foto: Canva
foto: UCD

Na tuto univerzitu mohou aktuálně vyrazit studenti: FF (katedra psychologie, ústav germánských studií, ústav východoevropských studií), ,FSV, FTVS, MFF a PedF. Další informace získáte na svých fakultách

O UNIVERZITĚ 

Univerzita Jyväskylä (nebo také JYU, pokud se chcete vyhnout tomu obtížně vyslovitelnému slovíčku) je skutečně pozoruhodnou institucí. Zaujme nejen skutečně skvělými recenzemi od vyjíždějících studentů, ale také poklidnou atmosférou ryze studentského města, citlivým zasazením kampusů do okolní přírody a světově významným designem svých prostor.

 

JYU píše svou historii už od roku 1863 kdy se zde pro skupinku pouhých 43 studentů otevřel seminář pro učitele finštiny, vysoká škola tu byla oficiálně založena roku 1934 a dlouhou dobu, konkrétně až do roku 1958, byla zaměřena pouze na pedagogiku, má tedy v této oblasti opravdu bohatou tradici. Nese rozhodně svůj nemalý podíl na vývoji a neustálém zdokonalování finského školského systému, který bývá často označován ze nejlepší na světě. Pokud studujete Pedagogickou fakultu nebo Fakultu tělesné výchovy a sportu, je to pravděpodobně jedno z nejzajímavějších míst, kam vyrazit na Erasmus.

 

V polovině 20. století se univerzita začala rozrůstat i o další fakulty, a tak dnes ráda přivítá i studenty z mnoha dalších odvětví – můžete studovat celkem na šesti fakultách:

 

Fakultě pedagogiky a psychologie,

Fakultě humanitních a společenských věd,

Fakultě informatiky a technologie,

Fakultě matematiky a přírodních věd,

Fakultě sportu a zdravotních věd,

a na univerzitní škole bussinesu a ekonomiky.

 

Seznamte se s univerzitou v krátkém videu

zdroj: University of Helsinki

Univerzita a YouTube

Univerzita v Jyväskylä má kanál v angličtině, který si rozhodně stojí za to prohlédnoutDoporučujeme ale mrknout také na vlogující zahraniční studentku JYU která vystupuje pod přezdívkou hazalophyV jejích videích najdete spoustu záběrů univerzity, kolejí, města i výletů a samozřejmě i nějaké ty tipy a doporučení.  O studentském životě ve Finsku - cenách, možnostech ubytování a dalších užitečných věcech vás poučí OliverR, jehož kanál se přímo zaměřuje na praktické tipy a obsahuje i četné odkazy na další zdroje informací

STUDENTSKÉ TIPY

Jaká je univerzita 

University of Jyväskylä byla tou nejlepší volbou. Škola disponuje perfektně vybavenými učebnami, v průběhu studia jsem také měla možnost absolvovat několik praxí v institucích (mateřské školy), se kterými univerzita spolupracuje. Praxe člověka naučí nejvíce, proto oceňuji že i nám (erasmákům), dali příležitost nahlédnout do míst, kde rozdíly vidíme nejvíce (porovnání české a finské mateřské školy). Každá budova školy nabízí jídelnu, kde vaří opravdu výborně za velmi dobré ceny, moc doporučuji! Knihovna byla další perfektní místo, nejen že byla esteticky příjemná, ale nabízela i velké množství odborných titulů. Co se týče města Jyväskylä, tak je naprosto perfektní. Jezera, lesy, cyklostezky, sjezdovka, pěkné centrum (obchody, restaurace, bary), nemám absolutně co vytknout.

Přístup ke studentům ve Finsku byl velmi vstřícný a otevřený. Učitelé se hodně zajímali o náš vlastní názor, chtěli abychom argumentovali, abychom se dělili o své zkušenosti. Výuka je hodně založená na diskuzích, což mi v u nás někdy poměrně chybí. Vybavení školy bylo naprosto perfektní! Třídy nabízely moderní technologie, učebny týkající se výtvarné nebo hudební výchovy nabízely velké množství didaktických pomůcek. Ovšem nejvíce mě překvapila sauna, která se nacházela v budově školy a byla zdarma pro všechny studenty! Když jsem měla například mezi přednáškami hodinovou pauzu, byla sauna jasnou volbou!

Kateřina

O městě

Jyväskylä patří mezi menší města – má asi 150 000 obyvatel a leží v centrálním Finsku v oblasti Finské jezerní plošiny. Omývají ho vody hned několika menších jezer a jednoho opravdu velkého jezera Päijanne, které je druhým největším jezerem ve Finsku. Město je obklopené zalesněnými kopci. Pocítíte zde působení polárního dne a noci. V zimě tu slunce svítí pouhých pět hodin, v létě pak zažijete bílé noci a půlnoční stmívání. Během letních měsíců se teplota šplhá maximálně ke dvaceti stupňům, v zimě běžně klesá pod mínus deset. Nemusíte se ale bát – správné oblékání je jednou z důležitých položek v programu univerzitního adaptačního kurzu pro zahraniční studenty.

STUDENTSKÉ TIPY

Jaké je město

Rozhodně studentské – je to znatelné na spoustě věcech – budovy kampusu po městě, studentské happy hours v hospodách apod. Jinak je Jyväskylä spíše klidnější město. Je to 7 největší město ve Finsku, ale na české poměry by to člověku vůbec nepřišlo, centrum je poměrně malé, obyvatelé jsou různě po předměstích, přilehlých lesích. Infrastruktura měst je obecně diametrálně odlišná od českých. Malé centrum a rozlehlé předměstí s lesy.

Linda

Alvar Aalto

V Jyväskylä od dětství žil světoznámý finský architekt Alvar Aalto, který si zde po studiích v Helsinkách otevřel svou první kancelář. Jeho stavby najdete nejen na univerzitě, ale i jinde po městě. Celkem zde stojí 29 Aaltových projektů, od malých rodinných domů po Muurame Church nebo Säynätsalo town hall. Jeho budovy rozhodně dodávají městu unikátnost a osobitý styl

KAM DÁL?

IInternational office
international-office@jyu.fi
040 805 4345 (Po-Pá 9-15)

webové stránky pro erasmáky na JYU

Univerizta na sociálních sítích

  • YouTube - Black Circle
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram

ZAUJALo TĚ  FINSKO? KONTAKTUJ

SVÉHO KOORDINÁTORA 

stát

požadovaný jazyk

výše stipendia

angličtina

519

euro

(od ZS 20/21) 

Itálie

studentů

%

zahraničních

postavení

v žebříčku QS 

rok založení

měna

34 000

6

383

1343

Euro

PROZKOUMEJ TAKÉ...

Toto jsou další finské univerzity, které zatím na Charles máme

University of Oulu

Finsko

Oulu nabízí Erasmus na dalekém severu, kde z oken tu uvidíte polární záři. Univerzita má prostě špičkové zázemí moderního kampusu, kde najdete prostě všechno, co potřebujete jako student ke štěstí – kavárny, knihovny, odpočinkové a společenské prostory, posluchárny i sportoviště. Samotné město omývají vody Baltského moře – leží v nejsevernějším výběžku Botnického zálivu, obklopené nádhernou přírodou. Můžete tu navštívit třeba losí farmu a otužilejší jedinci si určitě nenechají ujít plavání v moři. Pro zimomřivější romantiky se nabízejí procházky po pláži Nallikari, nebo v zimě bruslení (či běžecké lyžování) na zamrzlém moři. K tomu všem si připočtěte přívětivé zázemí pro místní i zahraniční studenty: dostupná doprava, stravování, bezpočet aktivit a zdánlivě nepřístupní, ve skutečnosti však po chvíli velmi otevření a přátelští Finové. Ideální recept na nezapomenutelný Erasmus.

University of Jyväskylä

Finsko

JYU je jednou z nejoblíbenějších a dalo by se říct, že i z nejzamilovanějších univerzit mezi studenty Univerzity Karlovy. Její kampus leží ve městě Jyväskylä, v oblasti Finské jezerní plošiny, na opačných březích jezera Jyväsjärvi a obklopují jej zalesněné kopce, které lákají sportovce i milovníky přírody. Kampus navrhl světoznámý finský architekt Alvar Aalto a citlivě jej zakomponoval do okolního prostředí. Jeho budovy se nacházejí na seznamu památkově chráněných staveb Finska. Samotná univerzita má svíce než 100 let trvající tradici výuky pedagogiky a také tělovýchovy a sehrála zásadní roli při vývoji světově uznávaného finského školského systému. Proto je skvělou volbou pro studenty FTVS a PedF, vypravit se sem za skvělým studijním prostředím však mohou studenti celkem pěti fakult UK.

University of Helsinki

Finsko

Finsko – země, kde sice mluví zvláštním jazykem, ale o to více jsou tu lidé vstřícní a otevření světu. Město nabité historií, přesto moderní a pokrokové. Univerzita, praktikující jeden z nejlepších vzdělávacích systémů na světě, kde se naučíte kriticky myslet a zažijete skvělé zahraniční studium. To všechno na břehu Baltského moře jen dvě hodinky letu z Prahy.

logo v červeném kroužku.png
logo mod. krouzek.png
  • Instagram
image_preview.png

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru

zahraničních vztahů

Univerzity Karlovy

kontaktní osoba:

Bc. Anna Hroudová 

koordinátorka

anna.hroudova@ruk.cuni.cz

tel./WhatsApp 774 281 095

Napsat mi můžete i na Facebooku ;)

Charles Abroad 2020

logo ve zkutem krouzku.png