Veškeré potřebné informace o studiu ve Finsku, od ubytování přes finance a studentský život najdete ZDE
free berlin
foto: Bernd Wannenmacher, facebook FU Berlin
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: PřF, PedF, FF, PF, FSV. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Pravda, spravedlnost a svoboda. To nejsou jen vznešená slova, ale také motto Svobodné univerzity v Berlíně. A přestože jde o hodnoty, k nimž má směřovat každá společnost, v jejímž popředí je přirozená nezastupitelná role otevřeného vzdělávání, jen pro málokterou univerzitu jsou tato slova tak úzce spjata s historií vzniku. Svobodná univerzita v Berlíně je poměrně mladá – založena byla „teprve“ roku 1948, ovšem za o to bouřlivějších okolností, coby západní protipól své starší sestřičky – Humboldtovy univerzity, jež sotva přečkala trpké období nacismu, byla vystavena tendenční politizaci ze strany sovětských komunistů. Chtě nechtě se tak i univerzita stala jedním ze symbolů a ideových kolbišť studené války. Není bez zajímavosti, že jeden ze slavných projevů tu přednesl i americký prezident Kennedy.

Po sjednocení Německa i obou částí Berlína jsou tyto ideologické rozkoly už minulostí, univerzita však přetrvává coby jedna z nejvýznamnějších německých univerzit zaměřených na primární výzkum. Je také vůdčí institucí v Iniciativě pro excelenci a vysokým procentem zahraničních studentů upevňuje svůj tradiční mezinárodní charakter. V neposlední řadě je také součástí Berlínské univerzitní aliance, která sdružuje hned tři berlínské univerzity a Charité – jednu z největších univerzitních nemocnic v celé Evropě.

Na Svobodné univerzitě lze studovat ve 150 studijních programech, rozdělených mezi na 16 kateder a součástí a vhodná je zejména pro studenty FF, FSV, PF a PŘF.

8.png

vše o univerzitě v 11 minutách:

Vyčerpávající video shrne histori i současnost univerzity, uvidíte v něm kampus i zástupce jednotlivých oborů.

zdroj: University of Helsinki

Univerzita na YouTube

Univerzita v Berlíně má velmi aktivní YouTube kanál, který je ovšem v němčině. Najdete tam však přednášky významných postav univerzity i aktuální informace. 

Bez názvu.png
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je Svobodná univerzita v Berlíně?

Překvapilo mě, jak "nově" univerzita vypadala. Je hodně apolitická, což mě těšilo, má velkou variablitu kurzů, učitelé byli vůči studentům na Erasmu vstřícní. 

Němci nemívají klasické ústní zkoušky (ale zase, já studuju humanitní obor), pokud si dáte (kromě jazyků) ty erasmácké předměty, budou na vás hodní. Doporučuju to zkonzultovat s vyučujícími u nás, aby se vám ty předměty nějak "kryly", ulehčí vám to pak život při studiu tady. V povinné předměty samozřejmě doufat nemůžete, ale povinně volitelné domluvit jdou, stačí vysvětlit vaši situaci. Ale jinak nic složitého, já byl na poměrně velké univerzitě a měl jsem poměrně velké třídy. Hodně se využívá elektronická výuka, budou po vás chtít každý týden četbu (kterou čtěte, jinak vypadáte jak pitomci) a standardem je prezentace (1x za semestr, často ve skupině - neodflákněte to), popř. na konci předmětu esej. Dvakrát jsem snad psal test, na který se naučíte den předem. Nic hrozného, dá se to. Měl jsem možnost si zapsat i nějaké předměty, které toho chtěly víc – vlastní výzkum apod. ale upřímně, mně se nechtělo.

Freie Universität disponuje nádhernou knihovnou a dobře vybavenými učebnami. Dále má mnoho venkovních prostor a malých teras, na kterých je v létě nádherně, včetně terasy jedné moc pěkné kampusové kavárny. Školní menza je pak velice bohatá na výběr jídla, od pudinků a palačinek přes smažené a Currywurst až po vegetariánské jídlo a zdravé saláty.

Jelikož mám v Praze malou katedru, tak byl pro mě v Německu přístup trochu méně osobní, ale naopak jazykové kurzy (nebo aspoň naše učitelka) se snaží o co nejosobnější přístup k jednotlivcům. Výuka mi přišla vždy velmi dobře připravená a organizovaná. Vybavení školy bylo, mám dojem, bohatší, například co se počítačů týče – a škola se také studentům snaží vyjít vstříc a vše technického rázu jim podrobně vysvětlit.

Marie
Michael

O BERLÍNĚ

Berlín jistě netřeba příliš dlouze představovat. Není jen hlavním městěm Německa, ale po brexitu nově i největším městem Evropské unie s 3,8 miliony obyvatel. Z historického a politického hlediska jde o bezesporu jedno z nejvýznamnějších měst, jež bylo zejména od konce 19. století svědkem dění bezpočtu klíčových událostí i traumat. Milovníci moderních dějin mohou navštívit bezpočet světoznámých míst, která tuto slavnou, ale někdy i ponurou minulost připomínají.

Současně má však Berlín obrovskou tradici v umění, kultuře i architektuře – zrodil se zde německý expresionismus, je tu bezpočet muzejních institucí na tzv. Muzejním ostrově, slavná promenáda Unter den Linden a mnoho, mnoho dalšího.

Volný čas lze za dobrého počasí trávit třeba také v městském parku na obrovské ploše dnes už nevyužívaného letiště Tempelhof. Nechybí samozřejmě bohatý noční život a kavárenská kultura srovnatelná s tou vídeňskou. Taky si nesmíte zapomenout dát všudypřítomný currywurst, ten je totiž typický právě v Berlíně!

Finančně je Berlín překvapivě dostupnější, než byste si na poměry hlavního města mysleli. Třebaže je to o životním stylu a trochu o štěstí a bez vlastních rezerv se zcela neobejdete, stipendium vám povětšinou pokryje ubytování a část potravin.

logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Je to město, kde se pořád něco děje. Zvlášť unikátní je jeho klubová scéna a otevřenost. Berlín sice není nejkrásnější město v porovnání s dalšími evropskými metropolemi, ale jeho atmosféru si zamilujete. 

Pro mě se Berlín stal místem, kam bych se klidně hned přestěhovala. Představuje multikulturní město, které nikdy nespí, ale zároveň na mě nepůsobí tak uspěchaně, jako třeba Praha.

Natálie

Berlín je rušný, ale zároveň velmi vstřícný ke všem lidem všech generací.

Marie

Berlín díky své rozloze a decentralizaci nepůsobí jako jednotné město, spíše jako dvacet menších městeček sešitých horkou jehlou dohromady. Berlín se v posledních třech dekádách snaží co nejvíc přiblížit pověsti, jakou měla německá metropole v meziválečné éře výmarské republiky – volnomyšlenkářské, kosmopolitní město, v němž si každý najde to své, místo, kde vás nebude nikdo odsuzovat, centrum kultury a centrum inovací. 

Berlín skutečně jako město prožívá každý jeho obyvatel jinak kvůli téměř úplné absenci centra. Kromě toho rodilí Berlíňané často říkají, že pokud nedostanete depresi tady, tak už nikde na světě. Berlín má totiž v zimních měsících kvůli takřka chybějícímu geniu loci tendenci vypadat prázdně, odtažitě, skoro až zlověstně. V létě však podobnou úzkost pocítíte i vzhledem k všudypřítomným parkům a pivním zahrádkám jen zřídka. Navíc proto, že město bylo po druhé světové válce vybudováno téměř úplně znova od základů, nedýchá na vás z okolních budou záchvěv starých časů, člověk necítí k místu a jeho historii silné pouto a přepadne ho spíš pocit osamělosti. Německá metropole je skvělá adresa, pokud chcete prožít zábavný víkend s kamarády a pokusit se dostat do legendárního klubu Berghain, s žitím je to ale už poněkud horší. Berlín je město, které dovede být depresivní a špinavé, ale vzápětí vás zase dokáže přijmout takového, jaký jste. Žít tady není jednoduché.

Michael

Proč do Berlína?

  1. Je to blízko, pokud se vám bude stýskat, levně a rychle se dostanete domů

  2. Žijete v německém kulturním okruhu, takže pokud se naučíte slušně tenhle jazyk, využijete to v budoucnu jak v osobní, tak pracovní rovině

  3.  Jejich pivo se dá pít na rozdíl od francouzského a anglického a navíc není extrémně drahé

  4. Je to relativně levná lokalita i na poměry Německa, takže vyjdete s málem a nemusíte se zadlužit

  5.  Na vlastní kůži poznáte, že český vzdělávací systém je lepší než si myslíte

  6. Pokud se vám to povede jako mě, najdete si tam přátele na "celý život" Pokud budete vážně dobří, nabídnou vám možnost tam pokračovat ve studiu - Můžete udělat radost i svým kamarádům, kteří za vámi přijedou na návštěvu - Určite vás to někam posune

Michael

Osobně jsem chtěla hlavně poznat Berlín a Německo kvůli mému zájmu o historii a jazyk. Město i stát ale nabízí nejen (silně zastoupenou) historickou, ale i širokou kulturní nabídku všemožných galerií, které byly fakt super.

 

ikonka u profilu uni.png
Marie
logo-ve-zkutem-krouzku-compressor.png

STUDENTSKÉ TIPY

Já to měl složité. 1. semestr jsem žil na koleji s ostatními erasmáky, docela daleko od univerzity. 2. semestr jsem si doslova vybrečel kolej, kde nám ale končila smlouva 2 nebo 3 týdny před koncem semestru, tak jsem zase napsal na univerzitu, kde mě zkontaktovali s takovou starou paní, která za pár šupů pronajímala pokoj ve stejné ulici, ale těžko říct, jestli budete mít stejné štěstí. A takových lidí bylo víc. Nikde jsem neplatil víc než 300 eur měsíčně. Dávejte si pozor na kauce, protože jsou vysoké, musí se složit cash a pak, když nevydrhnete pokoj, vám z ní hodně strhnou, takže být vámi, tak se fakt snažím.

Michael

V Německu mi přišlo, že na sdílení pokoje tam nejsou moc zvyklí. Já i většina lidí, které jsem tam znala, bylela ve spolubydlení s tím, že každý měl svůj pokoj. Já bych to rozhodně doporučila, dá vám to jedinečnou zkušenost bydlet s někým, kdo to místo už lépe zná a můžete Berlín poznat i z jiného pohledu, než jenom čistě studentského.

Natálie

Bydlela jsem ve sdíleném bytě, který jsem našla na FB - konkrétně moje ubytování bych doporučila, ale také doporučuji během hledání vždy obezřetnost.

Marie

KAM DÁL?

Studierenden-Service-Center (SSC) Iltisstr. 4 (U-Bahnhof Dahlem Dorf) 14195 Berlin

 

Kontaktní osoba: Nicole Schindler Tel: +49 (0)30 838-70000 E-mail: incoming@fu-berlin.de

 

Univerizta na sociálních sítích

1.png
2.png
Návrh bez názvu (4).png
3.png

ZAUJALo TĚ  NĚMECKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

1200px-Seal_of_Free_University_of_Berlin

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

němčina/

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Německo

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

33 000

26

130

1948

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Neodpovídá univerzita zcela tvým představám?

Nevadí, máme tady další adepty:

Tallinn University

Estonsko

Univerzita v Tallinnu nabízí moderní kampus, ve kterém naleznete všechny fakulty na jednom místě. Kampus i koleje se navíc leží blízko centra města. Univerzita se nachází na pobřeží baltského moře, pouze 2 hodiny trajektem od finských Helsinek. Estonsko má rozhodně co nabídnout: vodopády, národní parky nebo přes 2000 ostrůvků patřících k zemi. Rovinatá země pak přímo vybízí k pořízení kola, na kterém dojedete všude, a navíc ušetříte za MHD.

více

University of Turku

Finsko

Univerzita v Turku nabízí zážitek z výjimečného finského vzdělávacího systému ', který je obecně považován za jeden z nejlepších na světě. V semestrech neexistuje zkouškové a předměty se zakončují průběžně, vždy po absolvování jednoho uceleného studijního bloku. Ústní zkoušky jsou tu passé a předměty se většinou zakončují napsáním eseje, která podněcuje kreativitu studentů. Centralizovaný kampus za městem nabízí všechno, po čem studentovo srdce touží, včetně kvalitního ubytování, které spolkne jen část stipendia. Nezbytností je samozřejmě skvělá sauna. Turku je 6. největší město Finska. Potěší milovníky mírného léta a poctivé zimy. Na finské poměry je tu však pro našince přece jen tepleji než výše na severu. Studentský život formuje mnoho spolků i sportovních týmů, kam jste srdečně zváni!

více

University of Iceland

Island

Více než století stará univerzita, která se nachází v hlavním městě Islandu, Reykjavíku. Můžete si vybrat z široké škály předmětů, které si můžete nakombinovat dle svého studia. Univerzita nabízí několik jazykových kurzů, kde se můžete naučit základy islandštiny. Škola klade důraz na individuální přístup ke studentům, díky čemuž mají studenti větší prostor pro sebevyjádření. Reykjavík je klidné město s osobitou atmosférou, kde je plno útulných kaváren, stejně tak jako přírodních pramenů, ve kterých se můžete vykoupat.

více

University of Barcelona

Španělsko

Prastará Univerzita v Barceloně byla založena už v roce 1450 a pyšní se krásnými historickými budovami, které však skrývají veskrze moderní zázemí pro studium, včetně bohatě vybavené knihovny. Podle QS žebříčku se jedná o nejlepší univerzitu ve Španělsku, celosvětově pak patří mezi 200 nejlepších vysokých škol. Na přednáškách se setkáte s akademiky světového věhlasu i odborníky z praxe, kteří od vás na oplátku za špičkový výklad budou očekávat aktivní účast na hodinách a průběžnou přípravu. V rámci volnočasových aktivit nabízejí kampusy univerzity sportovní vyžití i lekce jazyků.
Barcelonu jako město není třeba dlouze představovat. Na své si tu přijde každý – milovníci historie a památek sportovci i příznivci kultury a nočního života. Honosí se krásnou městskou pláží ale také dobře fungující městskou dopravou, nebo pravidelnými trhy. Jedná se o živé, pulzující město, kosmopolitní mezinárodní metropoli, ve které jsou lidé z celého světa, avšak přesto si zachovává svoji tvář a nezaměnitelnou identitu. Je to město, ve kterém se pořád něco děje, všude kolem na Vás čeká nekonečné množství zábavy a požitků, lidé jsou milí, příjemní, ochotní a nápomocní. Umí se životem bavit a naplno ho prožívat.

více

Catholic University of Leuven

Belgie

Nejlepší univerzita v Belgii a jedna z nejlepších na světě - to je Katolická univerzita v Lovani, která se nachází asi 30 kilometrů od Bruselu. Škola nabízí velké množství programů v anglickém jazyce, takže zde studuje také velké množství zahraničních studentů, díky čemuž se můžete seznámit s lidmi z celého světa. Lovaň vás dostane také skvělým jídlem a pivem. Můžete zde okusit skvělou čokoládu, belgické hranolky a vafle.

více

University of Oslo

Norsko

Moderně vybavené učebny, vypracovaný systém pro přijíždějící zahraniční studenty, zajímavé kurzy a skvělé bistro, to je univerzita v Oslu. Klasickým přednáškám je v Oslu věnováno méně času a mnohem větší prostor má samostudium ve skvěle vybavených a útulných knihovnách a studovnách. To je výhoda především pro Erasmáky, kteří si mohou flexibilně rozvrhnout svůj čas mezi studium a poznávání norské metropole. Oslo působí přátelsky a je poměrně snadné se v něm zorientovat. Úplně ideální je pro ty, kdo milují přírodu, která je dostupná na každém rohu – od městských parků až po lesy, jezera a vyhlídky. Mimo to ale Oslo nabízí i vše, co od hlavního města očekáváte: obchody všech druhů, muzea, bary, hospody, kavárny a tak dále.

více