Meda

databáze mobility na UK

Semmelweis university

celkové hodnocení

celkové hodnocení univerzity:

celkové hodnocení města:

jak lze vyjít se stipendiem

hodnocení ubytování

3.0
4.0
4.0
4.0

O univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semmelweis University je jednou z mnoha univerzit nacházejících se v Budapešti. Zabývá se vzděláváním v oborech jako je medicína, farmacie, zubní lékařství. Trošku za centrem téměř na konečné metra se nachází budova fakulty, ale pro starší ročníky se již nevyužívá, tedy se se hlavně medicíny týče. Výuka probíhá na jednotlivých klinikách v různých částech Budapešti. Ať už v historických posluchárnách, nebo pro jednotlivé studijní skupiny v knihovnách či seminárních místnostech.
Ačkoli takto se univerzita může jevit jako jedna z menších, opak je pravdou. Ke studiu je každý rok přijímáno hodně studentů, kor když mají tři studíjní curricula! Maďarské, německé a anglické.
Liší se způsob studia na zahraničí univerzitě? Lišil se v něčem přístup vyučujících a administrativy ke studentům? 
Zásadní rozdíl - semestr začíná dřív. Tudíž je potřeba počítat s kratšími letními prázdninami, nebo téměř žádným zimním zkouškovým před odjezdem. Jinak těžko říct, mne se týkalo ještě staré curriculum, do nového se mi nepodařilo nakouknout. Staré fungovalo podobně jako u nás, akorát s tou výjimkou, že všechny zkoušky musely být až ve zkouškovém období. Co jsem slyšela o novém curriculu, tak tam to běží lépe, každý kurz/předmět je hned následován zkouškou. Akorát je to větší zábava v tom, že takto postavený rozvrh nemá oficiálně žádné zkouškové (a tedy i prázdniny) v průběhu roku, vždycky jen pár dní volno. Ale třeba to vylepšili, už jsou to dva roky....
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Přímo na univerzitě je určitě jeden spolek, jméno si ale již nepamatuji. Bohužel, pro mne a další příchozí až na jarní semestr moc nefungoval, stejně jako jakákoliv organizace, abychom se s ostatními studenty přijíždějícími na Erasmus či místními potkali. Nakonec to pro nás skončilo tak, že jsme vytvořili skupinu na whatsApp a postupně podle emailů pro všechny incoming students se nějak zkontaktovali. Ale prý to pro příchozí na zimní semestr funguje moc hezky!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
studovala jsem v angličtině, podmínka je B2 level

O městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a (rušné, poklidné, studentské, kosmopolitní...). Co je zde zajímavého k vidění? Jaká byla tvoje oblíbená místa? Svou odpověď prosím zkuste rozvinout.
Budapešť je krásné město, velmi často srovnávané s Prahou, tak se na tuhle otázku připravte. Za mne si ve městě najde své každý - mnoho sportovního vyžití, relax v lázních, hromada party a dalších akcí (nejvíce přes Erasmus life Budapest organizaci), mnoho památek a zajímavých muzeí... A velký trdelník. Ale doporučuju se nehádat, jestli pochází z Česka či Maďarska!

O financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Hodně záleží na tom, jak se Vám podaří najít ubytování. Já měla cenově šťastnou ruku, stipendium mi pokrylo ubytování a ještě mi něco malinko zbylo. Měla jsem vlastní pokoj ve sdíleném bytě. Na druhou stranu, možná sdílet byt s dalšími Erasmus studenty má větší kouzlo. Ale nestěžuji si, i tak jsem měla moc fajn spolubydlící.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně studentské slevy na dopravu, hromadnou i po Maďarsku. Zhruba stejně jak u nás. Budapešť je cenově dost srovnatelná s naší zemí, asi speciální tip nemám.

O ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
bydlela jsem ve sdíleném bytě, měla jsem vlastní pokoj. Já bych neměnila, ale určitě se dá ušetřit, když víte o někom, kdo jede na stejný semestr s Vámi - můžete sdílet pokoj na koleji... Záleží, jaké jsou Vaše preference. A doporučuji se podívat, kde se koná většina výuky a kde je centrum, ať to nikam nemáte daleko!

O zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě stojí za to podívat se do okolních měst v Maďarsku, vyrazit na Balaton. A třeba i nějaký tradiční festival - já byla na Busojárás v Moháči a mělo své kouzlo! A z okolních států určitě doporučuju Slovinsko - Lublaň, jezero Bled a Bohinj... Vypadá krásně i s troškou sněhu či v létě se zelenými kopci.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
studovala jsem v angličtině, podmínka je B2 level

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Skvělá kombinace pro všechny, kteří nechtějí na Erasmu přijít o veškeré jmění, užít si zábavu, najít nové kamarády a poznat aspoň trochu novou kulturu!

fotogalerie

Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Dobrou náladu, dobrodružného ducha a ochotu poznávat nové lidi. A rozhodně plavky! Kdo nebyl v lázních v Budapešti, tak jakoby tam vůbec nebyl!
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejjednodušší komunikace s Erasmus kanceláří z Budapešti je personálně na místě a že se tak dá pak zařídit i to, co vlastně po emailech nešlo. Tohle vědět, tak nepřekopu zimní semestr tady třikrát i v jeho průběhu...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsem musela kvůli covidu velmi záhy se vrátit do vlasti všechna ta energie investovaná do příprav se mi nestihla vrátit....
Nejtěžsí pro mě bylo....
Komunikace s Erasmovou kanceláří v Budapešti. Není to jednoduché, Maďaři některé věci tolik nehrotí. A někdy neumí ani pořádně přečíst email.

Jak studenti hodnotí tuto zprávu?

Niko zatím zprávu nehodnotil, buď první!

Ohodnoť ji ty :

Malé díky udělá hodně!

Děkujeme za Tvůj vzkaz!

Došlo k chybě, vyplnil(a) jsi všechna pole?