foto: Bernd Wannenmacher, facebook FU Berlin
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: PřF, PedF, FF, PF, FSV. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

Po sjednocení Německa i obou částí Berlína jsou tyto ideologické rozkoly už minulostí, univerzita však přetrvává coby jedna z nejvýznamnějších německých univerzit zaměřených na primární výzkum. Je také vůdčí institucí v Iniciativě pro excelenci a vysokým procentem zahraničních studentů upevňuje svůj tradiční mezinárodní charakter. V neposlední řadě je také součástí Berlínské univerzitní aliance, která sdružuje hned tři berlínské univerzity a Charité – jednu z největších univerzitních nemocnic v celé Evropě.

Na Svobodné univerzitě lze studovat ve 150 studijních programech, rozdělených mezi na 16 kateder a součástí a vhodná je zejména pro studenty FF, FSV, PF a PŘF.

vše o univerzitě v 11 minutách:

Vyčerpávající video shrne histori i současnost univerzity, uvidíte v něm kampus i zástupce jednotlivých oborů.

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Univerzita v Berlíně má velmi aktivní YouTube kanál, který je ovšem v němčině. Najdete tam však přednášky významných postav univerzity i aktuální informace. 

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je Svobodná univerzita v Berlíně?

Překvapilo mě, jak "nově" univerzita vypadala. Je hodně apolitická, což mě těšilo, má velkou variablitu kurzů, učitelé byli vůči studentům na Erasmu vstřícní. 

Němci nemívají klasické ústní zkoušky (ale zase, já studuju humanitní obor), pokud si dáte (kromě jazyků) ty erasmácké předměty, budou na vás hodní. Doporučuju to zkonzultovat s vyučujícími u nás, aby se vám ty předměty nějak "kryly", ulehčí vám to pak život při studiu tady. V povinné předměty samozřejmě doufat nemůžete, ale povinně volitelné domluvit jdou, stačí vysvětlit vaši situaci. Ale jinak nic složitého, já byl na poměrně velké univerzitě a měl jsem poměrně velké třídy. Hodně se využívá elektronická výuka, budou po vás chtít každý týden četbu (kterou čtěte, jinak vypadáte jak pitomci) a standardem je prezentace (1x za semestr, často ve skupině - neodflákněte to), popř. na konci předmětu esej. Dvakrát jsem snad psal test, na který se naučíte den předem. Nic hrozného, dá se to. Měl jsem možnost si zapsat i nějaké předměty, které toho chtěly víc – vlastní výzkum apod. ale upřímně, mně se nechtělo.

Freie Universität disponuje nádhernou knihovnou a dobře vybavenými učebnami. Dále má mnoho venkovních prostor a malých teras, na kterých je v létě nádherně, včetně terasy jedné moc pěkné kampusové kavárny. Školní menza je pak velice bohatá na výběr jídla, od pudinků a palačinek přes smažené a Currywurst až po vegetariánské jídlo a zdravé saláty.

Jelikož mám v Praze malou katedru, tak byl pro mě v Německu přístup trochu méně osobní, ale naopak jazykové kurzy (nebo aspoň naše učitelka) se snaží o co nejosobnější přístup k jednotlivcům. Výuka mi přišla vždy velmi dobře připravená a organizovaná. Vybavení školy bylo, mám dojem, bohatší, například co se počítačů týče – a škola se také studentům snaží vyjít vstříc a vše technického rázu jim podrobně vysvětlit.

Marie
Michael

O BERLÍNĚ

Berlín jistě netřeba příliš dlouze představovat. Není jen hlavním městěm Německa, ale po brexitu nově i největším městem Evropské unie s 3,8 miliony obyvatel. Z historického a politického hlediska jde o bezesporu jedno z nejvýznamnějších měst, jež bylo zejména od konce 19. století svědkem dění bezpočtu klíčových událostí i traumat. Milovníci moderních dějin mohou navštívit bezpočet světoznámých míst, která tuto slavnou, ale někdy i ponurou minulost připomínají.

Současně má však Berlín obrovskou tradici v umění, kultuře i architektuře – zrodil se zde německý expresionismus, je tu bezpočet muzejních institucí na tzv. Muzejním ostrově, slavná promenáda Unter den Linden a mnoho, mnoho dalšího.

Volný čas lze za dobrého počasí trávit třeba také v městském parku na obrovské ploše dnes už nevyužívaného letiště Tempelhof. Nechybí samozřejmě bohatý noční život a kavárenská kultura srovnatelná s tou vídeňskou. Taky si nesmíte zapomenout dát všudypřítomný currywurst, ten je totiž typický právě v Berlíně!

Finančně je Berlín překvapivě dostupnější, než byste si na poměry hlavního města mysleli. Třebaže je to o životním stylu a trochu o štěstí a bez vlastních rezerv se zcela neobejdete, stipendium vám povětšinou pokryje ubytování a část potravin.

STUDENTSKÉ TIPY

O Berlíně

Je to město, kde se pořád něco děje. Zvlášť unikátní je jeho klubová scéna a otevřenost. Berlín sice není nejkrásnější město v porovnání s dalšími evropskými metropolemi, ale jeho atmosféru si zamilujete. 

Pro mě se Berlín stal místem, kam bych se klidně hned přestěhovala. Představuje multikulturní město, které nikdy nespí, ale zároveň na mě nepůsobí tak uspěchaně, jako třeba Praha.

Natálie

Berlín je rušný, ale zároveň velmi vstřícný ke všem lidem všech generací.

Marie

Berlín díky své rozloze a decentralizaci nepůsobí jako jednotné město, spíše jako dvacet menších městeček sešitých horkou jehlou dohromady. Berlín se v posledních třech dekádách snaží co nejvíc přiblížit pověsti, jakou měla německá metropole v meziválečné éře výmarské republiky – volnomyšlenkářské, kosmopolitní město, v němž si každý najde to své, místo, kde vás nebude nikdo odsuzovat, centrum kultury a centrum inovací. 

Berlín skutečně jako město prožívá každý jeho obyvatel jinak kvůli téměř úplné absenci centra. Kromě toho rodilí Berlíňané často říkají, že pokud nedostanete depresi tady, tak už nikde na světě. Berlín má totiž v zimních měsících kvůli takřka chybějícímu geniu loci tendenci vypadat prázdně, odtažitě, skoro až zlověstně. V létě však podobnou úzkost pocítíte i vzhledem k všudypřítomným parkům a pivním zahrádkám jen zřídka. Navíc proto, že město bylo po druhé světové válce vybudováno téměř úplně znova od základů, nedýchá na vás z okolních budou záchvěv starých časů, člověk necítí k místu a jeho historii silné pouto a přepadne ho spíš pocit osamělosti. Německá metropole je skvělá adresa, pokud chcete prožít zábavný víkend s kamarády a pokusit se dostat do legendárního klubu Berghain, s žitím je to ale už poněkud horší. Berlín je město, které dovede být depresivní a špinavé, ale vzápětí vás zase dokáže přijmout takového, jaký jste. Žít tady není jednoduché.

Michael

Proč do Berlína?

 1. Je to blízko, pokud se vám bude stýskat, levně a rychle se dostanete domů

 2. Žijete v německém kulturním okruhu, takže pokud se naučíte slušně tenhle jazyk, využijete to v budoucnu jak v osobní, tak pracovní rovině

 3.  Jejich pivo se dá pít na rozdíl od francouzského a anglického a navíc není extrémně drahé

 4. Je to relativně levná lokalita i na poměry Německa, takže vyjdete s málem a nemusíte se zadlužit

 5.  Na vlastní kůži poznáte, že český vzdělávací systém je lepší než si myslíte

 6. Pokud se vám to povede jako mě, najdete si tam přátele na "celý život" Pokud budete vážně dobří, nabídnou vám možnost tam pokračovat ve studiu - Můžete udělat radost i svým kamarádům, kteří za vámi přijedou na návštěvu - Určite vás to někam posune

Michael

Osobně jsem chtěla hlavně poznat Berlín a Německo kvůli mému zájmu o historii a jazyk. Město i stát ale nabízí nejen (silně zastoupenou) historickou, ale i širokou kulturní nabídku všemožných galerií, které byly fakt super.

 

Marie

STUDENTSKÉ TIPY

O bydlení

Já to měl složité. 1. semestr jsem žil na koleji s ostatními erasmáky, docela daleko od univerzity. 2. semestr jsem si doslova vybrečel kolej, kde nám ale končila smlouva 2 nebo 3 týdny před koncem semestru, tak jsem zase napsal na univerzitu, kde mě zkontaktovali s takovou starou paní, která za pár šupů pronajímala pokoj ve stejné ulici, ale těžko říct, jestli budete mít stejné štěstí. A takových lidí bylo víc. Nikde jsem neplatil víc než 300 eur měsíčně. Dávejte si pozor na kauce, protože jsou vysoké, musí se složit cash a pak, když nevydrhnete pokoj, vám z ní hodně strhnou, takže být vámi, tak se fakt snažím.

Michael

V Německu mi přišlo, že na sdílení pokoje tam nejsou moc zvyklí. Já i většina lidí, které jsem tam znala, bylela ve spolubydlení s tím, že každý měl svůj pokoj. Já bych to rozhodně doporučila, dá vám to jedinečnou zkušenost bydlet s někým, kdo to místo už lépe zná a můžete Berlín poznat i z jiného pohledu, než jenom čistě studentského.

Natálie

Bydlela jsem ve sdíleném bytě, který jsem našla na FB - konkrétně moje ubytování bych doporučila, ale také doporučuji během hledání vždy obezřetnost.

Marie

KAM DÁL?

Studierenden-Service-Center (SSC) Iltisstr. 4 (U-Bahnhof Dahlem Dorf) 14195 Berlin

 

Kontaktní osoba: Nicole Schindler Tel: +49 (0)30 838-70000 E-mail: incoming@fu-berlin.de

 

Univerizta na sociálních sítích

 • YouTube - Black Circle
 • Facebook
 • Twitter
 • Instagram

ZAUJALo TĚ  NĚMECKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina/

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Německo

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

33 000

26

130

1948

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady další adepty:

Univerzita v Padově

Itálie

Padova je královstvím studentů už téměř 800 let a slibuje skvělý Erasmus v krásném a historickém italském městě, bez ruchu a přeplněnosti velkoměst, zato se skvělým zázemím a polohou, která přímo vybízí k poznávání severní Itálie. Vlak vás odsud během chvíle doveze na slunné venetské pláže i do významných kulturních center jako je Bologna, Verona, Ravena nebo Miláno. Bez bicyklu se tu rozhodně neobejdete. Sama univerzita je klenotem města. Působil zde „otec vědy“ Galileo Galilei i svůjdiplom tu také obdržela vůbec první vysokoškolsky vzdělaná žena - Elena Lucrezia Cornaro Piscopia.

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

Univerzita v Montpellier

Francie

Jihofrancouzská univerzita, která už osm století hýbe svým nádherným městem. Místo, kde kralují studenti. Kde vás křivolaké středověké uličky odvedou na moderní široké bulváry. Ale také cenově dostupný Erasmus ve Francii. Místo, kde (dost pravděpodobně) vyjdete se stipendiem, kde se naučíte jazyk – jednoduše z potřeby komunikovat, protože s angličtinou tu většinou nevyjede. Kde nebudete bojovat o životní prostor se statisíci turistů, ale přesto vás město okouzlí svým šarmem a architekturou. Kde je klid, ale ne nuda. To všechno je Montpellier.

Aristotle University of Thessaloniki

Řecko

Zažijte svůj Erasmus v „kolébce civilizace“, s horami na jedné straně, slunečným pobřežím na straně druhé, ve druhém největším městě Řecka, které v sobě elegantně spojuje starověkou historií s moderním duchem a bylo odpradávna na pomezí západní a východní kultury. Aristotelova univerzita v Soluni nabídne příležitost užít si studijní pobyt v atraktivní destinaci za rozumné peníze.

University of Regensburg

Německo

Na univerzitě v Regensburgu si přijdou na své jak německy mluvící studenti, tak studenti, kteří chtějí studovat v angličtině – najdete tu totiž množství kurzů vyučovaných anglicky. Univerzita se může pochlubit moderním kampusem, vzdáleným jen kousek od centra města, tradičně skvělou a cenově dostupnou menzou a pohodovou atmosférou ke studiu. Regensburg je poklidné a krásné německé město s „pouhými“ 170 000 obyvateli, jehož historické centrum se může pochlubit zápisem na seznam významných památek UNESCO. Jeho spletitými uličkami můžete cestovat zpět časem až do středověku.

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
 • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png