Meda

databáze mobility na UK

University of Oslo

celkové hodnocení

celkové hodnocení univerzity:

celkové hodnocení města:

jak lze vyjít se stipendiem

hodnocení ubytování

5.0
5.0
3.0
5.0

O univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Oslo má výborné zázemí a přívětivé pedagogy a další zaměstnance, kteří jsou všichni velmi ochotní pomoci zahraničním studentům. Právnická fakulta sídlí v reprezentativní budově na třídě Karla Johana (hlavní ulice v Oslo, kde se nachází i parlament a královský palác). Během mého studia (školní rok 2019/2020) pak otevřela zbrusu novou budovu nedaleko od té původní, kde je na jednom místě vše, co člověk ke studiu potřebuje: skvěle vybavené učebny, knihovna, menza, místa k odpočinku. Vše v moderním skandinávském designu. Univerzita má navíc velký kampus na Blindern, přístupný všem studentům. Tam se vyučují například kurzy norštiny.
Liší se způsob studia na zahraničí univerzitě? Lišil se v něčem přístup vyučujících a administrativy ke studentům? 
Ano. Semestry začínají i končí o něco dříve než u nás. Podzimní semestr začíná v polovině srpna a končí před Vánoci (včetně zkoušek). Jarní je od konce ledna do konce května (zkouškové je až do června, ale obvykle se dá vše stihnout v květnu). Zkoušky probíhají většinou písemně na počítači ve speciální zkouškové místnosti. Na zkoušku je vždy dostatek času a hodnotí se především pochopení látky a schopnost s ní pracovat, než faktické znalosti (zkoušky jsou často open-book). Častá je též forma eseje, na jejíž zpracování je obvykle 3-5 dnů. Všichni vyučující, které jsem potkal, byli opravdu vstřícní a bylo vidět, že jsou tam pro nás, studenty a chtějí nás něco naučit. Administrativní pracovníci mi vždy velmi rychle ochotně pomohli s čímkoli, včetně doby během první vlny covidu, kdy se dalo komunikovat pouze e-mailem.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje několik studentských spolků, některé provozují i vlastní studentské hospody a kluby. Velmi časté jsou společné výlety do přírody (okolí Oslo, hory). Každý student se může přihlásit na kurzy norštiny v několika úrovních. Kurz je opravdu kvalitní, srovnatelný s jazykovými kurzy, které u nás nabízí top instituce jako je Goethe Institut. Fakulta humanitních studií nabízí přehledový kurz o norské kultuře, politice a dalších reáliích.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studoval jsem v angličtině. Certifikát potřeba žádný není, ale doporučuje se B2 a výše, což mohu potvrdit.

O městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a (rušné, poklidné, studentské, kosmopolitní...). Co je zde zajímavého k vidění? Jaká byla tvoje oblíbená místa? Svou odpověď prosím zkuste rozvinout.
Město je přibližně poloviční oproti Praze. Je plné zeleně a obklopeno je lesy s krásnými jezery (většina konečných stanic metra je na kraji lesa). Je poměrně klidné, ale studentů zde žije také docela dost. Zároveň je zde vše, co by člověk od hlavního města čekal: divadla, opera, muzea, parky. Město nabízí hodně příležitostí ke sportování. Všude se dá běhat, jezdit na kole, v zimě lyžovat, bruslit. Všude se dá dostat poměrně rychle: Například z kolejí Kringsjå, které jsou na kraji města u krásného jezera Songsvann se nadzemkou dojede k právnické fakultě za 15 minut.
Mé oblíbené místa byly lesy kdekoli kolem Oslo a plovoucí sauna v Oslofjordu s výhledem na známou budovu opery.

O financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Norsko je dost drahá země. Stipendium mi pokrylo cca 60% výdajů. Výhoda je, že zahraniční studenti mají garantované ubytování na koleji, které vyjde jednoznačně nejlevněji (samostatný pokoj se sdílenou kuchyní a koupelnou cca 3600 NOK, tj. 360 euro).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V supermarketech jsou běžné levnější potraviny typu Clever, které nejsou zas tak drahé a jsou i poměrně kvalitní. Skvělou a levnou zeleninu, ovoce a další blízkovýchodní potraviny mají na trzích na zastávce metra Grønland. A Norsko je ráj pro dumpster diving.

O ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byl jsem na koleji a rozhodně bych to doporučil. Jednak vyjde nejlevněji (a zahraniční studenti ho mají garantované), a pak je to nejlepší možnost, jak rychle potkat další studenty a udělat si kamarády.

O zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, jezdil jsem hodně do hor, ty jsou v Norsku krásné všude. Nádherná je jízda vlakem z Oslo do Bergenu, od moře k moři přes náhorní plošinu Hardangervidda, velký zážitek. Také se dá poměrně jednoduše jet vlakem/autobusem do Švédska, já byl ve Stockholmu a bylo to fajn. Hodně studentů létá na pozorování polární záře do Tromsø či jiných severních měst, já tam nebyl, nerad létám víc, než je třeba :)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studoval jsem v angličtině. Certifikát potřeba žádný není, ale doporučuje se B2 a výše, což mohu potvrdit.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Norsku je studium na vysoké úrovni, opravdu se něco naučíte a bude vás to bavit. Největší tahák je ale asi norská příroda, která je fantasticky krásná a pokud nejste vyloženě letní plážový typ, tak vás dostane!

fotogalerie

Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Skialpové vybavení.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nevím.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem se tam cítil opravdu dobře.
Nejtěžsí pro mě bylo....
Odjet zpátky domů :)

Jak studenti hodnotí tuto zprávu?

Niko zatím zprávu nehodnotil, buď první!

Ohodnoť ji ty :

Malé díky udělá hodně!

Děkujeme za Tvůj vzkaz!

Došlo k chybě, vyplnil(a) jsi všechna pole?