Umeå University

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Švédsko

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

13 796

%

zahraničních

12

postavení

v žebříčku QS 

333

rok založení

1965

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Adéla Korečková

autor profilu univerzity

16. března 2021

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

O UNIVERZITĚ

Umeå University se nachází na severu Švédska a je pátou nejstarší švédskou univerzitou. Byla založena v roce 1965 v reakci na to, že spousta mladých lidí odcházela studovat na univerzity na jih země, kde pak následně zůstávali i pracovat, nová univerzita proto měla zajistit, aby mladí a šikovní Švédové zůstávali na severu. I tak se jedná o mladou univerzitu, což je znát především na jejím moderním kampusu. Budovy všech fakult se nacházejí na jednom místě a tvoří tak velký společný celek. Díky tomu se v areálu nachází několik kaváren, bistra, obchod s knihami a dokonce kadeřnictví. Po celé škole jsou rozmístěna studijní posezení, kde může člověk sám studovat anebo společně se spolužáky připravovat skupinový projekt. Specifikem studia na této škole je<em>, že student nestuduje několik předmětů zároveň po celý semestr, ale volí si 3-4 předměty za semestr a soustředí se vždy jen na jeden z nich, který studuje přibližně měsíc nebo dva a potom začíná s dalším. Výjimkou jsou jazykové předměty - například kurz švédštiny probíhá po celý semestr. Student tedy naráz studuje nejčastěji pouze jeden předmět a jazyk. Studovaný předmět probíhá několikrát za týden, je na něj potřeba intenzivnější příprava a také se více klade důraz na skupinovou práci. Škola je otevřená i o víkendu, aby studentům co nejvíce usnadnila individuální přípravu na předměty. To platí také pro velkou knihovnu, ve které je velké množství pracovních míst a přímo sousedí s příjemnou studentskou kavárnou. Několik dalších kaváren je rozmístěno v kampusu a prodávají zde kávu a výborné zákusky za dobré ceny. Vztah mezi studenty a učiteli je více neformální a studenti vyučující nejčastěji oslovují křestními jmény, díky čemuž je komunikace s nimi méně stresová. Všichni výměnní studenti se mohou přihlásit na Švédský jazyk (Svenska). Tento předmět probíhá po celý semestr 2x týdně a je hodnocen 15 ECTS kredity. Není nijak náročný, vede ho skvělá vyučující a studentům pomůže lépe nahlédnout do nové kultury a začlenit se do ní.

NÁZORY:

Click here to add your own content, or connect to data from your collections.

HYDRA

01/19 - 01/23

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Umeå se nachází v severní části Švédska v kraji Västerbotten přímo u břehů Botnického zálivu. Ve městě žije okolo 80 000 lidí a jedná se o největší město severního Švédska. Populace zde začala významně růst po roce 1965, kdy byla založena univerzita. Ve městě se nachází letiště, odkud se každý den léta do Stockholmu a Helsinek. Město leží také na vysokorychlostní železnici, po které se do Stockholmu dostanete za necelých 7 hodin. Letadlem pak cesta do hlavního města trvá jednu hodinu. Mezi Umeå a finským městem Vaasa, vede přes Botnický záliv nejkratší vodní spojnice mezi Švédskem a Finskem. Po této trase jezdí každý den trajekt Wasaline, který vás za 4 hodiny přepraví přes moře. Z Umeå se jednoduše cestuje také do dalších zajímavých destinací. Jezdí odtud přímý vlak do Kiruny, u které se nachází vyhlášený národní park Abisko. Stejný vlak pak pokračuje až do Norska, kde končí v přístavním městě Narviku.
Podnebí je zde chladnější, jak byste na severu Švédska čekali. První sníh napadá v říjnu a taje na konci dubna. V zimě se zde teploty pohybují okolo -10°. Na zimu si však rychle zvyknete, pokud si nezapomenete sbalit čepici a palčáky. V létě jsou pak teploty o něco nižší než v České republice.
Umeå je moderní město, ve kterém se koná řada koncertů a dalších kulturních akcí. V roce 2014 město získalo ocenění Evropské hlavní město kultury. Za zmínku rozhodně stojí také sportovní centrum IKSU. To nabízí půlroční studentské členství, které Vám umožní navštěvovat nepřeberné množství sportovních lekcí, posilovnu, bazén nebo lezeckou stěnu. Na své si v tomto centru přijdou příznivci snad všech sportů.
V okolí města se nachází několik jezer a přírodní rezervace. Nedaleko univerzity se rozkládá jezero Nydala, kolem kterého vedou turistické stezky a je oblíbeným cílem studentů. V létě se dá v jezeře koupat a po celý rok mohou návštěvníci využít speciálních míst okolo jezera, kde se nachází posezení a ohniště. Přes zimu je jezero zamrzlé a přímo na něm jsou přichystány běžkařské stopy, které jsou pravidelně upravovány. Vedle nich je také na zamrzlé hladině jezera vytvořena stezka pro pěší. Jezero Nydala se nachází na kraji města a je tak perfektním místem pro pozorování polární záře.

NÁZORY:

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

HYDRA

01/19 - 01/23

MEDA

co si myslí další studenti?

Věděli jste, že?

vyřez.png

O FINANCÍCH

Erasmus v severských zemích nepatří mezi ty nejlevnější. Ovšem pokud se rozhodnete na sever vyjet, rozhodně je to finančně zvládnutelné. Velkou výhodou je, že Umeå je studentské město a tomu odpovídají také ceny bydlení. Na rozdíl od větších měst na jihu Švédska zde lze sehnat krásné ubytování za cenu okolo 7 000 Kč. Výraznější položkou je potom doprava. Studentská měsíční jízdenka na MHD stojí 1 000 Kč, ovšem moc studentů ji nevyužívá. Většina z nich jezdí po celý rok (ano, i na sněhu) na kole. Kola se dají jednoduše koupit na začátku semestru na facebookové skupině a při odjezdu zase prodat. Dražší jsou ve Švédsku také potraviny. V tomto případě také dost záleží, do jakého obchodu se pro ně vydáte. Nejvíce studentů nakupuje v Lidlu, kde se dají sehnat nejlevnější potraviny. V ostatních řetězcích jsou pak o něco dražší. S tím souvisí také další položka – jídlo v restauracích. Ve Švédsku je jídlo v restauracích extrémně drahé, takže si většina studentů vaří doma a do školy si nosí oběd v krabičkách. Tomu jsou uzpůsobené také jídelní kouty, které na univerzitě najdete na každém rohu a v každém z nich se nachází hned několik mikrovlnek. V menzách je cena jídla o něco nižší než v restauraci, ovšem stále dost vysoká (obědové menu stojí okolo 200 Kč). Proto ji moc studentů nevyužívá. Výjimkou je IKEA. Tam seženete obědové menu s masovými kuličkami levněji než v ČR! (asi 130 Kč).

NÁZORY:

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy....

HYDRA

01/19 - 01/23

MEDA

co si myslí další studenti?

O UBYTOVÁNÍ

Bydlení v Umeå je pro studenty zajišťováno společností Bostaden, která se stará o velký počet nemovitostí ve městě. Při vyřizování formalit před odjezdem si student může zvolit, zda chce ubytování zajistit univerzitou (právě přes tuto společnost), nebo si jej zajistí sám. Je mnohem jednodušší a finančně výhodnější zvolit ubytování právě přes univerzitu. Student si může vybrat ubytování hned v několika čtvrtích, které jsou všechny v okolí univerzity. Nejblíž univerzitě a také finančně nejdostupnější bydlení je v částech Ålidhem a Tunnelbacken. Cena ubytování se nejčastěji pohybuje okolo 3 000 SEK (7 200 CZK). Ubytování se platí ve dvou částech – první se posílá záloha, po jejímž přijetí si student v systému vybere ubytování a následně zaplatí částku na celý semestr. Volí si konkrétní dům a pokoj v něm. V těchto pokojích bydlí každý student sám. V každém pokoji je vlastní záchod a umyvadlo a v těch dražších se nachází celá koupelna. Kuchyně je sdílená s 4-5 dalšími lidmi. V každém ubytování je k dispozici zdarma prádelna, ve které je pračka i sušička. A pozor, v některých domech jsou i soukromé sauny, které mohou jejich nájemníci bezplatně využít! (Domy se saunou jsou například ve čtvrti Tunnelbacken). Švédské studentské bydlení je nesrovnatelné s českými kolejemi a rozhodně doporučuji nechat si zajistit ubytování univerzitou.

NÁZORY:

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy....

HYDRA

01/19 - 01/23

MEDA

co si myslí další studenti?

Pruhledna stara zluta blog.png

Napsali jsme o univerzitě...

Máme tady nějaké články, které by tě mohly zajímat. Mrk. Mrk.

Věděli jste, že?

vyřez.png

PROČ PRÁVĚ SEM?

KAM DÁL - UŽITEČNÉ ODKAZY

tipy autora profilu

Umeå International Bike Market - prodej kol

Bob's bikes - prodej kol

Umeå Wheels - pride kol

Umeå International eBay - prodej použitého nábytku a kol

Myrornu - Second hand

Pingstkyrkans - secondhand (včetně elektroniky)

3.png
1.png
2.png

OBRAŤ SE NA ZKUŠENÉ

Tito studenti studovali buď přímo ve městě, nebo v zemi, do které se chystáš. Přiihlaš se na Charles Abroad pomocí tlačítka vpravo nahoře a komunikuj s absolventy Erasmu v zemi, která tě zajímá. Přečti si jejich články, prohlédni si fotografie, nebo je kontaktuj přímo na chatu. To vše a mnohem víc na tebe čeká v uživatelské sekci CHAB :)