University of Zadar

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Chorvatsko

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

420

euro

studentů

6 000

%

zahraničních

1

postavení

v žebříčku QS 

301-350

rok založení

1396

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Mariana Bošková

autor profilu univerzity

13. prosince 2021

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Počátky Univerzity v Zadaru sahají do roku 1396. Řád bratří kazatelů v tomto roce založil kněžský seminář na úrovni vysoké školy. Díky tomu je Univerzita v Zadaru považována za nejstarší vysokou školu v Chorvatsku. Během 19. století začaly její funkce spadat pod jiné vysoké školy a ztratila tak autonomii. V roce 2003 se však univerzita znovuzrodila a v dnešní době ji navštěvuje více jak 6 000 studentů na 25 menších fakultách, které by se daly označit spíše za oddělení, protože každá z těchto fakult nabízí asi 3-5 studijních oborů. Na univerzitě se zaměřují spíše na studium jazyků a celkově více oborů je orientováno humanitně.
Škola má dva kampusy a budovu na výuku jazyků. Starý kampus leží přímo na začátku promenády u moře v historickém centru města. V jeho okolí můžou studenti ve volných chvílích posedět v místních podnicích, které přes den slouží jako kavárny a večer jako bary. Přímo v budově starého kampusu se dá zajít do studentské menzy, která nabízí bezprostředně nejlevnější jídla. Do 10 kun se vám na talíři objeví hlavní chod s pitím, salátem a dezertem. Menza je otevřena až do 8 hodin večer. Na nový kampus se od starého dostanete asi za 15 minut chůzí. V těsné blízkosti stojí také kolej. Zde je ovšem pro zahraniční studenty vyhrazeno pouze 6 míst. Jazykový institut leží přímo na historicky hlavní ulici přímo v centru města.
Semestr a struktura akademického roku je bez větších rozdílů taková jako známe z našich univerzit. Zapisování na předměty probíhá jinak. Nefunguje zde žádný elektronický systém, pouze obdoba našeho Moodlu. Pro zapsání do kurzu tak stačí emailem kontaktovat vyučujícího, což je při zapisování více předmětů mírné zmatené. Celkově sem každý semestr zamíří okolo 60 zahraničních studentů, tudíž zde pro ně nejsou žádné speciální předměty. Výuka tak probíhala s chorvatskými studenty v chorvatštině a po skončení vyučující se zahraničními studenty zůstane a diskutuje v angličtině. Vyplatí se navštěvovat kurzy cizích jazyků, které jsou za 2 kredity. Kvalita je na vyšší úrovni. Dá se zapsat také chorvatský jazyk právě pro erasmáky, také za 2 kredity. Také institut pro tělovýchovu nabízí velké množství sportů, na které se chodí do městského sportovního areálu.


NÁZORY:

3. 5. 2022

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Zadar je město se zhruba 70 tisíci obyvateli, ležící v historické oblasti Dalmácie, ze kterého dýchá historie a pohodová atmosféra letních dovolených. Město bylo osídleno již v 9. století př. n. l. Po dlouhou dobu bylo nadvládami různých království a říší, což se odráží i do současnosti. Po druhé světové válce připadlo Jugoslávii. V 90. letech zažil Zadar bombardování v rámci válek na Balkánu, jehož následky lze pozorovat ve městě ještě dnes. Například nový kampus univerzity fungoval jako válečná základna, na fasádách lze vidět díry od bomb. Centrum města a život ve městě se odehrává na poloostrově, kde lze nalézt většinu historických památek. Velká část života Chorvatů se odehrává venku u kávy s přáteli či kolegy. Na kávu chodí průměrně třikrát denně. Z města tak sálá pohodová atmosféra, životní heslo Chorvatů je „pomalo“.
Na začátku prosince začíná být už celkem zima, ale teploty většinou pod nulu neklesnou. Problém je ovšem s vytápěním doma. Chorvati v Dalmácii neznají centrální topení, tudíž se vytápění řeší buďto klimatizací nebo přímotopem do zásuvky, což vyjde draho (v našem případě též kamny v paneláku). Od začátku dubna začíná být příjemně teplo, takže hurá na pláž.
Pár kilometrů od Zadaru leží letiště, kam přes sezónu dovolených létají přímé lety z Prahy. Příjemné spojení je také nočním vlakem od Regio, který jezdí do konce září a nabízí lístky za velice příjemné ceny. Ve městě funguje doprava pomocí deseti linek autobusů. Město je celkem malé a autobusových zastávek tu není mnoho a každá linka navíc jezdí dvakrát za hodinu. Mnohem výhodnější je si tak koupit kolo a dopravovat se pomocí něj. Zadar je totiž placka narozdíl od jiných chorvatských pobřežních měst.
Zadar leží přímo ve středu chorvatského pobřeží. Dá se dostat do 4 hodin jak na sever na Istrii, tak na jih Chorvatska, například do Dubrovníku. Kolem leží spoustu ostrovů, na které se dá za solidní cenu dostat lodí na jednodenní výlet. Milovníci hor určitě ocení pohoří Velebit, které je opravdu na dosah (40 minut autem).
Z památek a kulturních zajímavostí je třeba vypíchnout Archeologické muzeum, přímo na historickém náměstí, v blízkosti věže u kostela svatého Donáta, ze které je krásný výhled široko daleko. Raritou města jsou mořské varhany na konci promenády, které díky mořským vlnám vydávají nonstop různé mořské zvuky. V centru lze nalézt každý den trh s čerstvým ovocem a zeleninou, rybami a dalšími lokálními surovinami. Na sportovní vyžití je úžasný sportovní areál Višnjik nacházející se asi 10 minut od historického centra. Je zde asi 2 km dlouhá trasa na běhání a v okolí lze nalézt venkovní posilovnu, pingpongové stoly, spoustu hřišť na fotbal, basketbal, volejbal a další. Vedle ve sportovní hale je také bazén, na měsíce, kdy se nedá koupat v moři, kam je vstup za směšnou částku. Bizzare je nejznámější studentský bar, kde v kartičkou ESN máte vybrané alko míchané nápoje za 10 kun.

NÁZORY:

3. 5. 2022

MEDA

co si myslí další studenti?