Nova University Lisbon

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Portugalsko

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

20625

%

zahraničních

21

postavení

v žebříčku QS 

428

rok založení

1973

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Klára Hajduová

autor profilu univerzity

1. prosince 2021

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

CHCI SI TO POSLECHNOUT

O UNIVERZITĚ

Universidade Nova de Lisboa, v překladu doslova „nová“ univerzita je nejmladší státní univerzitou v Lisabonu založená roku 1973. Jedná se o velmi liberální vysokou školu, která se zaměřuje na technologický pokrok a zároveň zachovává tradiční přístup k akademickým disciplínám. Univerzita vyučuje velké množství oborů a její kampusy jsou rozprostřené nejen v hlavním městě, ale rovněž poblíž Lisabonu v městě Carcavelos a na druhé straně řeky Tejo v městě Caparica. Oba dva kampusy mimo Lisabon jsou situovány kousek od pláže.

Semestr je strukturován stejně jako v Česku, jediným technickým rozdílem je hodnocení, které není jako jsme zvyklí A-F, ale hodnoceno body 1-20. Také bych ráda vyzdvihla jejich variaci na náš „SIS,“ který je super přehledný a nepadá (tak často). Má mnoho funkcí, je možné přes něj stahovat studijní materiály, kontaktovat vyučující či sledovat změny v rozvrhu. Také chci zmínit jídelnu, která podává oběd, svačinu i večeři. Za hlavní jídlo dáte 2,75 euro a je možné si vybrat mezi masem/rybou a vegetariánským jídlem, které je často veganské.

Já studuji konkrétně na fakultě Sociálních a humanitních věd FCSH. Kampus je jeden velký park, kde je spoustu rostlin a ovocných stromů. V Lisabonu je velkou část roku teplo, a proto je venku spoustu míst k sezení. Mimo čtyřech budov školy s třídami je zde také restaurace/pekárna, kde si dáte espresso a pastel za euro.

Studium je primárně v portugalštině, nicméně Nova nabízí velký výběr předmětů v angličtině. Z mé zkušenosti není ani velký problém zapsat si předmět v portugalštině, učitelé rozumí anglicky a jsou ochotní vám pomoci a poradit s čímkoliv, čemu nerozumíte nebo vám poskytnout materiály v angličtině. Obecně bych ráda ocenila přístup učitelů, kteří jsou velmi otevření a pokorní. Ohledně studia bych také chtěla zmínit kurz portugalštiny, který je dostupný všem studentům Novy, je zpoplatněný 60 eury a vyučuje se právě na kampusu FSCH.

NÁZORY:

Click here to add your own content, or connect to data from your collections.

HYDRA

01/19 - 01/23

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Lisabon se rozkládá zhruba v polovině Portugalska na břehu řeky Tejo, která se nedaleko od města vlévá do Atlantického oceánu. Jedná se o menší hlavní město o zhruba půl milionu obyvatel. Díky oceánu jsou tu ne tak horká léta a ne tak studené zimy. Většinu roku je tu „beach weather“, každopádně listopad-únor už tak teplý není. Doporučuji přibalit teplejší oblečení, protože Portugalci často v budovách ani bytech nemají centrální topení a dostatečnou izolaci.

Letiště se nachází na severu Lisabonu nedaleko centra, a proto není problém se dostat na ubytování. Mají zde dokonce zastávku metra jménem Aeroporto. Z Prahy lítá do Lisabonu portugalská aerolinka TAP nebo je možné letět z přestupem či z Vídně.

Nedaleko od Lisabonu je několik pláží. Na druhé straně řeky Tejo je surfařská pláž Costa da Caparica. Když jsem tam jela poprvé, přišlo mi to jako velké sídliště (jižák), ale na jeho okraji je nádherná pláž. Na Caparice je také spoustu surfařských škol a podniků s výhledem na oceán i surfaře. Dále je možné jet vlakem z Lisabonu na několik dalších pláží jako například pláž Carcavelos nebo Cascais.

Přímo v Lisabonu je několik památek a míst, které určitě stojí za to navštívit. Na úplném okraji města je část jménem Belém. V Belému se jednak nachází několik památek připomínající portugalskou mořeplaveckou historii, také je zde originální místo, kde se vyráběl a stále vyrábí pastel de nata a navíc je odtud nádherná procházka (hlavně při západu slunce) podél pobřeží s výhledem na most 25 de Abril.

Mezi další oblíbené části Lisabonu patří Alfama, místo s nejužšími a nejbarevnějšími uličkami, které vás dříve nebo později dovedou ke dveřím Portugalců, co prodávají třešňový likér Ginjinha v čokoládovém panáku. V Alfamě je mnoho vyhlídek na červené střechy Lisabonu a večer tu téměř stoprocentně uslyšíte portugalskou melancholickou hudbu Fado. Projíždí tudy legendární tramvaj číslo 28, která vás vezme na tour Lisabonem.

Kolem Lisabonu je také spoustu jiných menších měst a zajímavých míst, kam se dá dojet městskou hromadnou dopravou. Moje nejoblíbenější byla Ericeira, menší surfařské město, a park Arrábida. Poloha Lisabonu je také ideální výchozí místo pro cestování do zbytku Portugalska, například do jižního Algarve s nejkrásnějšími plážemi a pískovcovými útvary.

NÁZORY:

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.

HYDRA

01/19 - 01/23

MEDA

co si myslí další studenti?