Meda

databáze mobility na UK

McGill University

celkové hodnocení

celkové hodnocení univerzity:

celkové hodnocení města:

jak lze vyjít se stipendiem

hodnocení ubytování

5.0
5.0
4.0
4.0

O univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
První, co mě napadne, je rozhodně nádherný historický kampus v samotném srdci Montrealu. McGill University je jednoznačně výjimečná svou přátelskou atmosférou, jež je specifická zejména díky studentům, kteří pocházejí ze všech koutů světa. Budova právnické fakulty, stejně jako ostatní univerzitní budovy jsou zvenčí historické, avšak zevnitř nové a vybaveny moderním příslušenstvím.
Liší se způsob studia na zahraničí univerzitě? Lišil se v něčem přístup vyučujících a administrativy ke studentům? 
Jak způsob studia, tak přístup učitelů a univerzity obecně vůči studentům se dle mého nedá s Univerzitou Karlovou vůbec srovnávat, a to bohužel v negativním smyslu pro naší alma mater. Co se týče způsobu studia, tak jsou zkoušky výlučně písemné, přičemž se klade důraz na aktivitu během semestru, skupinové projekty atd. Náročnost těchto zkoušek je velmi nízká, jelikož studenty McGill není třeba strašit neúspěchem u zkoušky pro to, aby se poctivě učili a plnili své povinnosti. Zkoušky jsou tedy spíše takovou možností pro studenta dostat feedback ohledně toho, kolik se toho za semestr naučil. Co se týče vztahu univerzity a studentů, tak ten je velmi blízký. To v praxi znamená, že se univerzita o studenty skutečně stará, tzn. každý týden studentovi na email chodí několik emailů ohledně nabídek stáží, workshopů, zahraničních nabídkách a rovněž o duševním zdraví.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velmi živý, na jednotlivých fakultách působí desítky spolků a zájmových skupiny. Např. na právnické fakultě existují spolky, které se zaměřují na jednotlivá právní odvětví či pododvětví. Volitelných předmětů týkajících se kultury, jazyků atp. je na univerzitě i právnické fakultě nespočet.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Montreal a stejně tak studium na McGill University je specifický tím, že je bilingvní. Studium tedy probíhá jak v angličtině, tak francouzštině - student si může vybrat, zda chce ten který předmět studovat v angličtině anebo francouzštině, přičemž je v tomto ohledu dána volnost i co do jazyka, ve kterém student píše eseje, resp. zkoušky. Domnívám se, že lze studium na McGill University zvládnout i s jazykovou úrovní B2.

O městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a (rušné, poklidné, studentské, kosmopolitní...). Co je zde zajímavého k vidění? Jaká byla tvoje oblíbená místa? Svou odpověď prosím zkuste rozvinout.
Montreal se mi velmi líbil, a to zejména pro to, že jde o jakýsi mix mezi městem amerického typu s mrakodrapy a městem evropského typu s historickými budovami. Montreal má navíc nespočet nádherných parků a člověk se navzdory ruchu města a vysokých kancelářských budov cítí jaksi obklopen přírodou. Ta není v případě Kanady nikdy příliš daleko.

O financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jednou z dalších výhod studia na McGill University, resp. v Montrealu obecně, je finanční dostupnost, a to zejména v porovnání s ostatními kanadskými nebo americkými městy. Se stipendiem lze dle mého názoru vyjít, ale pouze za předpokladu, že si člověk vaří a zůstane po dobu pobytu celou dobu v Montrealu. Pakliže chce ovšem člověk poznat zemi a využít ostatních možností, musí si sáhnout hlouběji do kapsy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nejlepší radou, jak ušetřit, je rozhodně najít si ubytování po vlastní ose, tedy nevyužívat nabídky kolejního ubytování, které se pohybuje okolo 22 tisíc Kč/měsíc. Není totiž složité najít ubytování za polovinu této ceny.

O ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Osobně jsem využil ubytování skrze Airbnb, a to zejména pro jednoduchost jeho sjednání. Člověk v podstatě klikne, zaplatí a bydlí. Člověk v tomto případě musí ovšem počítat s tím, že si trochu připlatí. Mně osobně vyšlo ubytování na cca 13500 Kč, přičemž se dá najít ubytování i za cca 9000-10000 Kč.

O zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Montreal a stejně tak studium na McGill University je specifický tím, že je bilingvní. Studium tedy probíhá jak v angličtině, tak francouzštině - student si může vybrat, zda chce ten který předmět studovat v angličtině anebo francouzštině, přičemž je v tomto ohledu dána volnost i co do jazyka, ve kterém student píše eseje, resp. zkoušky. Domnívám se, že lze studium na McGill University zvládnout i s jazykovou úrovní B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?

fotogalerie

Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Girl with Leather Backpack
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžsí pro mě bylo....

Jak studenti hodnotí tuto zprávu?

Niko zatím zprávu nehodnotil, buď první!

Ohodnoť ji ty :

Malé díky udělá hodně!

Děkujeme za Tvůj vzkaz!

Došlo k chybě, vyplnil(a) jsi všechna pole?