top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Knotková

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Knotková

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Humanistic Studies

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita byla velmi malá, studuje zde jen pár set studentů a zahraničních studentů na erasmu nás bylo dohromady jen 5. Škola tak má unikátní rodinnou atmosféru, vyučující si vás pamatují, někteří s námi dokonce chodili po přednášce na pivo
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je rozdělený na dvě části a v každé studujte jiné předměty. Pokud zůstáváte jeden semestr, čekají vás tedy vlastně dvě zkouškové období. Každý předmět je za 7,5 kreditu, většinou jsou zakončeny závěrečnou prací a ne zkouškou. Všichni vyučující byli velmi vstřícní a ochotní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Určitá forma spolků na univerzitě sice je, ovšem ne v angličtině, což je škoda. Stejně tak univerzita nepořádá program pro zahraniční studenty. Máte ale možnost účastnit se všech akcí, které pořádá Utrecht Univerzity (největší univerzita v Utrechtu) nebo se můžete stát členem Erasmus Student Network, která je v Utrechtu velmi aktivní
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Téměř všichni umí velmi dobře anglicky a vysoká úroveň angličtiny se očekává i od vás. Univerzita vyžadovala potvrzení před odjezdem, že student má úroveň angličtiny minimálně B2
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Utrecht je za mě nejkrásnější město v Nizozemsku - hezčí než Amsterdam, ale bez davů turistů. Všude se samozřejmě dopravíte na kole, celé centrum města působí jako z pohádky a univerzita je přímo uprostřed města, hned vedle Dómu, což je hlavní dominanta Utrechtu. Skrz celé město se samozřejmě vine síť vodních kanálů, vedle kterých za hezkého počasí vysedávají lidé buď v jedné z mnoha kaváren a restaurací, nebo klidně jen tak. Vzhledem k jeho poloze je město také ideální pro podnikání výletů do všech koutů Nizozemska i za jeho hranice, například do Bruselu se za pár korun dostanete do tří hodin autobusem.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium pokrylo jen ubytování, bez dalších financí se neobejdete. Cenově je Nizozemsko dražší než Česko, ale pokud si pořídíte kolo, ušetříte hodně peněz za dopravu. MHD je jinak dost drahá a i meziměstské vlaky bohužel vyjdou na hodně peněz.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V Nizozemsku je naštěstí Lidl, který je určitě jeden z levnějších supermarketů, poměrně dobré ceny jsou také v Jumbu. Kupte si kolo a když to půjde, dopravujte se tak.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
S ubytováním je v Nizozemsku obrovský problém, univerzita nenabízí žádné koleje a obecně Nizozemsko zažívá housing crisis a sehnat bydlení je extrémně složité pro každého, obzvlášť pro zahraniční studenty - bohužel je trh s bydlením k zahraničním studentům v Nizozemsku poměrně diskriminační. Já jsem sehnala ubytování až na místě po rozhození sítí po celé univerzitě, určitě poproste vaše erasmus koordinátory dopředu, aby se poptávali studentů, vyučujících i známých po možnostech bydlení.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
cestovala jsem především po Nizozemsku, které je plné nádherných míst. Kromě velkých měst jako Amsterdam, den Haag nebo Rotterdam, určitě doporučuji podívat se i do menších měst - v blízkosti Utrechtu najdete například Amersfoort, který určitě za návštěvu stojí.

Udělala jsem si během pobytu v Nizozemsku také výlet do Bruselu, což určitě všem doporučuji.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Téměř všichni umí velmi dobře anglicky a vysoká úroveň angličtiny se očekává i od vás. Univerzita vyžadovala potvrzení před odjezdem, že student má úroveň angličtiny minimálně B2

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Utrecht je v porovnání s jinými městy Nizozemska poměrně neznámý, ale na mě udělal obrovský dojem. Je to jedno z nejkrásnějších měst, které jsem kdy měla tu možnost vidět a žít tu, i když jen pár měsíců, byl skvělý zážitek. Univerzita je ojedinělá svou velikostí a je neskutečně otevřená všem a inkluzivní. Akademicky je škola poměrně náročná - rozhodně od tohoto studia nečekejte kredity zadarmo. Ale studium na této škole vás určitě posune jak v daných oborech, tak v angličtině.

Pokud nad studiem v zahraničí uvažujete, určitě zvažte Utrecht a University of Humanistic studies - trable s bydlením pro vás sice budou před odjezdem stresující, ale věřte mi, že to za to stojí!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nepromokavou bundu s kapucí a nepromokavé rukavice - na kolo nutnost!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
najít bydlení na místě nebude o moc snažší než hledat na dálku
Nejvíc mě překvapilo, že...
Kola jsou nadřazená i chodcům a auta jsou úplně vespod pomyslného žebříčku v dopravě
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
najít bydlení, skloubit studium s prací na dálku

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Humanistic Studies

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page