pevností a hradů, dech beroucí přírody, kopců a národních parků - že je ani za celý semestr nemáte šanci všechny prozkoumat.

FINANCE

Irsko není to zrovna levná země, spíš naopak. Patří mezi nejdražší v Evropě. Podle Eurostatu tu za potraviny zaplatíte o 27 % víc než v České republice (u alkoholu je to dokonce o 57 % víc), ale to je samozřejmě jen statistika a jako vždycky hodně záleží kde nakupujete a v jak velkém městě žijete. Cenový rozdíl se tak může oproti tomuto průměru pohybovat nahoru i dolů.

Irsko patří mezi země s nejvyšším možným stipendiem, které od akademického roku 2020/2021 činí 519 euro měsíčně. I přesto je však jisté, že vám nebude stačit. Obvykle studenti uvádějí, že museli za svého doplácet kolem 40 % nákladů. Je tedy třeba mít našetřeno, počítat s podporou rodiny nebo si najít v Irsku brigádu. V souvislosti s poslední jmenovanou možností se hodí vědět, že minimální hodinová mzda je v Irsku stanovena podle věku. Pokud je vám nad dvacet let, nesmí vám zaměstnavatel platit méně než 10 euro na hodinu, osmnáctiletý pracovník ale může dostávat jen 70 % minimální mzdy a s každým dalším rokem je to o 10 % více. Tato data jsou aktuální k únoru 2020.

V rámci úspory peněz se vyplatí vařit si doma a nezbytnosti do domácnosti nakupovat ve velkých výprodejových řetězcích, jako je třeba Primark.