White Feather

Umeå University

autorem profilu univerzity je

Adéla Korečková

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

O UNIVERZITĚ

Umeå University se nachází na severu Švédska a je pátou nejstarší švédskou univerzitou. Byla založena v roce 1965 v reakci na to, že spousta mladých lidí odcházela studovat na univerzity na jih země, kde pak následně zůstávali i pracovat, nová univerzita proto měla zajistit, aby mladí a šikovní Švédové zůstávali na severu. I tak se jedná o mladou univerzitu, což je znát především na jejím moderním kampusu. Budovy všech fakult se nacházejí na jednom místě a tvoří tak velký společný celek. Díky tomu se v areálu nachází několik kaváren, bistra, obchod s knihami a dokonce kadeřnictví. Po celé škole jsou rozmístěna studijní posezení, kde může člověk sám studovat anebo společně se spolužáky připravovat skupinový projekt. Specifikem studia na této škole je, že student nestuduje několik předmětů zároveň po celý semestr, ale volí si 3-4 předměty za semestr a soustředí se vždy jen na jeden z nich, který studuje přibližně měsíc nebo dva a potom začíná s dalším. Výjimkou jsou jazykové předměty - například kurz švédštiny probíhá po celý semestr. Student tedy naráz studuje nejčastěji pouze jeden předmět a jazyk. Studovaný předmět probíhá několikrát za týden, je na něj potřeba intenzivnější příprava a také se více klade důraz na skupinovou práci. Škola je otevřená i o víkendu, aby studentům co nejvíce usnadnila individuální přípravu na předměty. To platí také pro velkou knihovnu, ve které je velké množství pracovních míst a přímo sousedí s příjemnou studentskou kavárnou. Několik dalších kaváren je rozmístěno v kampusu a prodávají zde kávu a výborné zákusky za dobré ceny. Vztah mezi studenty a učiteli je více neformální a studenti vyučující nejčastěji oslovují křestními jmény, díky čemuž je komunikace s nimi méně stresová. Všichni výměnní studenti se mohou přihlásit na Švédský jazyk (Svenska). Tento předmět probíhá po celý semestr 2x týdně a je hodnocen 15 ECTS kredity. Není nijak náročný, vede ho skvělá vyučující a studentům pomůže lépe nahlédnout do nové kultury a začlenit se do ní.

NÁZORY:

"Kampus univerzity je obrovský a jeho součástí je mnoho fakult. Líbilo se mi, že jednotlivé budovy jsou propojeny tunýlky, takže člověk v zimě vlastně vůbec nemusí ven. Všude je plno místa k sezení. Zásuvky naleznete úplně všude. K dispozici je knihovna ke studování. V kampusu je i jídelna, kde se můžete najíst, ale lidé si spíše vaří a ve škole běžně jídlo ohřívají v mikrovlnkách, které jsou v každé budově.
Určitě doporučuju sportovní klub IKSU, sice dražší záležitost, ale nebudete litovat."


Tereza


"Lidsky" byl jiný vztah učitele-studenta. Švédština opustila vykání a přímý vztah je znát. ...

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

NÁZORY:

"Malé studentské město. Určitě doporučuju místní muzea, ve Švédsku jsou zdarma a většinou stojí za to.
Co se týče výletů, byla jsem na severu v Kiruně. Pohodlně se dá cestovat i do Finska nebo Norska (například Lofoten islands). Oblíbená je také trasa Stockholm, Helsinki, Petrohrad a Tallin lodí."


Tereza


"Pokud jste z Prahy a nikdy jste nežili na malém městě, je Umeå pro vás. Město zároveň světové, je zde letiště, výborná univerzita, mnoho zahraničních studentů, zároveň dostatečně malé, abyste se v něm necítili ztraceni. Městu nic nechybí ani co se infrastruktury týče, natož co do obchodní...

MĚSTO

Umeå se nachází v severní části Švédska v kraji Västerbotten přímo u břehů Botnického zálivu. Ve městě žije okolo 80 000 lidí a jedná se o největší město severního Švédska. Populace zde začala významně růst po roce 1965, kdy byla založena univerzita. Ve městě se nachází letiště, odkud se každý den léta do Stockholmu a Helsinek. Město leží také na vysokorychlostní železnici, po které se do Stockholmu dostanete za necelých 7 hodin. Letadlem pak cesta do hlavního města trvá jednu hodinu. Mezi Umeå a finským městem Vaasa, vede přes Botnický záliv nejkratší vodní spojnice mezi Švédskem a Finskem. Po této trase jezdí každý den trajekt Wasaline, který vás za 4 hodiny přepraví přes moře. Z Umeå se jednoduše cestuje také do dalších zajímavých destinací. Jezdí odtud přímý vlak do Kiruny, u které se nachází vyhlášený národní park Abisko. Stejný vlak pak pokračuje až do Norska, kde končí v přístavním městě Narviku.

Podnebí je zde chladnější, jak byste na severu Švédska čekali. První sníh napadá v říjnu a taje na konci dubna. V zimě se zde teploty pohybují okolo -10°. Na zimu si však rychle zvyknete, pokud si nezapomenete sbalit čepici a palčáky. V létě jsou pak teploty o něco nižší než v České republice.

Umeå je moderní město, ve kterém se koná řada koncertů a dalších kulturních akcí. V roce 2014 město získalo ocenění Evropské hlavní město kultury. Za zmínku rozhodně stojí také sportovní centrum IKSU. To nabízí půlroční studentské členství, které Vám umožní navštěvovat nepřeberné množství sportovních lekcí, posilovnu, bazén nebo lezeckou stěnu. Na své si v tomto centru přijdou příznivci snad všech sportů.

V okolí města se nachází několik jezer a přírodní rezervace. Nedaleko univerzity se rozkládá jezero Nydala, kolem kterého vedou turistické stezky a je oblíbeným cílem studentů. V létě se dá v jezeře koupat a po celý rok mohou návštěvníci využít speciálních míst okolo jezera, kde se nachází posezení a ohniště. Přes zimu je jezero zamrzlé a přímo na něm jsou přichystány běžkařské stopy, které jsou pravidelně upravovány. Vedle nich je také na zamrzlé hladině jezera vytvořena stezka pro pěší. Jezero Nydala se nachází na kraji města a je tak perfektním místem pro pozorování polární záře.

NÁZORY:

"Stipendium mi vystačilo asi na 70 %. Nejlepší je nakupovat v Lidlu a jídlo si připravovat doma, protože restaurace jsou drahé. Nejdražší položkou mezi potravinami je rozhodně alkohol. Výhodné je koupit si kolo, protože to vyjde levněji, než hromadná doprava."


Tereza


"Se stipendiem se dá vyjít p...

O FINANCÍCH

Erasmus v severských zemích nepatří mezi ty nejlevnější. Ovšem pokud se rozhodnete na sever vyjet, rozhodně je to finančně zvládnutelné. Velkou výhodou je, že Umeå je studentské město a tomu odpovídají také ceny bydlení. Na rozdíl od větších měst na jihu Švédska zde lze sehnat krásné ubytování za cenu okolo 7 000 Kč. Výraznější položkou je potom doprava. Studentská měsíční jízdenka na MHD stojí 1 000 Kč, ovšem moc studentů ji nevyužívá. Většina z nich jezdí po celý rok (ano, i na sněhu) na kole. Kola se dají jednoduše koupit na začátku semestru na facebookové skupině a při odjezdu zase prodat. Dražší jsou ve Švédsku také potraviny. V tomto případě také dost záleží, do jakého obchodu se pro ně vydáte. Nejvíce studentů nakupuje v Lidlu, kde se dají sehnat nejlevnější potraviny. V ostatních řetězcích jsou pak o něco dražší. S tím souvisí také další položka – jídlo v restauracích. Ve Švédsku je jídlo v restauracích extrémně drahé, takže si většina studentů vaří doma a do školy si nosí oběd v krabičkách. Tomu jsou uzpůsobené také jídelní kouty, které na univerzitě najdete na každém rohu a v každém z nich se nachází hned několik mikrovlnek. V menzách je cena jídla o něco nižší než v restauraci, ovšem stále dost vysoká (obědové menu stojí okolo 200 Kč). Proto ji moc studentů nevyužívá. Výjimkou je IKEA. Tam seženete obědové menu s masovými kuličkami levněji než v ČR! (asi 130 Kč).

NÁZORY:

V Umeå funguje bydlení v tzv. dorm. Já si to nemůžu vynachválit. Máte pro sebe pokoj o rozloze asi 20m² s vlastní koupelnou, toaletou a chodbu s vestavěnými skříněmi. Kuchyň je společná.
Tento styl bydlení se mi moc líbil, protože zaručuje pocit naprostého soukromí, ale vždy někoho potkáte v kuchyni...

O UBYTOVÁNÍ

Bydlení v Umeå je pro studenty zajišťováno společností Bostaden, která se stará o velký počet nemovitostí ve městě. Při vyřizování formalit před odjezdem si student může zvolit, zda chce ubytování zajistit univerzitou (právě přes tuto společnost), nebo si jej zajistí sám. Je mnohem jednodušší a finančně výhodnější zvolit ubytování právě přes univerzitu. Student si může vybrat ubytování hned v několika čtvrtích, které jsou všechny v okolí univerzity. Nejblíž univerzitě a také finančně nejdostupnější bydlení je v částech Ålidhem a Tunnelbacken. Cena ubytování se nejčastěji pohybuje okolo 3 000 SEK (7 200 CZK). Ubytování se platí ve dvou částech – první se posílá záloha, po jejímž přijetí si student v systému vybere ubytování a následně zaplatí částku na celý semestr. Volí si konkrétní dům a pokoj v něm. V těchto pokojích bydlí každý student sám. V každém pokoji je vlastní záchod a umyvadlo a v těch dražších se nachází celá koupelna. Kuchyně je sdílená s 4-5 dalšími lidmi. V každém ubytování je k dispozici zdarma prádelna, ve které je pračka i sušička. A pozor, v některých domech jsou i soukromé sauny, které mohou jejich nájemníci bezplatně využít! (Domy se saunou jsou například ve čtvrti Tunnelbacken). Švédské studentské bydlení je nesrovnatelné s českými kolejemi a rozhodně doporučuji nechat si zajistit ubytování univerzitou.

PROČ PRÁVĚ SEM?

Jiný životní styl, ideální prostředí na to se osamostatnit a strávit čas sám se sebou. Zážitkem je také klima a počasí. V zimě je možné vidět polární září, v létě zase máte třeba 20 hodin denního světla.

Tereza


Pokud a) máte rádi přírodu, b) rádi byste okusili bohatší zemi a vyspělejší kulturu (sorry Česko), c) potřebujete změnu, je Umeå výborným místem. Nabízí dostatek švédskosti - jinak pojatou rovnost mezi lidmi, koncepci partnerství, sportovní návyky, a zároveň je dobrým srovnávacím měřítkem - má stejný počet obyvatel, ale o 470 % větší rozlohu území, podobnou rozvodost. První podmínka je nicméně důležitá - pokud nejste příliš přírodní typ, může se vám zdát město trochu 'nudné' (ale pak třeba objevíte hlubší smysl v přírodě než na dně sklenice, takže i tak mohu Umeå doporučit).

Vojtěch


Já se pro Umeå rozhodoval z několika důvodů, mezi nimi byla především severská zima, nízká hustota zalidnění, švédský systém výuky, finanční dostupnost v rámci severských zemí. Město je navíc prodchnuté uměním.

Antonín


Fika (dobré kafe a skořicová rolka), polární záře, polární zajíci, přátelští lidé (a to nejen oproti zbytku Evropy, ale i hustě osídleného jihu) a pravděpodobně nejlepší buddy programme ze všech evropských univerzit.

Markéta


Já jsem jel za florbalem - ostatním bych doporučoval pro Skandinávii, poznávání Erasmáků a školu

Jakub


Byla to moje první cesta do Scandinavie, zkušenosti které jsem získal během svého pobytu ve Švédsku jsou výjimečné.

Dimitri

KAM DÁL - UŽITEČNÉ ODKAZY

kontaktní údaje univerzity

901 87 Umeå, Švédsko

tipy autora profilu

2.png
1.png
3.png

Umeå International Bike Market - prodej kol

Bob's bikes - prodej kol

Umeå Wheels - pride kol

Umeå International eBay - prodej použitého nábytku a kol

Myrornu - Second hand

Pingstkyrkans - secondhand (včetně elektroniky)

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

Švédsko

519

euro

(od ZS 20/21) 

Švédsko

angličtina

angličtina

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

13 796

12

333

rok založení

měna

1965

Euro

Napsali jsme o univerzitě...

Máme tady nějaké články, které by tě mohly zajímat. Mrk. Mrk.

OBRAŤ SE NA ZKUŠENÉ

Tito studenti studovali buď přímo ve městě, nebo v zemi, do které se chystáš. Přiihlaš se na Charles Abroad pomocí tlačítka vpravo nahoře a komunikuj s absolventy Erasmu v zemi, která tě zajímá. Přečti si jejich články, prohlédni si fotografie, nebo je kontaktuj přímo na chatu. To vše a mnohem víc na tebe čeká v CHAB Plus :) 

Jakub

Horyna

Umea

Nikola

Veselská

Umeå, Malmö

Adéla

Korečková

Umeå

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT TAKÉ

University of Catania

Itálie

519

stipendium

Prastará univerzita v Katánii se pyšní kulturním životem i přírodními krásami v okolí. Zajímavá je nepochybně přístupem k výuce, kde má své nezastupitelné místo praktická složka - projekty, prezentace a simulace. Výuka probíhá interaktivnější formou a učitelé pohlíží při svém hodnocení na aktivitu. Její fakulty jsou rozesety po celé Katánii - největším městě Sicílie, které nabízí rozlehlé pláže i klikaté uličky, plné čilého ruchu a uvolněné atmosféry turistického centra. Nedaleko leží dosud aktivní sopka Etna, která občas zazlobí oblaky dýmu a magmatu. I v zimním semestru tu můžete čekat prosluněné dny a příjemných 15 stupňů.

National University of Ireland Galway

Irsko

519

stipendium

Univerzita v Galway patří mezi 1 % nejlepších škol na světě a během své téměř dvě století trvající historie si vybudovala v akademickém světě dobrou reputaci. Těší se skvělé poloze na západním pobřeží Irska, které nabízí úžasnou přírodu i historii. V rámci mimoškolních aktivit můžete v Galway hrát divadlo, učit se kreativní psaní na workshopech a přednáškách se skutečnými spisovateli nebo se naučit původní irský jazyk – gaelige, či vyzkoušet některé z tradičních Irských sportů. Hodně plusových bodů dáváme Galway i za dobře zpracované webovky, kde jako zahraniční studenti najdete spoustu informací a praktických rad.

University of Glasgow

Skotsko

519

stipendium

Glasgow se pyšní čtvrtou nejstarší univerzitou v Británii která navíc patří mezi deset nejlépe hodnocených škol v zemi. Její kampus z 19. století na vás dýchne atmosférou knih o Harrym Potterovi, jen dejte pozor na trávník - pokud se ho dotknete jen špičkou prstu, neuděláte státnice! Glasgowská univerzita „odchovala“ celkem sedm držitelů Nobelovy ceny a tři premiéry Velké Británie (záleží jen na Vás, co z toho považujete za vyšší metu :). Město je to tak akorát velké, abyste se tu nenudili ale zároveň nebyli unavení z jeho věčného ruchu. Skotsko je navíc zemí, kterou je velmi snadné si zamilovat. I přes dešťové mraky a lezavé vlhko je vás zahřeje dobrácká povaha Skotů a jejich laskavý přístup k cizincům.

University of Regensburg

Německo

519

stipendium

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

Maynooth University

Irsko

519

stipendium

Maynooth neleží přímo v Dublinu, je to malé univerzitní městečko na samém okraji aglomerace Dublinu, asi 30 kilometrů od srdce hlavního irského města. Univerzita se řadí mezi nejmladší instituce v našem katalogu – samostatnost od svojí mateřské Irské univerzity totiž získala teprve v roce 1997, vede si ale velmi dobře – několikrát byla součástí padesátky nejlepších univerzit pod padesát let. Její výhodou je rozhodně fakt, že je stranou velkoměsta a všechno a všichni v Maynoothu se soustředí jen na univerzitu a její studenty. Je to pravý kampus, plný studentského života s lepšími cenami než v Dublinu a dostupnějším ubytováním. Do hlavního města se přitom snadno dopravíte prostřednictvím MHD.

Universidad de Granada

Španělsko

519

stipendium

„Granadu bych doporučila hlavně kvůli atmosféře. Je neopakovatelná, živá, historická, moderní, syrová, prostě úplně jiná než kterékoliv místo na světě,“ píše naše bloggerka Markéta. A rozhodně není sama, kdo si to myslí. Studium na jedné z nejoblíbenějších univerzit v Evropě, která ročně přijme 2000 erasmáků má podle našich studentek neopakovatelnou atmosféru. Všude je odsud blízko – k moři i do hor. Do paláce Alhambra, který patří mezi památky UNESCO se můžete vypravit i pešky. Ubytování snadno seženete i na místě a pokud budete mít štěstí, nájem vám spolkne sotva polovinu nově navýšeného stipendia. Vyzkoušejte místní specialitu – tapas, v některé z výborných restaurací, zajděte na lekce kytary nebo flamenga a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších západů slunce, jaký můžete na světe vidět. Podrobnosti najdete na profilu univerzity.
logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png