Erasmus University Rotterdam

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Nizozemí

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

27 571

%

zahraničních

59

postavení

v žebříčku QS 

197

rok založení

1913

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Veronika Koníčková

autor profilu univerzity

3. května 2021

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

O UNIVERZITĚ

Erasmus University Rotterdam je jednou z největších nizozemských univerzit a jedná se o univerzitu moderní a poměrně novou – byla založena v roce 1913. Jet na Erasmus pobyt na Erasmus University může znít trochu vtipně a často to lidi zmate. Jak univerzita, tak i program pro studium v zahraničí, jsou pojmenované po stejném středověkém teologovi a filozofovi Dasideriu Erasmu Roterodamovi. Erasmus University je významná zejména kvůli své fakultě medicíny a fakultní nemocnici Erasmus MC. Mimo medicínu se ale zaměřuje i na ekonomické, správní a společenské obory – ty jsou pak sdružené pohromadě v kampusu kousek od centra Rotterdamu.
Samotný kampus je určitě jednou z hlavních předností univerzity – funguje jako malá vesnička. Kromě klasických univerzitních budov a knihovny zde studenti mohou navštěvovat obrovské sportovní centrum, odpočívat v kampusovém parku, zajít do mnohých restaurací, obchodů, ke kadeřnici anebo si zde mohou nechat opravit kolo – pokud člověk bydlí na koleji přímo v kampusu, skoro ani nemusí vycházet. Další studentské koleje jsou v těsné blízkosti kampusu, ne více než 10 minut na kole (v Nizozemí se obecně veškeré vzdálenosti udávají podle toho, jak dlouho trvá jízda na kole, ne pěšky nebo MHD).
Hlavní rozdíl v systému na Erasmus University je členění akademického roku na 4 části – „terms“. V rámci každé této sekce si student volí (většinou) 3 předměty, kterým se věnuje následujících 8 týdnů + 1 týden zkouškového. Je ovšem nutné si dát pozor, na které fakultě si člověk zapisuje předmět – jednotlivé fakulty mají různé harmonogramy, a tudíž jednotlivé sekce nezačínají stejně, ale můžou být i až o dva týdny posunuté. Druhým výrazným rozdílem je způsob známkování 1-10, s tím, že 10 je nejlepší, ale zároveň nedosažitelný výsledek. Pro splnění předmětu je nutné získat minimální skóre 6 a cokoliv nad 8 je považováno za obrovský úspěch (známkovací škála pracuje i s desetinami). Se známkováním souvisí i vyšší časová náročnost předmětů, proto je zvykem si brát pouze 3 najednou – nizozemské školy vyžadující domácí přípravu, často v podobě několika akademických článků týdně. Z mojí zkušenosti pak byl velký důraz i na skupinovou práci v průběhu výuky.

NÁZORY:

Erasmus University College byla samostatná budova a i částečně samostatně fungující část oddělená od druhého hlavního kampusu - Erasmus University Rotterdam (EUR). Na rozdíl od EUR, jejíž kampus je na kraji města a studují se zde nejrůznější obory, Erasmus University College je přímo v centru a nabízí vše, co student potřebuje. Na jejich stránkách se lze podívat na virtuální prohlídku. Ale za mě velmi příjemná škola, ne moc velká, s knihovnou, prostorem pro klidné studium a s malou menzou.

Natálie

27. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Rotterdam je druhé největší město Nizozemí. Rotterdam se nachází v provincii Jižní Holandsko a vlakem se člověk dostane za 30 minut do Haag a za hodinu do Amsterdamu či Utrechtu. Díky skvělému fungování nizozemských vlaků je možné procestovat z Rotterdamu snadno celé Nizozemí, a třeba i Belgii. Z Prahy se pak jde do Rotterdamu dostat přímo nočním autobusem Regiojetu (doporučuji, pokud táhnete velký kufr – je v ceně), případně letadlem do Amsterdamu a následně vlakem.
Samotný Rotterdam nepůsobí jako typické holandské město (například Amsterdam), jelikož velká část byla ve druhé světové válce zničena a vybudována znova. Nenajdeme zde tudíž velké množství klasických úzkých křivých domků i kanálů, ale naopak velké množství moderní architektury – známý je například žlutý kubistický Cube house. Rotterdam je zároveň kvůli aglomeraci a velkému (největšímu evropskému) přístavu poměrně rozsáhlý. Jeho hlavní centrum je ale relativně malé (všude se dá dostat za 15 minut na kole) a je zde vše potřebné – univerzita, nemocnice, obchodní centrum, muzejní čtvrť, památky, tržiště… To vše se nachází na severní straně řeky. Na jihu jsou spíše residenční čtvrti, a tudíž jsem tam byla párkrát (vyšlápnout si na kole Erasmus Bridge je totiž dost náročné).
Jak jsem již zmínila, hlavním dopravním prostředkem je kolo. Velmi rychle jsem zjistila, že bez něj to v Nizozemí prostě nepůjde. V Rotterdamu je MHD v podobě metra, tramvají a autobusů, ale na pražské poměry je hodně drahá (jedna jízda vyjde průměrem na 2-3 eura) a není natolik flexibilní. Kolo je možné si zakoupit anebo si měsíčně pronajímat od služby Swapfiets (cca 15 euro/měsíc), což doporučuji. Kolo se stane vaším nejlepším parťákem a zároveň nejnenáviděnější věcí. To se stává zpravidla ve dvou případech: 1) jízda přes most – Rotterdam je jako celé Nizozemí víceméně placatý, ovšem kromě mostů, které jsou kvůli lodím extrémně klenuté, 2) jízda v dešti – jakmile jednou kolo máte, musíte na něm jet za jakéhokoliv počasí. A Nizozemí je na tom s deštěm asi podobně jako Anglie… prší často a nečekaně.
Rotterdam je hodně mezinárodní a mladé město, bydlí zde hodně studentů a prolíná se tu spousta kultur. Je zde spousta restaurací, barů ale i kulturních míst jako jsou muzea, divadla a kina. Město je hodně liberální (jako celé Holandsko), ale není tolik turistické jako třeba Amsterdam – tj. coffee shopy tu jsou, ale nevyskakují na vás na každém rohu s obřím obrázkem konopného listu. Liberální jsou i samotní holanďané – nekonfliktní, milí a naprostá většina mluví plynule anglicky a rádi poradí.

NÁZORY:

Město jsem si hodně zamilovala, zvlášť s přicházejícím jarem (pro výměnu v Nizozemí bych rozhodně doporučovala spíše letní semestr.) Rotterdam je velmi specifické holandské město, protože bylo za války vybombardované. Takže zde nenajdete tolik uliček s kanály jako v ostatních holandských městech, ale velmi širokou řeku a výškové budovy. Samozřejmě ne všude a i v Rotterdamu se dají najít útulné a čtvrti. Moje oblíbené místo bylo u jezera Kralingse a jeho okolí nebo kolem řeky. Nejlepší ale na životě v Nizozemí byla doprava na kole, není jednodušší a levnější způsob, jak se po městě pohybovat. Naštěstí Rotterdam není tak velký, abyste to nezvládli jenom s kolem.

Natálie

27. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?