Meda

databáze mobility na UK

University of Iceland

celkové hodnocení

celkové hodnocení univerzity:

celkové hodnocení města:

jak lze vyjít se stipendiem

hodnocení ubytování

5.0
5.0
3.0

O univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velice příjemné prostředí. Milý a vstřícný přístup zaměstnanců i profesorů. Kampus je veliký, takže zpočátku jsem bloudila, ale člověk se postupně zorientuje. Převážná většina budov a interiérů je nových či se rekonstruují. Součástí kampusu je kavárna, bistro a knihkupectví, kde si člověk může nakoupit knihy a učebnice. V suterénu se pak nachází studentský bar, kde jsou příznivější ceny. Koná se tam spousta akcí či třeba promítání filmů. Celkově se mi celý areál moc líbil, součástí je knihovna i fitness centrum, navíc je škola cca 10 minut chůze od centra města.
Liší se způsob studia na zahraničí univerzitě? Lišil se v něčem přístup vyučujících a administrativy ke studentům? 
Způsob studia mi připadal podobný jako u nás. Takhle zpětně vidím, že jsme dostávali více domácích úkolů, průběžně psali krátké eseje či úvahy, zpracovávali projekty ve skupinkách a v hodinách byl větší prostor pro diskuze - ale asi záleží, které předměty si člověk zvolí. Výraznější rozdíly jsem viděla ve výuce jazyků - během jednoho semestru jsme zvládli projít daleko víc učiva, než u nás (myslím ČR ne konkrétně Karlovu univerzitu) bývá zvykem.
Jinak jsem se na univerzitě cítila skoro jako doma. :)
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Ano, nějaké studentské spolky tam určitě fungují, ale víc konkrétnějších informací nemám (vím jen o pěveckém sboru). S přihláškou mi byl nabídnut program Buddies, kdy nás - zahraniční "erasmáky" - rozdělili do skupinek a jeden či dva místní studenti nás seznámili s okolím a byli nám po celou dobu pobytu k dispozici.
Volitelné předměty byly k dispozici. Na univerzitě se vyučují základy islandštiny - za mě určitě super zkušenost, islandština je zajímavý, ale velice těžký jazyk. Díky tomuto předmětu jsem rozuměla alespoň základním frázím, dokázala přečíst etikety apod. Také jsem měla zapsaný předmět The Icelandic Culture, který rozhodně doporučuju. V rámci předmětu jsme četli islandské ságy, navštívili galerie a muzea a měli exkurzi po městě.
Volnočasové aktivity byly poněkud omezené, kvůli covidové situaci, ale věřím, že za normálních okolností se pořádá spousta akcí - když ne oficiálních, tak určitě z iniciativy studentů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Studovala jsem v angličtině, nemám žádný jazykový certifikát, pouze maturitu z AJ. S komunikací jsem neměla problém, navíc byli všichni moc milí a vstřícní. S islandštinou jsem se v hodinách pravidelně setkávala na základech islandštiny.

O městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a (rušné, poklidné, studentské, kosmopolitní...). Co je zde zajímavého k vidění? Jaká byla tvoje oblíbená místa? Svou odpověď prosím zkuste rozvinout.
I když je Reykjavík hlavní město, tak má poklidnou a komornější atmosféru - dost často člověk potkává známé tváře, když vyrazí na procházku. I přesto se ve městě pořádá spousta kulturních akcí, je tam spousta příjemných kaváren a zelené parky. Kolem města vede cyklostezka, což je fajn - ať už jen na procházku, nebo pro běh či cyklistiku.
Cca hodinu od města je hora (Mt. Esja) z které je překrásný rozhled, dá se k ní dojet MHD, je to fajn místo na celodenní výšlap. Navíc, kolem Reykjavíku je v dosahu spousta zajímavých přírodních památek, vyplatí se proto půjčit si auto a vyrazit s kamarády na výlet.
Přímo ve městě jsem ráda navštěvovala pražírnu a kavárnu Reykjavík Roasters a pravidelně chodila na nejlepší skořicové šneky do Braud&Co!

O financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi hodně pomohlo, ale i tak není Island zrovna levné místo pro život. Za nájem jsem platila cca 700 euro měsíčně (ceny nájmů se pohybují od 400 do 800 euro, záleží jak daleko jste od centra, jestli máte spolubydlící, nebo bydlíte na koleji apod.). Jídlo je také o něco dražší než u nás - obzvlášť v restauracích, pro představu, capuccino v kavárně vyjde na 120CZK, dvojka vína na 150CZK, streetfood 150-300CZK, mléko 30CZK, máslo 100CZK apod.
Rozhodně je tedy dobré mít něco našetřeno, ale na druhou stranu... z financí a rozpočtu jsem měla z počátku obavy, ale nakonec to nebylo tak strašné, zvládla jsem procestovat téměř celý ostrov a hlady jsem taky netrpěla. :)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 

O ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?

O zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studovala jsem v angličtině, nemám žádný jazykový certifikát, pouze maturitu z AJ. S komunikací jsem neměla problém, navíc byli všichni moc milí a vstřícní. S islandštinou jsem se v hodinách pravidelně setkávala na základech islandštiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

fotogalerie

Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžsí pro mě bylo....

Jak studenti hodnotí tuto zprávu?

Niko zatím zprávu nehodnotil, buď první!

Ohodnoť ji ty :

Malé díky udělá hodně!

Děkujeme za Tvůj vzkaz!

Došlo k chybě, vyplnil(a) jsi všechna pole?