Katalog cervena pruhledna.png

Umeå University

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

autorem profilu univerzity je

Adéla Korečková

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

O UNIVERZITĚ

Umeå University se nachází na severu Švédska a je pátou nejstarší švédskou univerzitou. Byla založena v roce 1965 v reakci na to, že spousta mladých lidí odcházela studovat na univerzity na jih země, kde pak následně zůstávali i pracovat, nová univerzita proto měla zajistit, aby mladí a šikovní Švédové zůstávali na severu. I tak se jedná o mladou univerzitu, což je znát především na jejím moderním kampusu. Budovy všech fakult se nacházejí na jednom místě a tvoří tak velký společný celek. Díky tomu se v areálu nachází několik kaváren, bistra, obchod s knihami a dokonce kadeřnictví. Po celé škole jsou rozmístěna studijní posezení, kde může člověk sám studovat anebo společně se spolužáky připravovat skupinový projekt. Specifikem studia na této škole je<em>, že student nestuduje několik předmětů zároveň po celý semestr, ale volí si 3-4 předměty za semestr a soustředí se vždy jen na jeden z nich, který studuje přibližně měsíc nebo dva a potom začíná s dalším. Výjimkou jsou jazykové předměty - například kurz švédštiny probíhá po celý semestr. Student tedy naráz studuje nejčastěji pouze jeden předmět a jazyk. Studovaný předmět probíhá několikrát za týden, je na něj potřeba intenzivnější příprava a také se více klade důraz na skupinovou práci. Škola je otevřená i o víkendu, aby studentům co nejvíce usnadnila individuální přípravu na předměty. To platí také pro velkou knihovnu, ve které je velké množství pracovních míst a přímo sousedí s příjemnou studentskou kavárnou. Několik dalších kaváren je rozmístěno v kampusu a prodávají zde kávu a výborné zákusky za dobré ceny. Vztah mezi studenty a učiteli je více neformální a studenti vyučující nejčastěji oslovují křestními jmény, díky čemuž je komunikace s nimi méně stresová. Všichni výměnní studenti se mohou přihlásit na Švédský jazyk (Svenska). Tento předmět probíhá po celý semestr 2x týdně a je hodnocen 15 ECTS kredity. Není nijak náročný, vede ho skvělá vyučující a studentům pomůže lépe nahlédnout do nové kultury a začlenit se do ní.

NÁZORY:

Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.


Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát....

NÁZORY:

Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.


Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát. Někteří učitelé jsou vyloženě skoro kámoši, protože do Umey přišli jako cizinci nebo Švédi z Jihu. Tomu přispívá i to, že se na kurzech podílí více než jeden učitel, mnoho jsou spíše výzkumníky z praxe, co předvedou, co umí.


Univerzita nabízí kurzy speciálně pro "exchange" studenty z různých oborů (i se zaměřením domácí univerzity nesouvisejících). Takže bylo možné si vybírat velmi odlišné kurzy, potud, pokud splňujete vstupní podmínky (znalost matematiky/biologie/...). Já jsem si vybral kurzy z "Department of Education", - of Sociology", "- of Social Work". Semestr je zde dělen do čtvrtin, studuje se takřka výhradně pouze jeden předmět v 1 úseku, studovat tak lze 4x 7.5 ECTS nebo 2x15 ECTS nebo kombinaci. Doporučuji 4 předměty.


Odjel jsem v době pandemie, tak mě zajímala forma online výuky. Učitelé i staršího data narození znali dobře informační systémy (Cambro, Canvas, Zoom), většinou tušili, že dlouho to člověk nevydrží a dávali pauzy.


Skvělou věcí je kampus, což z UK moc neznáme. Pěkný komplex, rozsáhlá knihovna, mnoho tříd pro skupiny a všude zásuvky! Parčík, jezírko a krásné stromy. Je vidět, že vzdělávání je tu štědře financované.


Známkování: jsou tři známky, VG, G a Fail. Všichni studenti mohou získat nejvyšší známku, takže to není kompetitivní (na úkor někoho). Zmíněná koncepce studia pouze jednoho předmětu v jednom měsíci znamená, že když si špatně vyberete, máte na měsíc smůlu. Ale současně máte o něco více času (z mé zkušenosti) než doma, a také se tématu kurzu věnujete intenzivněji.


Doporučit mohu kurz Social Work in Sweden (skvělý, interaktivní, odborníci z praxe, kurz rétoriky pro rozhovory s klienty) a pro začátečníky ve výzkumu i Research Design and Methodology in Educational Science (základy kvantitativního a kvalitativního výzkumu)."


Vojtěch


"Neustále opakovaný rozdíl spočívá v intenzitě zaměření na jeden předmět, kterému je věnována značná časová dotace a za semestr student tak stihne splnit asi 4 předměty. S tím ale přichází i vyšší nároky na domácí přípravu k danému předmětu.


Pro mě to byl první skutečný kampus, který jsem navštívil, když jsem doposud znal jen UK s jejími více i méně historickými budovami rozesetými po Praze. Kampus Umeå University byl prostorný, vzájemně propojený s hezkým parkem mezi budovami. Každá budova měla své velmi specifické a charakteristické kouzlo, takže se na oběd dalo zašít pokaždé jinam, podle momentální nálady. V každé budově byla alespoň jedna kuchyňka, kde si studenti mohli ohřát jídlo, které si zpravidla nosí z domova.


Vě městě, kromě jeho nevelké historické části je muzeum s lyžemi, které jsou starší než pyramidy, hlavní atrakcí ale bude Bildmuseet, které nabízí možnost navštívit různé výstavy. Různě po městě jsou navíc rozesety sochy, takže město celkově přetéká uměním. Mimo město se pak lze vydat na túry do neobyčejně prázdné krajiny a je možné dojít až na břeh Balského moře."


Antonín


"Nejen univerzita, ale celé město je zasazeno v krásné přírodě. Kampus je velký s výbornou kavárnou, kde budete pravděpodobně trávit nejvíce času. Univerzita má velmi propracovaný buddy programme, v rámci nějž jste zařazeni do skupinky s asi dalšími 20 mezinárodními studenty a účastníte se různých akcí a soutěží mezi buddy groups. Atmosféra je velmi přátelská a všichni jsou více než ochotní vám s čímkoliv pomoci. Moc dobře jsou si vědomi, že absence světla v zimním období má na studenty ne zrovna pozitivní vliv. I v tzv. dark period vám však zvednou náladu závěje sněhu. Umeå je malé městečko se 120 tis. obyvateli a proto není vhodné pro každého. Pokud ale máte rádi přírodu, sporty, outdoor a zejména zimu, stěží byste pro svůj Erasmus hledali vhodnější univerzitu. A ta polární záře nad jezerem taky není úplně špatná.


Severský vzdělávací systém je diametrálně odlišný od českého. Za semestr máte celkem 4 (až 5, pokud počítáš Švédštinu pro začátečníky) kurzy, které se studují po jednom. Znamená to, že jeden měsíc jste zcela investovaní do jednoho kurzu, v rámci nějž máte různé semináře, zde velmi oblíbený teamwork a klasické přednášky. Kurz je po měsíci ukončen různými metodami - nejčastěji esejí či obhajobou svého projektu. Během semestru máte tedy několik zkouškových období, které ale nejsou tak stresující, jelikož se vždy můžete zaměřit do hloubky pouze na jedno téma."


Markéta


"Studenti berou školu hodně vážně - studují na full-time, věnují tomu čas, hodně týmových projektů a tak - jinak Umeå je dost Erasmácká - specifický studijní systém, kdy mají jen “jeden předmět at-a-time” - kampus je skvěle vybavený a je radost tam trávit čas.


Umeå je extrémně Erasmus - friendly. Je tu hodně výměnných studentů. V zimě je zima a hodně sněhu. Můžete užívat běžky a brusle na “frozen lake”. Město je super pro sportovní aktivity. Szper je také společenský život, “indoor-koridor” párty. Počítej s tím, že budeš trávit hodně času s Erasmáky - přihlaš se do Buddy programu, je skvělý a skvěle zorganizovaný od studentů."


Jakub


"Podle mě je studium na UK o něco složitější. Vzhledem k minulému semestru není jednoduché porovnat tyto dvě školy kvůli covidu a online výuce.

Moderní, hezky vybavená univerzita, různé služby jako třeba knihovna, tiskárna jsou k dispozici, univerzitní menza, při zapojeni do univerzitního spolku bylo možné zúčastnit různých aktivit včetně sportu. Jinak je v areálu velké fitness centrum."


Dimitri

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

69912135_10162630152370151_4234279691575

NÁZORY:

"Malé studentské město. Určitě doporučuju místní muzea, ve Švédsku jsou zdarma a většinou stojí za to.
Co se týče výletů, byla jsem na severu v Kiruně. Pohodlně se dá cestovat i do Finska nebo Norska (například Lofoten islands). Oblíbená je také trasa Stockholm, Helsinki, Petrohrad a Tallin lodí."


Tereza


"Pokud jste z Prahy a nikdy jste nežili na malém městě, je Umeå pro vás. Město zároveň světové, je zde letiště, výborná univerzita, mnoho zahraničních studentů, zároveň dostatečně malé, abyste se v něm necítili ztraceni. Městu nic nechybí ani co se infrastruktury týče, natož co do obchodní...

MĚSTO

Umeå se nachází v severní části Švédska v kraji Västerbotten přímo u břehů Botnického zálivu. Ve městě žije okolo 80 000 lidí a jedná se o největší město severního Švédska. Populace zde začala významně růst po roce 1965, kdy byla založena univerzita. Ve městě se nachází letiště, odkud se každý den léta do Stockholmu a Helsinek. Město leží také na vysokorychlostní železnici, po které se do Stockholmu dostanete za necelých 7 hodin. Letadlem pak cesta do hlavního města trvá jednu hodinu. Mezi Umeå a finským městem Vaasa, vede přes Botnický záliv nejkratší vodní spojnice mezi Švédskem a Finskem. Po této trase jezdí každý den trajekt Wasaline, který vás za 4 hodiny přepraví přes moře. Z Umeå se jednoduše cestuje také do dalších zajímavých destinací. Jezdí odtud přímý vlak do Kiruny, u které se nachází vyhlášený národní park Abisko. Stejný vlak pak pokračuje až do Norska, kde končí v přístavním městě Narviku.
Podnebí je zde chladnější, jak byste na severu Švédska čekali. První sníh napadá v říjnu a taje na konci dubna. V zimě se zde teploty pohybují okolo -10°. Na zimu si však rychle zvyknete, pokud si nezapomenete sbalit čepici a palčáky. V létě jsou pak teploty o něco nižší než v České republice.
Umeå je moderní město, ve kterém se koná řada koncertů a dalších kulturních akcí. V roce 2014 město získalo ocenění Evropské hlavní město kultury. Za zmínku rozhodně stojí také sportovní centrum IKSU. To nabízí půlroční studentské členství, které Vám umožní navštěvovat nepřeberné množství sportovních lekcí, posilovnu, bazén nebo lezeckou stěnu. Na své si v tomto centru přijdou příznivci snad všech sportů.
V okolí města se nachází několik jezer a přírodní rezervace. Nedaleko univerzity se rozkládá jezero Nydala, kolem kterého vedou turistické stezky a je oblíbeným cílem studentů. V létě se dá v jezeře koupat a po celý rok mohou návštěvníci využít speciálních míst okolo jezera, kde se nachází posezení a ohniště. Přes zimu je jezero zamrzlé a přímo na něm jsou přichystány běžkařské stopy, které jsou pravidelně upravovány. Vedle nich je také na zamrzlé hladině jezera vytvořena stezka pro pěší. Jezero Nydala se nachází na kraji města a je tak perfektním místem pro pozorování polární záře.

NÁZORY:

Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.


Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát. Někteří učitelé jsou vyloženě skoro kámoši, protože do Umey přišli jako cizinci nebo Švédi z Jihu. Tomu přispívá i to, že se na kurzech podílí více než jeden učitel, mnoho jsou spíše výzkumníky z praxe, co předvedou, co umí.


Univerzita nabízí kurzy speciálně pro "exchange" studenty z různých oborů (i se zaměřením domácí univerzity nesouvisejících). Takže bylo možné si vybírat velmi odlišné kurzy, potud, pokud splňujete vstupní podmínky (znalost matematiky/biologie/...). Já jsem si vybral kurzy z "Department of Education", - of Sociology", "- of Social Work". Semestr je zde dělen do čtvrtin, studuje se takřka výhradně pouze jeden předmět v 1 úseku, studovat tak lze 4x 7.5 ECTS nebo 2x15 ECTS nebo kombinaci. Doporučuji 4 předměty.


Odjel jsem v době pandemie, tak mě zajímala forma online výuky. Učitelé i staršího data narození znali dobře informační systémy (Cambro, Canvas, Zoom), většinou tušili, že dlouho to člověk nevydrží a dávali pauzy.


Skvělou věcí je kampus, což z UK moc neznáme. Pěkný komplex, rozsáhlá knihovna, mnoho tříd pro skupiny a všude zásuvky! Parčík, jezírko a krásné stromy. Je vidět, že vzdělávání je tu štědře financované.


Známkování: jsou tři známky, VG, G a Fail. Všichni studenti mohou získat nejvyšší známku, takže to není kompetitivní (na úkor někoho). Zmíněná koncepce studia pouze jednoho předmětu v jednom měsíci znamená, že když si špatně vyberete, máte na měsíc smůlu. Ale současně máte o něco více času (z mé zkušenosti) než doma, a také se tématu kurzu věnujete intenzivněji.


Doporučit mohu kurz Social Work in Sweden (skvělý, interaktivní, odborníci z praxe, kurz rétoriky pro rozhovory s klienty) a pro začátečníky ve výzkumu i Research Design and Methodology in Educational Science (základy kvantitativního a kvalitativního výzkumu)."


Vojtěch


"Neustále opakovaný rozdíl spočívá v intenzitě zaměření na jeden předmět, kterému je věnována značná časová dotace a za semestr student tak stihne splnit asi 4 předměty. S tím ale přichází i vyšší nároky na domácí přípravu k danému předmětu.


Pro mě to byl první skutečný kampus, který jsem navštívil, když jsem doposud znal jen UK s jejími více i méně historickými budovami rozesetými po Praze. Kampus Umeå University byl prostorný, vzájemně propojený s hezkým parkem mezi budovami. Každá budova měla své velmi specifické a charakteristické kouzlo, takže se na oběd dalo zašít pokaždé jinam, podle momentální nálady. V každé budově byla alespoň jedna kuchyňka, kde si studenti mohli ohřát jídlo, které si zpravidla nosí z domova.


Vě městě, kromě jeho nevelké historické části je muzeum s lyžemi, které jsou starší než pyramidy, hlavní atrakcí ale bude Bildmuseet, které nabízí možnost navštívit různé výstavy. Různě po městě jsou navíc rozesety sochy, takže město celkově přetéká uměním. Mimo město se pak lze vydat na túry do neobyčejně prázdné krajiny a je možné dojít až na břeh Balského moře."


Antonín


"Nejen univerzita, ale celé město je zasazeno v krásné přírodě. Kampus je velký s výbornou kavárnou, kde budete pravděpodobně trávit nejvíce času. Univerzita má velmi propracovaný buddy programme, v rámci nějž jste zařazeni do skupinky s asi dalšími 20 mezinárodními studenty a účastníte se různých akcí a soutěží mezi buddy groups. Atmosféra je velmi přátelská a všichni jsou více než ochotní vám s čímkoliv pomoci. Moc dobře jsou si vědomi, že absence světla v zimním období má na studenty ne zrovna pozitivní vliv. I v tzv. dark period vám však zvednou náladu závěje sněhu. Umeå je malé městečko se 120 tis. obyvateli a proto není vhodné pro každého. Pokud ale máte rádi přírodu, sporty, outdoor a zejména zimu, stěží byste pro svůj Erasmus hledali vhodnější univerzitu. A ta polární záře nad jezerem taky není úplně špatná.


Severský vzdělávací systém je diametrálně odlišný od českého. Za semestr máte celkem 4 (až 5, pokud počítáš Švédštinu pro začátečníky) kurzy, které se studují po jednom. Znamená to, že jeden měsíc jste zcela investovaní do jednoho kurzu, v rámci nějž máte různé semináře, zde velmi oblíbený teamwork a klasické přednášky. Kurz je po měsíci ukončen různými metodami - nejčastěji esejí či obhajobou svého projektu. Během semestru máte tedy několik zkouškových období, které ale nejsou tak stresující, jelikož se vždy můžete zaměřit do hloubky pouze na jedno téma."


Markéta


"Studenti berou školu hodně vážně - studují na full-time, věnují tomu čas, hodně týmových projektů a tak - jinak Umeå je dost Erasmácká - specifický studijní systém, kdy mají jen “jeden předmět at-a-time” - kampus je skvěle vybavený a je radost tam trávit čas.


Umeå je extrémně Erasmus - friendly. Je tu hodně výměnných studentů. V zimě je zima a hodně sněhu. Můžete užívat běžky a brusle na “frozen lake”. Město je super pro sportovní aktivity. Szper je také společenský život, “indoor-koridor” párty. Počítej s tím, že budeš trávit hodně času s Erasmáky - přihlaš se do Buddy programu, je skvělý a skvěle zorganizovaný od studentů."


Jakub


"Podle mě je studium na UK o něco složitější. Vzhledem k minulému semestru není jednoduché porovnat tyto dvě školy kvůli covidu a online výuce.

Moderní, hezky vybavená univerzita, různé služby jako třeba knihovna, tiskárna jsou k dispozici, univerzitní menza, při zapojeni do univerzitního spolku bylo možné zúčastnit různých aktivit včetně sportu. Jinak je v areálu velké fitness centrum."


Dimitri