Katalog cervena pruhledna.png

Umeå University

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

autorem profilu univerzity je

Adéla Korečková

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

O UNIVERZITĚ

Umeå University se nachází na severu Švédska a je pátou nejstarší švédskou univerzitou. Byla založena v roce 1965 v reakci na to, že spousta mladých lidí odcházela studovat na univerzity na jih země, kde pak následně zůstávali i pracovat, nová univerzita proto měla zajistit, aby mladí a šikovní Švédové zůstávali na severu. I tak se jedná o mladou univerzitu, což je znát především na jejím moderním kampusu. Budovy všech fakult se nacházejí na jednom místě a tvoří tak velký společný celek. Díky tomu se v areálu nachází několik kaváren, bistra, obchod s knihami a dokonce kadeřnictví. Po celé škole jsou rozmístěna studijní posezení, kde může člověk sám studovat anebo společně se spolužáky připravovat skupinový projekt. Specifikem studia na této škole je<em>, že student nestuduje několik předmětů zároveň po celý semestr, ale volí si 3-4 předměty za semestr a soustředí se vždy jen na jeden z nich, který studuje přibližně měsíc nebo dva a potom začíná s dalším. Výjimkou jsou jazykové předměty - například kurz švédštiny probíhá po celý semestr. Student tedy naráz studuje nejčastěji pouze jeden předmět a jazyk. Studovaný předmět probíhá několikrát za týden, je na něj potřeba intenzivnější příprava a také se více klade důraz na skupinovou práci. Škola je otevřená i o víkendu, aby studentům co nejvíce usnadnila individuální přípravu na předměty. To platí také pro velkou knihovnu, ve které je velké množství pracovních míst a přímo sousedí s příjemnou studentskou kavárnou. Několik dalších kaváren je rozmístěno v kampusu a prodávají zde kávu a výborné zákusky za dobré ceny. Vztah mezi studenty a učiteli je více neformální a studenti vyučující nejčastěji oslovují křestními jmény, díky čemuž je komunikace s nimi méně stresová. Všichni výměnní studenti se mohou přihlásit na Švédský jazyk (Svenska). Tento předmět probíhá po celý semestr 2x týdně a je hodnocen 15 ECTS kredity. Není nijak náročný, vede ho skvělá vyučující a studentům pomůže lépe nahlédnout do nové kultury a začlenit se do ní.

NÁZORY:

Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.


Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát....

NÁZORY:

Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.


Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát. Někteří učitelé jsou vyloženě skoro kámoši, protože do Umey přišli jako cizinci nebo Švédi z Jihu. Tomu přispívá i to, že se na kurzech podílí více než jeden učitel, mnoho jsou spíše výzkumníky z praxe, co předvedou, co umí.


Univerzita nabízí kurzy speciálně pro "exchange" studenty z různých oborů (i se zaměřením domácí univerzity nesouvisejících). Takže bylo možné si vybírat velmi odlišné kurzy, potud, pokud splňujete vstupní podmínky (znalost matematiky/biologie/...). Já jsem si vybral kurzy z "Department of Education", - of Sociology", "- of Social Work". Semestr je zde dělen do čtvrtin, studuje se takřka výhradně pouze jeden předmět v 1 úseku, studovat tak lze 4x 7.5 ECTS nebo 2x15 ECTS nebo kombinaci. Doporučuji 4 předměty.


Odjel jsem v době pandemie, tak mě zajímala forma online výuky. Učitelé i staršího data narození znali dobře informační systémy (Cambro, Canvas, Zoom), většinou tušili, že dlouho to člověk nevydrží a dávali pauzy.


Skvělou věcí je kampus, což z UK moc neznáme. Pěkný komplex, rozsáhlá knihovna, mnoho tříd pro skupiny a všude zásuvky! Parčík, jezírko a krásné stromy. Je vidět, že vzdělávání je tu štědře financované.


Známkování: jsou tři známky, VG, G a Fail. Všichni studenti mohou získat nejvyšší známku, takže to není kompetitivní (na úkor někoho). Zmíněná koncepce studia pouze jednoho předmětu v jednom měsíci znamená, že když si špatně vyberete, máte na měsíc smůlu. Ale současně máte o něco více času (z mé zkušenosti) než doma, a také se tématu kurzu věnujete intenzivněji.


Doporučit mohu kurz Social Work in Sweden (skvělý, interaktivní, odborníci z praxe, kurz rétoriky pro rozhovory s klienty) a pro začátečníky ve výzkumu i Research Design and Methodology in Educational Science (základy kvantitativního a kvalitativního výzkumu)."


Vojtěch


"Neustále opakovaný rozdíl spočívá v intenzitě zaměření na jeden předmět, kterému je věnována značná časová dotace a za semestr student tak stihne splnit asi 4 předměty. S tím ale přichází i vyšší nároky na domácí přípravu k danému předmětu.


Pro mě to byl první skutečný kampus, který jsem navštívil, když jsem doposud znal jen UK s jejími více i méně historickými budovami rozesetými po Praze. Kampus Umeå University byl prostorný, vzájemně propojený s hezkým parkem mezi budovami. Každá budova měla své velmi specifické a charakteristické kouzlo, takže se na oběd dalo zašít pokaždé jinam, podle momentální nálady. V každé budově byla alespoň jedna kuchyňka, kde si studenti mohli ohřát jídlo, které si zpravidla nosí z domova.


Vě městě, kromě jeho nevelké historické části je muzeum s lyžemi, které jsou starší než pyramidy, hlavní atrakcí ale bude Bildmuseet, které nabízí možnost navštívit různé výstavy. Různě po městě jsou navíc rozesety sochy, takže město celkově přetéká uměním. Mimo město se pak lze vydat na túry do neobyčejně prázdné krajiny a je možné dojít až na břeh Balského moře."


Antonín


"Nejen univerzita, ale celé město je zasazeno v krásné přírodě. Kampus je velký s výbornou kavárnou, kde budete pravděpodobně trávit nejvíce času. Univerzita má velmi propracovaný buddy programme, v rámci nějž jste zařazeni do skupinky s asi dalšími 20 mezinárodními studenty a účastníte se různých akcí a soutěží mezi buddy groups. Atmosféra je velmi přátelská a všichni jsou více než ochotní vám s čímkoliv pomoci. Moc dobře jsou si vědomi, že absence světla v zimním období má na studenty ne zrovna pozitivní vliv. I v tzv. dark period vám však zvednou náladu závěje sněhu. Umeå je malé městečko se 120 tis. obyvateli a proto není vhodné pro každého. Pokud ale máte rádi přírodu, sporty, outdoor a zejména zimu, stěží byste pro svůj Erasmus hledali vhodnější univerzitu. A ta polární záře nad jezerem taky není úplně špatná.


Severský vzdělávací systém je diametrálně odlišný od českého. Za semestr máte celkem 4 (až 5, pokud počítáš Švédštinu pro začátečníky) kurzy, které se studují po jednom. Znamená to, že jeden měsíc jste zcela investovaní do jednoho kurzu, v rámci nějž máte různé semináře, zde velmi oblíbený teamwork a klasické přednášky. Kurz je po měsíci ukončen různými metodami - nejčastěji esejí či obhajobou svého projektu. Během semestru máte tedy několik zkouškových období, které ale nejsou tak stresující, jelikož se vždy můžete zaměřit do hloubky pouze na jedno téma."


Markéta


"Studenti berou školu hodně vážně - studují na full-time, věnují tomu čas, hodně týmových projektů a tak - jinak Umeå je dost Erasmácká - specifický studijní systém, kdy mají jen “jeden předmět at-a-time” - kampus je skvěle vybavený a je radost tam trávit čas.


Umeå je extrémně Erasmus - friendly. Je tu hodně výměnných studentů. V zimě je zima a hodně sněhu. Můžete užívat běžky a brusle na “frozen lake”. Město je super pro sportovní aktivity. Szper je také společenský život, “indoor-koridor” párty. Počítej s tím, že budeš trávit hodně času s Erasmáky - přihlaš se do Buddy programu, je skvělý a skvěle zorganizovaný od studentů."


Jakub


"Podle mě je studium na UK o něco složitější. Vzhledem k minulému semestru není jednoduché porovnat tyto dvě školy kvůli covidu a online výuce.

Moderní, hezky vybavená univerzita, různé služby jako třeba knihovna, tiskárna jsou k dispozici, univerzitní menza, při zapojeni do univerzitního spolku bylo možné zúčastnit různých aktivit včetně sportu. Jinak je v areálu velké fitness centrum."


Dimitri

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

NÁZORY:

"Malé studentské město. Určitě doporučuju místní muzea, ve Švédsku jsou zdarma a většinou stojí za to.
Co se týče výletů, byla jsem na severu v Kiruně. Pohodlně se dá cestovat i do Finska nebo Norska (například Lofoten islands). Oblíbená je také trasa Stockholm, Helsinki, Petrohrad a Tallin lodí."


Tereza


"Pokud jste z Prahy a nikdy jste nežili na malém městě, je Umeå pro vás. Město zároveň světové, je zde letiště, výborná univerzita, mnoho zahraničních studentů, zároveň dostatečně malé, abyste se v něm necítili ztraceni. Městu nic nechybí ani co se infrastruktury týče, natož co do obchodní...

MĚSTO

Umeå se nachází v severní části Švédska v kraji Västerbotten přímo u břehů Botnického zálivu. Ve městě žije okolo 80 000 lidí a jedná se o největší město severního Švédska. Populace zde začala významně růst po roce 1965, kdy byla založena univerzita. Ve městě se nachází letiště, odkud se každý den léta do Stockholmu a Helsinek. Město leží také na vysokorychlostní železnici, po které se do Stockholmu dostanete za necelých 7 hodin. Letadlem pak cesta do hlavního města trvá jednu hodinu. Mezi Umeå a finským městem Vaasa, vede přes Botnický záliv nejkratší vodní spojnice mezi Švédskem a Finskem. Po této trase jezdí každý den trajekt Wasaline, který vás za 4 hodiny přepraví přes moře. Z Umeå se jednoduše cestuje také do dalších zajímavých destinací. Jezdí odtud přímý vlak do Kiruny, u které se nachází vyhlášený národní park Abisko. Stejný vlak pak pokračuje až do Norska, kde končí v přístavním městě Narviku.
Podnebí je zde chladnější, jak byste na severu Švédska čekali. První sníh napadá v říjnu a taje na konci dubna. V zimě se zde teploty pohybují okolo -10°. Na zimu si však rychle zvyknete, pokud si nezapomenete sbalit čepici a palčáky. V létě jsou pak teploty o něco nižší než v České republice.
Umeå je moderní město, ve kterém se koná řada koncertů a dalších kulturních akcí. V roce 2014 město získalo ocenění Evropské hlavní město kultury. Za zmínku rozhodně stojí také sportovní centrum IKSU. To nabízí půlroční studentské členství, které Vám umožní navštěvovat nepřeberné množství sportovních lekcí, posilovnu, bazén nebo lezeckou stěnu. Na své si v tomto centru přijdou příznivci snad všech sportů.
V okolí města se nachází několik jezer a přírodní rezervace. Nedaleko univerzity se rozkládá jezero Nydala, kolem kterého vedou turistické stezky a je oblíbeným cílem studentů. V létě se dá v jezeře koupat a po celý rok mohou návštěvníci využít speciálních míst okolo jezera, kde se nachází posezení a ohniště. Přes zimu je jezero zamrzlé a přímo na něm jsou přichystány běžkařské stopy, které jsou pravidelně upravovány. Vedle nich je také na zamrzlé hladině jezera vytvořena stezka pro pěší. Jezero Nydala se nachází na kraji města a je tak perfektním místem pro pozorování polární záře.

NÁZORY:

Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.


Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát. Někteří učitelé jsou vyloženě skoro kámoši, protože do Umey přišli jako cizinci nebo Švédi z Jihu. Tomu přispívá i to, že se na kurzech podílí více než jeden učitel, mnoho jsou spíše výzkumníky z praxe, co předvedou, co umí.


Univerzita nabízí kurzy speciálně pro "exchange" studenty z různých oborů (i se zaměřením domácí univerzity nesouvisejících). Takže bylo možné si vybírat velmi odlišné kurzy, potud, pokud splňujete vstupní podmínky (znalost matematiky/biologie/...). Já jsem si vybral kurzy z "Department of Education", - of Sociology", "- of Social Work". Semestr je zde dělen do čtvrtin, studuje se takřka výhradně pouze jeden předmět v 1 úseku, studovat tak lze 4x 7.5 ECTS nebo 2x15 ECTS nebo kombinaci. Doporučuji 4 předměty.


Odjel jsem v době pandemie, tak mě zajímala forma online výuky. Učitelé i staršího data narození znali dobře informační systémy (Cambro, Canvas, Zoom), většinou tušili, že dlouho to člověk nevydrží a dávali pauzy.


Skvělou věcí je kampus, což z UK moc neznáme. Pěkný komplex, rozsáhlá knihovna, mnoho tříd pro skupiny a všude zásuvky! Parčík, jezírko a krásné stromy. Je vidět, že vzdělávání je tu štědře financované.


Známkování: jsou tři známky, VG, G a Fail. Všichni studenti mohou získat nejvyšší známku, takže to není kompetitivní (na úkor někoho). Zmíněná koncepce studia pouze jednoho předmětu v jednom měsíci znamená, že když si špatně vyberete, máte na měsíc smůlu. Ale současně máte o něco více času (z mé zkušenosti) než doma, a také se tématu kurzu věnujete intenzivněji.


Doporučit mohu kurz Social Work in Sweden (skvělý, interaktivní, odborníci z praxe, kurz rétoriky pro rozhovory s klienty) a pro začátečníky ve výzkumu i Research Design and Methodology in Educational Science (základy kvantitativního a kvalitativního výzkumu)."


Vojtěch


"Neustále opakovaný rozdíl spočívá v intenzitě zaměření na jeden předmět, kterému je věnována značná časová dotace a za semestr student tak stihne splnit asi 4 předměty. S tím ale přichází i vyšší nároky na domácí přípravu k danému předmětu.


Pro mě to byl první skutečný kampus, který jsem navštívil, když jsem doposud znal jen UK s jejími více i méně historickými budovami rozesetými po Praze. Kampus Umeå University byl prostorný, vzájemně propojený s hezkým parkem mezi budovami. Každá budova měla své velmi specifické a charakteristické kouzlo, takže se na oběd dalo zašít pokaždé jinam, podle momentální nálady. V každé budově byla alespoň jedna kuchyňka, kde si studenti mohli ohřát jídlo, které si zpravidla nosí z domova.


Vě městě, kromě jeho nevelké historické části je muzeum s lyžemi, které jsou starší než pyramidy, hlavní atrakcí ale bude Bildmuseet, které nabízí možnost navštívit různé výstavy. Různě po městě jsou navíc rozesety sochy, takže město celkově přetéká uměním. Mimo město se pak lze vydat na túry do neobyčejně prázdné krajiny a je možné dojít až na břeh Balského moře."


Antonín


"Nejen univerzita, ale celé město je zasazeno v krásné přírodě. Kampus je velký s výbornou kavárnou, kde budete pravděpodobně trávit nejvíce času. Univerzita má velmi propracovaný buddy programme, v rámci nějž jste zařazeni do skupinky s asi dalšími 20 mezinárodními studenty a účastníte se různých akcí a soutěží mezi buddy groups. Atmosféra je velmi přátelská a všichni jsou více než ochotní vám s čímkoliv pomoci. Moc dobře jsou si vědomi, že absence světla v zimním období má na studenty ne zrovna pozitivní vliv. I v tzv. dark period vám však zvednou náladu závěje sněhu. Umeå je malé městečko se 120 tis. obyvateli a proto není vhodné pro každého. Pokud ale máte rádi přírodu, sporty, outdoor a zejména zimu, stěží byste pro svůj Erasmus hledali vhodnější univerzitu. A ta polární záře nad jezerem taky není úplně špatná.


Severský vzdělávací systém je diametrálně odlišný od českého. Za semestr máte celkem 4 (až 5, pokud počítáš Švédštinu pro začátečníky) kurzy, které se studují po jednom. Znamená to, že jeden měsíc jste zcela investovaní do jednoho kurzu, v rámci nějž máte různé semináře, zde velmi oblíbený teamwork a klasické přednášky. Kurz je po měsíci ukončen různými metodami - nejčastěji esejí či obhajobou svého projektu. Během semestru máte tedy několik zkouškových období, které ale nejsou tak stresující, jelikož se vždy můžete zaměřit do hloubky pouze na jedno téma."


Markéta


"Studenti berou školu hodně vážně - studují na full-time, věnují tomu čas, hodně týmových projektů a tak - jinak Umeå je dost Erasmácká - specifický studijní systém, kdy mají jen “jeden předmět at-a-time” - kampus je skvěle vybavený a je radost tam trávit čas.


Umeå je extrémně Erasmus - friendly. Je tu hodně výměnných studentů. V zimě je zima a hodně sněhu. Můžete užívat běžky a brusle na “frozen lake”. Město je super pro sportovní aktivity. Szper je také společenský život, “indoor-koridor” párty. Počítej s tím, že budeš trávit hodně času s Erasmáky - přihlaš se do Buddy programu, je skvělý a skvěle zorganizovaný od studentů."


Jakub


"Podle mě je studium na UK o něco složitější. Vzhledem k minulému semestru není jednoduché porovnat tyto dvě školy kvůli covidu a online výuce.

Moderní, hezky vybavená univerzita, různé služby jako třeba knihovna, tiskárna jsou k dispozici, univerzitní menza, při zapojeni do univerzitního spolku bylo možné zúčastnit různých aktivit včetně sportu. Jinak je v areálu velké fitness centrum."


Dimitri

NÁZORY:

"Stipendium mi vystačilo asi na 70 %. Nejlepší je nakupovat v Lidlu a jídlo si připravovat doma, protože restaurace jsou drahé. Nejdražší položkou mezi potravinami je rozhodně alkohol. Výhodné je koupit si kolo, protože to vyjde levněji, než hromadná doprava."


Tereza


"Se stipendiem se dá vyjít p...

O FINANCÍCH

Erasmus v severských zemích nepatří mezi ty nejlevnější. Ovšem pokud se rozhodnete na sever vyjet, rozhodně je to finančně zvládnutelné. Velkou výhodou je, že Umeå je studentské město a tomu odpovídají také ceny bydlení. Na rozdíl od větších měst na jihu Švédska zde lze sehnat krásné ubytování za cenu okolo 7 000 Kč. Výraznější položkou je potom doprava. Studentská měsíční jízdenka na MHD stojí 1 000 Kč, ovšem moc studentů ji nevyužívá. Většina z nich jezdí po celý rok (ano, i na sněhu) na kole. Kola se dají jednoduše koupit na začátku semestru na facebookové skupině a při odjezdu zase prodat. Dražší jsou ve Švédsku také potraviny. V tomto případě také dost záleží, do jakého obchodu se pro ně vydáte. Nejvíce studentů nakupuje v Lidlu, kde se dají sehnat nejlevnější potraviny. V ostatních řetězcích jsou pak o něco dražší. S tím souvisí také další položka – jídlo v restauracích. Ve Švédsku je jídlo v restauracích extrémně drahé, takže si většina studentů vaří doma a do školy si nosí oběd v krabičkách. Tomu jsou uzpůsobené také jídelní kouty, které na univerzitě najdete na každém rohu a v každém z nich se nachází hned několik mikrovlnek. V menzách je cena jídla o něco nižší než v restauraci, ovšem stále dost vysoká (obědové menu stojí okolo 200 Kč). Proto ji moc studentů nevyužívá. Výjimkou je IKEA. Tam seženete obědové menu s masovými kuličkami levněji než v ČR! (asi 130 Kč).

NÁZORY:

"Stipendium mi vystačilo asi na 70 %. Nejlepší je nakupovat v Lidlu a jídlo si připravovat doma, protože restaurace jsou drahé. Nejdražší položkou mezi potravinami je rozhodně alkohol. Výhodné je koupit si kolo, protože to vyjde levněji, než hromadná doprava."


Tereza


"Se stipendiem se dá vyjít poměrně dobře. Nejdražší položkou rozpočtu je ubytování, které spolkne ~3/4 rozpočtu. Řekl bych, že stipendium pokryje tak 69 % výdajů. Švédsko - ale to jste jistě již mnohokrát slyšeli - je zhruba 3x dražší zemí, ale přežít se to dá. Umeå University nabízí členství ve studentských organizacích, díky kterým ušetříte třeba ve studentských hospodách.

Ve městě je Lidl, který je záchranou pro zahraniční studenty, byť i zde jsou ceny 2.6x dražší. Exkluzivní - a jak rádi opakují, (prý) největší sportovní centrum v Evropě IKSU stojí na semestr 254 €, tj. 6 500 Kč. Ovšem, nemusíte takto masivně investovat - pokud vám stačí jízda na kole, běhání a běžkování, bruslení a spousta dalších venkovních sportů, lze využít Fritidsbank - půjčovny sportovního vybavení zadarmo na 14 dní. Je to skvělé. V centru města je Navet - bazén, který stojí 16 € na měsíc"


Vojtěch


"Protože ubytování je víceméně fixní náklad, ušetřit lze buď na proviantu nebo zábavě. Osobně bych začal přehodnocením diety - na mase, rybách a alkoholu je možné značně ušetřit. Když navíc člověk dovede vařit z levných surovin (brambory, vločky) a nakupuje ve slevách a/nebo výhodných baleních. Navíc je Umeå poměrně malé město a je tedy možné se všude dopravit pěšky nebo na kole. Navíc město nabízí dostatek sportovních příležitostí a není tak potřeba platit kartu do sportovní haly."


Antonín


"Stipendium mi ve své podstatě pokrylo náklady na ubytování (vybrala jsem si to nejlevnější které vycházelo cca na 320 EUR měsíčně) a základní životní potřeby. Umeå je výrazně levnější než více osídlený jih Švédska, nicméně na naše poměry stále velmi drahá. Na další výdaje typu dopravy, kola, zábavy či cestování jsem musela mít sama našetřeno.


V rámci úspor doporučuji potraviny nakupovat v Lidlu, který je výrazně levnější oproti jiným supermarketům a za zábavou chodit do studentských barů v kampusu či blízkém okolí, kde mají pro studenty slevy na pivo a další výhody. V Umeå je typické jezdit na kole, proto se o ně v prvních dnech semestru studenti můžou přetrhnout, doporučuji facebookové skupiny jako Umeå International Bike Market či Bob's bikes než začnete obchodovat s místní studentskou firmou Umeå Wheels. Nejen kola, ale i další potřeby k zabydlení na kolejích najdete levně ve skupině Umeå International eBay a ve městě jsou také velmi populární second hand obchody - doporučuji Myrornu či méně známý Pingstkyrkans, kde jsem sehnala i router (na kolejích není wifi) za velmi symbolickou cenu."


Markéta


"Kolej stojí 3 000-3 500 švédských korun a zařizuje ji škola. Bydlí tam všichni exchange studenti. Jídlo a potraviny jsou 2 - 2.5x dražší než v Česku, jídlo stojí ve studentských podnicích 80-100 švédských korun. Nejlepší je nakupovat v Lidlu a vařit s kamarády - užívat si Erasmus. Dalším tipem je jezdit na kole, protože hromadná doprava se nevyplatí.


Celkově se dá úplně v pohodě žít za 800 - 1 000 euro, stipendium tak pokryje náklady zhruba na 60%

Všechny pokoje na koleji vypadají zhruba stejně, takže je jedno kde bydlíš. Doporučují si tedy vzít nejlevnější pokoj, co najdeš. Pokud chceš bydlet trošku víc posh, tak koleje Nydala podle mě stojí za ten menší příplatek, ale jsi dál od centra dění a od ostatních spolužáků."


Jakub

Víte že?

vyřez.png

NÁZORY:

V Umeå funguje bydlení v tzv. dorm. Já si to nemůžu vynachválit. Máte pro sebe pokoj o rozloze asi 20m² s vlastní koupelnou, toaletou a chodbu s vestavěnými skříněmi. Kuchyň je společná.
Tento styl bydlení se mi moc líbil, protože zaručuje pocit naprostého soukromí, ale vždy někoho potkáte v kuchyni...

O UBYTOVÁNÍ

Bydlení v Umeå je pro studenty zajišťováno společností Bostaden, která se stará o velký počet nemovitostí ve městě. Při vyřizování formalit před odjezdem si student může zvolit, zda chce ubytování zajistit univerzitou (právě přes tuto společnost), nebo si jej zajistí sám. Je mnohem jednodušší a finančně výhodnější zvolit ubytování právě přes univerzitu. Student si může vybrat ubytování hned v několika čtvrtích, které jsou všechny v okolí univerzity. Nejblíž univerzitě a také finančně nejdostupnější bydlení je v částech Ålidhem a Tunnelbacken. Cena ubytování se nejčastěji pohybuje okolo 3 000 SEK (7 200 CZK). Ubytování se platí ve dvou částech – první se posílá záloha, po jejímž přijetí si student v systému vybere ubytování a následně zaplatí částku na celý semestr. Volí si konkrétní dům a pokoj v něm. V těchto pokojích bydlí každý student sám. V každém pokoji je vlastní záchod a umyvadlo a v těch dražších se nachází celá koupelna. Kuchyně je sdílená s 4-5 dalšími lidmi. V každém ubytování je k dispozici zdarma prádelna, ve které je pračka i sušička. A pozor, v některých domech jsou i soukromé sauny, které mohou jejich nájemníci bezplatně využít! (Domy se saunou jsou například ve čtvrti Tunnelbacken). Švédské studentské bydlení je nesrovnatelné s českými kolejemi a rozhodně doporučuji nechat si zajistit ubytování univerzitou.

NÁZORY:

V Umeå funguje bydlení v tzv. dorm. Já si to nemůžu vynachválit. Máte pro sebe pokoj o rozloze asi 20m² s vlastní koupelnou, toaletou a chodbu s vestavěnými skříněmi. Kuchyň je společná.

Tento styl bydlení se mi moc líbil, protože zaručuje pocit naprostého soukromí, ale vždy někoho potkáte v kuchyni, s kým si můžete popovídat.

Tereza


Universita přímo zprostředkovává ubytování. Nemusíte hledat. Na výběr je několik oblastí. Já nejsem party člověk, tak jsem se vyhnul Ålidhemu (který je levnější; bydlí tam většina Erasmáků) a místo toho jsem vybral oblast u Nydalahöjden, krásného jezera, kde se dá běhat a koukat na polární zář jak se říká za bukem.


Bydlíte sami v místnosti s koupelnou a WC. Kuchyň je společná. Router je nutné si přivézt. Nevím jak v Ålidhemu, ale v Nyadalahöjden jsme my, Erasmáci, bydleli ale spolu se švédskými studenty, což bylo bezvadné.

Vojtěch


Nejjednodušší a ekonomicky nejvýhodnější mi přišlo ubytování na koleji, kde jsem měl k dispozici jednu vlastní místnost a sociální zařízení a sdílenou kuchyň.

Antonín


Bydlení jedině na studentských kolejích! Rozhodně se nevyplatí investovat do bytu. Nejvíce mezinárodních studentů bydlí v Ålidhemu (které jsem si sama vybrala), jenž je srdcem všech studentských akcí či Nydalahöjdu, které je příhodně umístěno v krásné přírodě hned vedle jezera Nydalasjön, které je středobodem všech táboráků a sportů.

Markéta


Zvolil jsem kolej. Všichni bydlí v Ålidhemu nebo v Nydalahöjdu. Ålidhem je víc v akci, Nydalahöjden je trošku hezčí a dražší, ale kousek z ruky.

Jakub


Univerzitní kolej, všechny pokoje jsou výhradně jednolůžkové, doporučuji, dobré ubytování za poměrně nízkou cenu.

Dimitri

PROČ PRÁVĚ SEM?