Erasmus University Rotterdam

80343219_2576651435722757_65522999252106

stát

Nizozemí

požadovaný jazyk

angličtina

němčina

francouzština

španělština

výše stipendia

(od ZS 20/21) 

519

euro

studentů

27 571

%

zahraničních

59

postavení

v žebříčku QS 

197

rok založení

1913

460D1264-3C7E-4F57-BC70-F5B0633078CD_edi
vyřez.png

Veronika Koníčková

autor profilu univerzity

3. května 2021

logo.png

Máme pro tebe i podcast 

Nechce se ti číst? Stačí poslouchat! O univerzitě jsme pro tebe totiž natočili také podcast.

O UNIVERZITĚ

Erasmus University Rotterdam je jednou z největších nizozemských univerzit a jedná se o univerzitu moderní a poměrně novou – byla založena v roce 1913. Jet na Erasmus pobyt na Erasmus University může znít trochu vtipně a často to lidi zmate. Jak univerzita, tak i program pro studium v zahraničí, jsou pojmenované po stejném středověkém teologovi a filozofovi Dasideriu Erasmu Roterodamovi. Erasmus University je významná zejména kvůli své fakultě medicíny a fakultní nemocnici Erasmus MC. Mimo medicínu se ale zaměřuje i na ekonomické, správní a společenské obory – ty jsou pak sdružené pohromadě v kampusu kousek od centra Rotterdamu.
Samotný kampus je určitě jednou z hlavních předností univerzity – funguje jako malá vesnička. Kromě klasických univerzitních budov a knihovny zde studenti mohou navštěvovat obrovské sportovní centrum, odpočívat v kampusovém parku, zajít do mnohých restaurací, obchodů, ke kadeřnici anebo si zde mohou nechat opravit kolo – pokud člověk bydlí na koleji přímo v kampusu, skoro ani nemusí vycházet. Další studentské koleje jsou v těsné blízkosti kampusu, ne více než 10 minut na kole (v Nizozemí se obecně veškeré vzdálenosti udávají podle toho, jak dlouho trvá jízda na kole, ne pěšky nebo MHD).
Hlavní rozdíl v systému na Erasmus University je členění akademického roku na 4 části – „terms“. V rámci každé této sekce si student volí (většinou) 3 předměty, kterým se věnuje následujících 8 týdnů + 1 týden zkouškového. Je ovšem nutné si dát pozor, na které fakultě si člověk zapisuje předmět – jednotlivé fakulty mají různé harmonogramy, a tudíž jednotlivé sekce nezačínají stejně, ale můžou být i až o dva týdny posunuté. Druhým výrazným rozdílem je způsob známkování 1-10, s tím, že 10 je nejlepší, ale zároveň nedosažitelný výsledek. Pro splnění předmětu je nutné získat minimální skóre 6 a cokoliv nad 8 je považováno za obrovský úspěch (známkovací škála pracuje i s desetinami). Se známkováním souvisí i vyšší časová náročnost předmětů, proto je zvykem si brát pouze 3 najednou – nizozemské školy vyžadující domácí přípravu, často v podobě několika akademických článků týdně. Z mojí zkušenosti pak byl velký důraz i na skupinovou práci v průběhu výuky.

NÁZORY:

Erasmus University College byla samostatná budova a i částečně samostatně fungující část oddělená od druhého hlavního kampusu - Erasmus University Rotterdam (EUR). Na rozdíl od EUR, jejíž kampus je na kraji města a studují se zde nejrůznější obory, Erasmus University College je přímo v centru a nabízí vše, co student potřebuje. Na jejich stránkách se lze podívat na virtuální prohlídku. Ale za mě velmi příjemná škola, ne moc velká, s knihovnou, prostorem pro klidné studium a s malou menzou.

Natálie

27. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

VIDEO 

Nech se zlákat propagačním videem univerzity.

MĚSTO

Rotterdam je druhé největší město Nizozemí. Rotterdam se nachází v provincii Jižní Holandsko a vlakem se člověk dostane za 30 minut do Haag a za hodinu do Amsterdamu či Utrechtu. Díky skvělému fungování nizozemských vlaků je možné procestovat z Rotterdamu snadno celé Nizozemí, a třeba i Belgii. Z Prahy se pak jde do Rotterdamu dostat přímo nočním autobusem Regiojetu (doporučuji, pokud táhnete velký kufr – je v ceně), případně letadlem do Amsterdamu a následně vlakem.
Samotný Rotterdam nepůsobí jako typické holandské město (například Amsterdam), jelikož velká část byla ve druhé světové válce zničena a vybudována znova. Nenajdeme zde tudíž velké množství klasických úzkých křivých domků i kanálů, ale naopak velké množství moderní architektury – známý je například žlutý kubistický Cube house. Rotterdam je zároveň kvůli aglomeraci a velkému (největšímu evropskému) přístavu poměrně rozsáhlý. Jeho hlavní centrum je ale relativně malé (všude se dá dostat za 15 minut na kole) a je zde vše potřebné – univerzita, nemocnice, obchodní centrum, muzejní čtvrť, památky, tržiště… To vše se nachází na severní straně řeky. Na jihu jsou spíše residenční čtvrti, a tudíž jsem tam byla párkrát (vyšlápnout si na kole Erasmus Bridge je totiž dost náročné).
Jak jsem již zmínila, hlavním dopravním prostředkem je kolo. Velmi rychle jsem zjistila, že bez něj to v Nizozemí prostě nepůjde. V Rotterdamu je MHD v podobě metra, tramvají a autobusů, ale na pražské poměry je hodně drahá (jedna jízda vyjde průměrem na 2-3 eura) a není natolik flexibilní. Kolo je možné si zakoupit anebo si měsíčně pronajímat od služby Swapfiets (cca 15 euro/měsíc), což doporučuji. Kolo se stane vaším nejlepším parťákem a zároveň nejnenáviděnější věcí. To se stává zpravidla ve dvou případech: 1) jízda přes most – Rotterdam je jako celé Nizozemí víceméně placatý, ovšem kromě mostů, které jsou kvůli lodím extrémně klenuté, 2) jízda v dešti – jakmile jednou kolo máte, musíte na něm jet za jakéhokoliv počasí. A Nizozemí je na tom s deštěm asi podobně jako Anglie… prší často a nečekaně.
Rotterdam je hodně mezinárodní a mladé město, bydlí zde hodně studentů a prolíná se tu spousta kultur. Je zde spousta restaurací, barů ale i kulturních míst jako jsou muzea, divadla a kina. Město je hodně liberální (jako celé Holandsko), ale není tolik turistické jako třeba Amsterdam – tj. coffee shopy tu jsou, ale nevyskakují na vás na každém rohu s obřím obrázkem konopného listu. Liberální jsou i samotní holanďané – nekonfliktní, milí a naprostá většina mluví plynule anglicky a rádi poradí.

NÁZORY:

Město jsem si hodně zamilovala, zvlášť s přicházejícím jarem (pro výměnu v Nizozemí bych rozhodně doporučovala spíše letní semestr.) Rotterdam je velmi specifické holandské město, protože bylo za války vybombardované. Takže zde nenajdete tolik uliček s kanály jako v ostatních holandských městech, ale velmi širokou řeku a výškové budovy. Samozřejmě ne všude a i v Rotterdamu se dají najít útulné a čtvrti. Moje oblíbené místo bylo u jezera Kralingse a jeho okolí nebo kolem řeky. Nejlepší ale na životě v Nizozemí byla doprava na kole, není jednodušší a levnější způsob, jak se po městě pohybovat. Naštěstí Rotterdam není tak velký, abyste to nezvládli jenom s kolem.

Natálie

27. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

Věděli jste, že?

Nizozemí pro mě bude navždycky znamenat hlavně kolo. S kolem souviselo asi i nejvíce mých dobrodružství a překvapení – celkově to pro mě definovalo holandskou kulturu i zážitek z Erasmu. Například už jen samotné množství kol – vždy a všude, je jich i více než samotných Holanďanů. Zároveň kola obestírá spoustu pravidel i nepsaných předpokladů, které jsem musela spíše odtušit. Vlastně se trochu divím, že jsem se vrátila domů živá. Ale zároveň byly výlety na kolo jedny z nejlepších.

vyřez.png

O FINANCÍCH

Rotterdam je velké město, tudíž je zde život dražší (ale stále ne tolik jako v Amsterdamu). Největší položkou tak byl samozřejmě nájem, ale dokázala jsem sehnat fajn ubytování za 430 euro/měsíc.
Většinu času jsou si vařila sama a potraviny nakupovala v Lidlu a Albertu, kteří mají ceny podobné (či lehce vyšší) jako u nás – cca 40 euro/týden. Občas jsem jedla i venku, zejména na výletech, ale tam je cena vyšší – 7-15 euro za jídlo. Určitě si ale myslím, že stojí za to občas vyzkoušet zajímavé jídlo a nesnažit se za každou cenu ušetřit. S alkoholem je to také jako u nás – v barech je relativně drahý, ale v supermarketu lze nakoupit lahve za běžné ceny.
Jak jsem naznačila výše, MHD je v Holandsku velmi drahé, a proto doporučuji po městě využívat kolo. Drahá je i vlaková doprava – doporučuji proto zakoupit kartu s „víkendovým předplatným“, která stojí 25 euro na měsíc a umožňuje libovolně cestovat vlakem o víkendu – to se vyplatí většinou už na první cestě, protože jen zpáteční jízdenka do Amsterdamu stojí 32 euro. S touto kartou je navíc možné platit i ve všech dalších dopravních prostředcích po celém Nizozemí, celková částka se pak na konci měsíce pouze odečte z vašeho bankovního účtu, který s kartou propojíte.
Mým dalším výdajem pak bylo členství ve sportovním centru na univerzitě. Za 70 euro/3 měsíce je možné navštěvovat neomezeně jakékoliv skupinové lekce. Za příplatek je pak neomezená návštěvna posilovny.
Stipendium tak pokryje hlavně bydlení a jídlo, další výdaje (doprava, cvičení, zábava) jsou už navíc, ale nejsou nezvládnutelné. Doporučuji tedy počítat s nějakým našetřeným obnosem nebo si přivydělávat. Já si sehnala přivýdělek v podobě focení, moje kamarádka pracovala v Zaře a další lidé třeba různě po kampusu – lze sehnat práci i na kratší dobu, ale většinou spíše ve službách, jinak se vyžaduje holandština.

NÁZORY:

Stipendium bohužel pokryje pouze náklady na bydlení, pokud máte štěstí. Koleje stojí podobně jako pokoj ve sdíleném bydlení, nejlevněji vyjde sdílet s někým pokoj. To ale místní moc nedělají, nejlépe by bylo domluvit se také s někým, kdo je v Rotterdamu na výměnném pobytu. Nizozemí je rozhodně ve vyšší cenové hladině a vše je dražší než v r. Rozhodně nejlevnější způsob dopravy je kolo. Já si půjčila své u firmy Swapfiets a kolo vás vyjde na cca 16 € na měsíc. Využívají to hodně i místní. Hromadná městská doprava je drahá, ale s kolem ji skoro nevyužijete.

Natálie

27. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

O UBYTOVÁNÍ

Ubytování jsem zvolila doporučované univerzitou – studentský komplex od SSH. Tato společnost má budovy po celém Holandsku, a i v Rotterdamu jich je několik. Pro krátkodobé pobyty nabízí budovu Hatta, která je přímo na kampusu a jedná se o moderní výškovou budovu – je ale i dražší (cena přes 600 euro/měsíc). Já bydlela v Erasmus Student House/Blauuwe Molen, což je komplex tří budov blízko řeky. Výhodou tohoto komplexu je nižší cena (430 euro/měsíc) a lokalita – na kampus i do centra je to 5-10 minut na kole.
Měla jsem velký pokoj pro sebe se základním vybavením (postel, stůl, židle, skříň) a sdílela jsem kuchyň a koupelnu s jednou spolubydlící. Pokoj byl nový a čistý, koupelna i kuchyň už zažily lepší dny, ale nic hrozného. Ubytování bylo asi nejlepší v poměru cena-výkon, levnější ubytování takto v centru asi není. Nevýhodou je jen skromné vybavení, což znamená, že si musí student dovézt/nakoupit na místě peřiny, ložní prádlo, ručníky…ale i vybavení do kuchyně (k dispozici je vařič a rychlovarná konvice) včetně nádobí. Důležité je asi i zmínit nutnost vlastního routeru, protože internet je k dispozici pouze skrz kabel a není zde centrální wifi, každý si musí vytvořit v pokoji vlastní.
Ubytování bylo nutné zařídit dopředu, pro zimní semestr bylo přihlašování během března a bylo potřeba být od univerzity předschválený jako student, doporučuji si tedy vyplnit profil včas. Po vybrání pokoje se následně musí uhradit do 24 hodin první, druhý a poslední nájem a poplatky, což vycházelo cca na 1400 euro. Před zahájením procesu rezervace ubytování tedy doporučuji mít připravené peníze na účtu (lze platit i online kartou). Zbylé měsíce jsem pak platila vždy online přes odkaz v aplikaci.
Bydlení celkově hodnotím pozitivně, jelikož SSH bylo vždy nápomocné a každý problém se snažili co nejrychleji vyřešit. Také mi přišlo super, že se jedná o studentské ubytování, a tudíž je možné si najít v budově kamarády a trávit s nimi čas. A pokud máte štěstí, můžete dostat i pokoj s výhledem na řeku a centrum Rotterdamu (já ho neměla). Navíc jak jsem již zmínila, hlavní výhodou je blízkost ke škole i městu a několik supermarketů v okolí.

NÁZORY:

Ubytování jsem hledala na vlastní pěst přes různé fb skupiny a portály, nakonec jsem ale našla pokoj přes web HousingAnywhere.com a byla jsem velmi spokojena. Cena za pokoj se pohybuje podobně jako za kolej. Alespoň tak to bylo s mým ubytováním a s kolejí mého kamaráda, určitě doporučuji se zeptat přímo někoho z přijímající fakulty, kdo s vámi výjezd řeší. Z toho, co si pamatuji, tak většina studentů bydlela ve spolubydlení a koleje byly pouze pro prváky. Myslím si, že v Rotterdamu není zas takový problém najít si bydlení, jako tomu může být v ostatních městech v Nizozemsku.

Natálie

27. 4. 2021

MEDA

co si myslí další studenti?

Pruhledna stara zluta blog.png

Napsali jsme o univerzitě...

Máme tady nějaké články, které by tě mohly zajímat. Mrk. Mrk.

CHCI JE VIDĚT!

Věděli jste, že?

vyřez.png

PROČ PRÁVĚ SEM?