Meda

databáze mobility na UK

Tel Aviv University

celkové hodnocení

celkové hodnocení univerzity:

celkové hodnocení města:

jak lze vyjít se stipendiem

hodnocení ubytování

5.0
5.0
2.0

O univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě napadne naprosto skvělé přijetí adoptivní univerzity. Od prvního dne byly pořádány akce, výlety, party atd. pro přijíždějící studenty. Nevztahovala se to jen k začátku semestru, ale různé akce byly pořádány napříč celým semestrem. Jako další se mi vybaví skvělý kampus, který s mnohém následuje americké univerzity (koncentrace všech fakult a kolejí na jednom místě, kavárny knihovny, vše co si dokáže představit). Po přednášce či semináře si skočíte na pláž, co víc si přát :-). Slunce je zaručeno téměř 365 dní v roce.
Liší se způsob studia na zahraničí univerzitě? Lišil se v něčem přístup vyučujících a administrativy ke studentům? 
Přístup učitelů i administrativních pracovníků je velmi Friedly, není tak oficiální jako u nás. Berou vás víc jako kolegu než studenta. Organizace semestru je dost podobná jako u nás, nároky na studenty mi však přišli na TAU výrazně nižší než u nás. Zkoušení je výhradně písemnou formou, často si také můžete vybrat na jaké otázky budete odpovídat. Máte např. 5 otázek, ale můžete si vybrat na které 3 nich odpovíte.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je naprosto skvělý, univerzita neustále pořádá nějaké akce nejen školní, ale i kulturní výlety, akce spojené s židovskými svátky atd., sportovní akce. Záleží co vás zajímá, každý si určitě najde to své.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já jsem studovala v angličtině, jako všichni mezinárodní studenti. Je to trochu škoda, není úplně normální mít např. seminář se studenty, kteří studují v hebrejštině, tudíž je pak v tomhle ohledu trochu těžší poznat izraelské spolužáky. Každopádně TAU nabízí např. intenzivní kurzy hebrejštiny a arabštiny pro začátečníky, což velmi doporučuju. Je to sice placené, ale lepší deal nikde nedostane.

O městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a (rušné, poklidné, studentské, kosmopolitní...). Co je zde zajímavého k vidění? Jaká byla tvoje oblíbená místa? Svou odpověď prosím zkuste rozvinout.
Tel Aviv je jedno z nejlepších míst na světě, a to nepřeháním :-), ne nadarmo se mu říká New York Blízkého východu. Bohužel tomu i odpovídá cost of living. Připravte se tedy na to, že budeme muset sáhnout hluboko do svých úspor, ale stojí to za to. Je to neuvěřitelně kosmopolitní město, kde každý den zažijete něco nového. Ochutnáte tu nejlepší jídla svého života, potkáte spoustu zajímavých lidí z celého světa, připravte se na to, že se vás na každém roku každý bude ptát, proč jste zrovna přijeli do Izraele a co tam děláte. Small talk na ulici/v autobuse atd. je velice běžný, Izraelci jsou však nesmírně přátelští. To samé platí i o Palestincích na Západním břehu. Neváhejte se tedy vydat i tam!

O financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bohužel se stipendiem se vyjít absolutně nedá. Jak sem již naznačila výše, Tel Aviv je jedno z nejdražších měst na světě. Ve zbytku Izraele to není o tolik lepší. Z fondu mobility jsem dostala 60 000 Kč, což vám pokryje max. nájem pokoje na semestr. Je tedy nutné mít určitě nějaký dodatečný funding. Min. alespoň jednou tolik (semestr je tam od října do začátku ledna, počítám tedy cca 3-3,5 měsíce). Obecně je tam draho i v supermarketech, o restauracích a barech nemluvě.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Dobrý je hned ze začátku si pořídit studentkou kartu na MHD, ve škole vám vystaví potvrzení a potom jezdíte za 50 %. Na jejich rav kav kartu si dobíjíte peníze. Výhodou téhle karty je, že platí po celý zemi a můžete tak slevu využívat i na vlaky atd. Určitě se vyplatí nakupovat ve větších supermarketech, který jsou však většinou na okraji. V centru jsou spíš malý obchody AMPM, který jsou otevřený nonstop, ale často jsou dražší. Co se jinak týká jídla, dobrý je taky nakupovat zeleninu/ovoce atd. na Shuk haCarmel, kde je to často levnější než v supermarketu a taky lepší kvality. Ušetřit taky můžete, když si dáte falafel apod. streetfood. Nejlepší je na Kings Goerge, na který se stojí fronty.
Ohledně ubytování se vyplatí hledat pokoje spíš na jihu města (Florentin, Jaffa apod.), univerzita je však na severu města, připravte se pak na 30- 45 minut jízdu busem. Sever města je obecně výrazně dražší co se týká nájmu. Jsou tam spíš rezidenční oblasti. Alternativou jsou kolej, který jsou přímo naproti univerzitě. Osobně bych doporučila spíš spolubydlení, většina akcí/parties atd. se stejně koná v centru, na pivo s kamarády se spíš taky sejdete někde v centru :-) a obecně na pláž je to taky blíž. Berte v potaz i to, že o shabbatu nejezdí mhd, pokud nemáte např. kolo tak je pak složitější se dostat do centra o víkendu. Alternativou jsou taxíky, ale jsou celkem drahé.

O ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?

O zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já jsem studovala v angličtině, jako všichni mezinárodní studenti. Je to trochu škoda, není úplně normální mít např. seminář se studenty, kteří studují v hebrejštině, tudíž je pak v tomhle ohledu trochu těžší poznat izraelské spolužáky. Každopádně TAU nabízí např. intenzivní kurzy hebrejštiny a arabštiny pro začátečníky, což velmi doporučuju. Je to sice placené, ale lepší deal nikde nedostane.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

fotogalerie

Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžsí pro mě bylo....

Jak studenti hodnotí tuto zprávu?

Niko zatím zprávu nehodnotil, buď první!

Ohodnoť ji ty :

Malé díky udělá hodně!

Děkujeme za Tvůj vzkaz!

Došlo k chybě, vyplnil(a) jsi všechna pole?