Meda

databáze mobility na UK

University of Rijeka

celkové hodnocení

celkové hodnocení univerzity:

celkové hodnocení města:

jak lze vyjít se stipendiem

hodnocení ubytování

5.0
5.0
3.0
3.0

O univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Rijece je univerzitou nadšenou, univerzitou mladou myšlením, univerzitou pro studenty. Studenty se snaží podporovat a rozvíjet. Jedná se v porovnání s českými vysokými školami o univerzitu spíše menší, což se ale jeví jako ohromná výhoda - individuálnější přístup zaručen.

Univerzita je pak moderní, zrekonstruovaná, i když některé fakulty umístěné v různých částech Rijeky se nachází spíše v historičtějších budovách, tak univerzita dělá vše pro to, aby získala pro své studenty nejnovější vybavení. Většina fakult se nachází v jedné části města a cílem fakulty je v této části města do budoucna vybudovat ucelený univerzitní kampus. Blízko se nachází i moderní koleje, které jsou snem pro každého českého studenta, který kdy musel bydlet na kolejích v Praze.
Liší se způsob studia na zahraničí univerzitě? Lišil se v něčem přístup vyučujících a administrativy ke studentům? 
Přístup ke studentům byl naprosto jiný než v ČR - s ničím takovým jsem se nikdy nesetkala. Vyjížděla jsem po 5. ročníku (tj. v rámci prodlouženého studia, za sebou první ze tří státnic) a přístup vyučujících, ale i administrativy byl značně osvěžující. Jakkoli někdy byl klid a pohoda administrativních pracovníků značně frustrující (pakliže na tento přístup nejste zvyklí a vše musíte řešit hned), člověk si rychle a rád zvykl na to, že je zbytečné se stresovat. Přístup vyučujících byl pak naprosto skvělý. Individuální přístup, kterého se nám dostalo díky tomu, že právnická fakulta v Rijece je ve srovnání s tou pražskou malinkatá, byl skvělý. Fakulta má přibližně 500 studentů, "erasmáků" bylo přibližně 20, takže jsme měli hodiny i v 5-6 lidech, což je o něčem úplně jiném.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je naprosto skvělý - je zde velice aktivní skupina ESN, která neustále pořádá různorodé akce, výlety, večírky, ale i dobročinné akce. V rámci volitelných předmětů je možné studovat chorvatštinu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině, přesně si již nevzpomínám, jakou úroveň angličtiny fakulta vyžadovala - nevyžadovali však certifikát, což bylo výhodou.

O městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a (rušné, poklidné, studentské, kosmopolitní...). Co je zde zajímavého k vidění? Jaká byla tvoje oblíbená místa? Svou odpověď prosím zkuste rozvinout.
Rijeka je přístavní město, které má přibližně 120 000 obyvatel a za mě to bylo naprosto ideální - mohla jsem chodit pěšky, což v Praze není úplně proveditelné, když už jsem musela přes celé město, tak to bylo autobusem do půl hodiny všude. A moře kolem dokola. Nejradši jsem běhávala na pláž Kantrida a zpátky na kolej I.G.Kovačiče, šla se projít na molo longo a nebo do nějaké kavárny v centru, protože jestli něco v Rijece je, tak je to dobré kafe na každém kroku a ještě k tomu za pár korun.

O financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bude hodně záležet na tom, jaké bude mít kdo výdaje na živobytí - mě stipendium pokrylo odhadem 70% výdajů s tím, že jsem bydlela na koleji I.G.K (starší kolej blízko právnické fakulty), kde byl nájem nižší než na kolejích v kampusu. Na obědy a večeře jsem chodila do menzy, jelikož to vychází dost výhodně, studenti mají nárok na dotovaná dvě jídla denně. Co se volného času týče, tak jsem byla na několika výletech, takže náklady spojené s tímto, a do restaurací/barů jsem chodila spíše méně, než víc. Co se cen v Chorvatsku týče, ceny v obchodech jsou vyšší než v ČR - na druhou stranu zase může student využívat stravování v menze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuju hned od začátku zkusit menzu, dalo se tam vždy vybrat nebo nakombinovat jídlo, které je zdravé, a jedno jídlo, včetně polévky a nějaké zeleniny k tomu, se dalo koupit za přibližně 23 korun.

O ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytována na koleji I.G.Kovacic, která se nachází kousek od Právnické fakulty - přibližně 15 minut pěšky do kopce. Kolej byla sice starší, ale ve srovnání s kolejemi v Praze zde byl novější nábytek, dostatečně velké stoly. Bylo zde 5 "erasmáckých" pokojů v nejvyšším patře (myslím, že 6.) bez výtahů, takže člověk bude mít ze všeho toho chození do schodů fyzičku. Pokoje jsou po dvou a sprcha je společná pro patro (tj. pouze erasmáky). V areálu je menza, což je super, v přízemí budovy studovna, kam jsem ráda chodila, a kavárna.

Druhá kolej byla kolej blíž areálu kampusu, které byly o něco dražší, ale jedná se o koleje pár roků staré, kde student má takový mini apartmán, tj. pokoj s mini kuchyňkou, samostatná koupelna se záchodem a sdílený balkónek se studentem z vedlejšího apartmánu. Nevýhodou byla nutnost dojíždět na Právnickou fakultu přes celé město, zejména protože autobusy občas jezdily, jak chtěly. Ale byla zde ubytována většina studentů, takže určitě zde byla větší možnost socializace.

O zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rijeka má skvělou polohu pro cestování - navštívila jsem Terst, někteří kamarádi jeli i do Benátek a dále. Byla jsem v Lublani, a procestovala jsem Istrii s tím, že to bylo na podzim, takže jsem si mohla užít turisticky exponovaná a krásná města sama pro sebe a s kamarády. Terst i Lublaň jsou přibližně do 2 hodin z Rijeky, to samé Záhřeb. Síť autobusů je dost hustá a dá se dost dobře cestovat s chorvatskými dopravci. V Chorvatsku jsou všude poměrně dost značné studentské slevy, takže jsme jeli i na Politická jezera, opět na podzim, takže nebyla tak přecpaná.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině, přesně si již nevzpomínám, jakou úroveň angličtiny fakulta vyžadovala - nevyžadovali však certifikát, což bylo výhodou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

fotogalerie

Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžsí pro mě bylo....

Jak studenti hodnotí tuto zprávu?

Niko zatím zprávu nehodnotil, buď první!

Ohodnoť ji ty :

Malé díky udělá hodně!

Děkujeme za Tvůj vzkaz!

Došlo k chybě, vyplnil(a) jsi všechna pole?